REKLAMA

Ubezpieczyciele podwoili zyski. Branża ma za sobą dobry początek roku

2023-06-05 08:32
publikacja
2023-06-05 08:32

Ubezpieczyciele mają za sobą bardzo udany początek roku. Zysk netto ubezpieczycieli w I kwartale 2023 r. wyniósł 2,25 mld zł, czyli był o 192 proc. większy niż przed rokiem - poinformowała w poniedziałek Polska Izba Ubezpieczeń.

Ubezpieczyciele podwoili zyski. Branża ma za sobą dobry początek roku
Ubezpieczyciele podwoili zyski. Branża ma za sobą dobry początek roku
fot. JRC-Stop Motion /

"Polscy ubezpieczyciele wypracowali w I kwartale 2023 r. 2,2 mld zł zysku netto, czyli o 190 proc. więcej niż przed rokiem. Przede wszystkim wpływ na to mają zwiększone przychody z lokat ubezpieczycieli, związane m.in. ze wzrostem stóp procentowych spowodowanych inflacją. Znaczenie ma również spadek śmiertelności w stosunku do sytuacji w czasie pandemii, który wpłynął na mniejsze wypłaty z polis życiowych" - napisano w komunikacie PIU.

Z danych PIU wynika, że w I kwartale 2023 r. Polacy otrzymali prawie 11,3 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych w tym 4,5 mld zł z ubezpieczeń na życie, 4,4 mld zł z ubezpieczeń komunikacyjnych (OC+AC) i 2,4 mld zł z pozostałych ubezpieczeń.

Reklama

W stosunku do poprzedniego roku wzrosły wypłaty w ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz w pozostałych ubezpieczeniach majątkowych.

Na ubezpieczenia przeznaczono w I kwartale 2023 roku 20,1 mld zł, o 10,9 proc. więcej niż rok wcześniej.

Średnia składka OC komunikacyjnego wyniosła w I kwartale 2023 r. 507 zł, o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej. PIU podało, że jednocześnie wzrosła średnia szkoda. Jej koszt wyniósł ponad 8,8 tys. zł, o 15,4 proc. więcej niż przed rokiem.

"Spadła liczba szkód, jednocześnie rośnie ich koszt. Rynek samochodowy nie jest obojętny na długo utrzymującą się inflację. Ubezpieczenia komunikacyjne to produkt bardzo wrażliwy na cenę – to główny element konkurencji na tym rynku. Obserwujemy jednak, że rośnie liczba kierowców, którzy ubezpieczając swoje auta nie kierują się wyłącznie ceną i chęcią ograniczenia kosztów. O 166 tysięcy wzrosła liczba ubezpieczeń autocasco" - powiedział cytowany w komunikacie Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.(PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
forfun
i już jest powód do podwyżki składek. czego nie rozumiecie ???
carlito1
I jutro skamlenie jak to muszą biedni dopłacać do biznesu już ileś lat...

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki