REKLAMA
WEBINAR

Ubezpieczenie dla studenta – najpopularniejsze karty ze zniżkami

2017-10-10 06:00
publikacja
2017-10-10 06:00

Karty ubezpieczeniowe dla studentów wydają się być atrakcyjnym produktem łączącym dodatkowe ubezpieczenie z licznymi zniżkami i bonusami. Jak się okazuje, dostępna na rynku oferta przez lata nie uległa znacznej zmianie, za to ceny niektórych wariantów podskoczyły prawie o 20 proc.

Nowy rok akademicki to gorący czas dla studentów. Jedną z decyzji do podjęcia w tym czasie jest również kwestia ochrony – do wyboru są zwykle ubezpieczenia indywidualne, grupowe z uczelni i karty młodzieżowe. Należy podkreślić, że ubezpieczenie NNW uczniów i studentów jest całkowicie dobrowolne. Nie ma bowiem obowiązku ubezpieczania się, zwłaszcza że osoby uczące się do 26. roku życia podlegają pod ubezpieczenie społeczne swoich rodziców. Jednak z praktycznego punktu widzenia odpowiednia ochrona, która gwarantuje jednocześnie liczne zniżki, może być odpowiednim rozwiązaniem na kieszeń żaków.

fot. Tatiana Jachyra / / FORUM

Najpopularniejsze karty studenckie

Wygodną opcją ubezpieczenia dla studenta jest zakup karty młodzieżowej. Do najpopularniejszych kart dostępnych na rynku należą:

  • Euro26 Student,
  • Planeta Młodych,
  • SIC (Signal Iduna Card)
  • ISIC (International Student Identity Card).
Reklama

Są to produkty łączone, które z jednej strony funkcjonują jako międzynarodowa karta studencka, uprawniająca do korzystania z ustawowych zniżek (np. na transport publiczny), z drugiej natomiast jako karty rabatowe. Co jednak najważniejsze, są one potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Niektóre karty tego typu obejmują ubezpieczeniem również koszty leczenia za granicą oraz ochronę OC w życiu prywatnym. Dodatkowo należy pamiętać, że występują w wielu wariantach pod względem zakresu ochrony oraz ceny. Szczegółowe informacje o zawartości polisy są z reguły dostępne w postaci przejrzystej karty produktu.

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl - 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych! Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu. Kredyt 2 procent - wszystko, o co boisz się zapytać Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zaletą kart studenckich jest ich dostępność oraz łatwość zawarcia umowy. Najczęściej wystarczy wypełnić formularz przez internet oraz opłacić jednorazową składkę. Karta natomiast zostanie dostarczona pocztą do ubezpieczonego. Należy jednak pamiętać, że są to produkty standaryzowane, a więc nie ma możliwości negocjacji ich warunków. Dlatego ważne jest, aby przed zawarciem umowy dokładnie sprawdzić, co obejmuje oferta, tj. sumy ubezpieczenia, zakres ochrony, wyłączenia.

Porównanie kart ubezpieczeniowo-zniżkowych dla studentów

Nazwa

Wariant

Suma ubezpieczenia

Cena

NNW

KL

OC

2012 r.

2017 r.

Euro26 Student

Polska

20 tys. zł

-

80 tys. zł

50 zł

59 zł

Polska Sport

15 tys. zł

-

80 tys. zł

65 zł

74 zł

World*

5 tys. euro

60 tys. euro

20 tys. euro

73 zł

84 zł

Sport*

5 tys. euro

60 tys. euro

20 tys. euro

136 zł

147 zł

Planeta Młodych

Classic (CA, CD)

7-20 tys. zł

-

50 tys. zł**

35-48 zł

35-50 zł


Classic Sport (CSA, CSD)

7-20 tys. zł

-

50 tys. zł **

-

55-75 zł

Travel (TA,TD)**

7-20 tys. zł

60 tys. euro

50 tys. euro

60-70 zł

65-80 zł

Travel Sport (TSA, TSD)***

7-20 tys. zł

60 tys. euro

50 tys. euro

90-110 zł

100-130 zł

Travel VIP (TDV)****

20 tys. zł

60 tys. euro

50 tys. euro

 -

290 zł

Travel VIP Sport (TSDV)****

20 tys. zł

60 tys. euro

50 tys. euro

 -

350 zł

ISIC

Polska

20 tys. zł

-

-

59 zł

59 zł

Świat*****

20 tys. zł

60 tys. euro

-

79 zł

79 zł

Signal Iduna Card

Polska

20 tys. zł

-

120 tys. zł

50 zł

50 zł

World

15 tys. zł

60 tys. euro

30 tys. euro

64 zł

64 zł

World Sport

20 tys. zł

60 tys. euro

50 tys. euro

111 zł

111 zł

World Sport Plus

20 tys. zł

60 tys. euro

50 tys. euro

136 zł

136 zł

* ubezpieczenie obowiązuje na terenie Polski i świata bez USA i Kanady
** Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym na terytorium Polski 50 000 zł przy dopłacie do składki 12 zł w przypadku zakupu Classic (CA,CD) oraz 22 zł przy Classic Sport (CSA, CSD)
*** ubezpieczenie OC w życiu prywatnym ważne na całym świecie, z wyłączeniem Kanady i USA
****  ubezpieczenie OC w życiu prywatnym ważne na całym świecie
***** ubezpieczenie nie obowiązuje na terenie USA, Kanady Australii i Japonii

Źródło: Bankier.pl, na podstawie ofert prezentowanych na stronach internetowych, stan na 02.10.2018 r.

W ramach karty Euro26 uczniowie mogą dokonać wyboru wśród czterech wariantów, tj. Polska, Polska Sport, World oraz Sport. W zależności od wybranego zakresu ochrony koszt karty wynosi od 59 do 147 zł. Dodatkowo, w razie sytuacji, gdy proponowane warianty nie spełniają oczekiwań ubezpieczonego, może on dokonać doubezpieczenia. Wówczas cena składki rocznej wzrasta nawet o 126 zł.

Planeta Młodych dostępna jest w dziesięciu wariantach, w tym obejmujących ubezpieczeniem na terenie Polski, świata z wyłączeniem Kanady i USA oraz działającym we wszystkich krajach. Dodatkowo ubezpieczony ma do wyboru opcję z NNW w wysokości 7 tys. zł oraz 20 tys. zł. Wersja podstawowa, której cena wynosi od 35 do 50 zł, obejmuje rekreacyjne uprawianie sportu (w tym narciarstwa i snowboardu), pracę, naukę, staże, praktyki, czas wolny oraz ubezpieczenie NNW. W zależności od potrzeb można nabyć wersje rozszerzone, których koszt wynosi od 55 do 350 zł.

Karta ISIC przewiduje dwa podstawowe warianty – ubezpieczenie w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków do 20 tys. zł, obowiązujące na terenie Polski lub działające dodatkowo poza granicami kraju (z wyłączeniem USA, Kanady, Australii i Japonii). Koszt to 59 lub 79 zł.

Ostatnią przedstawioną kartą jest Signal Iduna Card. Tu również mamy do wyboru kilka wariatów, tj. Polska, World, World Sport, World Sport Plus. Różnią się one zakresem ubezpieczenia oraz ceną – do 50 do 136 zł. Wszystkie z nich zawierają ubezpieczenie NNW i OC, a także amatorskie uprawianie sportów, w tym surfingu, windsurfingu i kitesurfingu. Natomiast w wariantach World, World Sport i World Sport Plus pokrywane są dodatkowo koszty hospitalizacji oraz ubezpieczeniu podlega uprawianie sportów zimowych i sportów wysokiego ryzyka.

Odnotowano wzrost cen

Przedstawione produkty goszczą na rynku od dobrych kilku lat. Jednak oferowane warianty nie uległy znacznym zmianom. Nie można tego samego powiedzieć o ich cenach. Wzrost stawek widoczny jest miedzy innymi przy zakupie Euro26 Student. Osoby decydujące się na nabycie karty, muszą liczyć się z tym, że za poszczególne warianty zapłacą niemal 10 zł więcej niż przed pięcioma latami.

Również ceny wariantów karty Planeta Młodych wzrosły w stosunku do lat ubiegłych. Co prawda studenci mogą nabyć podstawowy wariant z NNW w wysokości do 7 tys. zł za tę samą stawkę co pięć lat temu, jednak pozostałe opcje podrożały od 5 do 20 zł. Największa różnica dotyczy wariantu Travel Sport (TSA, TSD) z NNW do 20 tys. zł. W 2012 r. jego cena wynosiła 110 zł, natomiast w bieżącym roku jest to koszt rzędu 130 zł.

Stałością ceny mogą natomiast cieszyć się osoby, które wybrały ISIC oraz Signal Iduna Card. W ich przypadku zmianie nie uległ zarówno zakres ochrony, jak i wysokość rocznej składki. Kartę może nabyć każda osoba w wieku od 5 do 30 roku życia. Dostępna jest przez internet, w oddziałach Signal Iduna Polska czy biurach podróży.

Studenci doceniają rabaty i zniżki

Karty ubezpieczeniowe to nie tylko ochrona na terenie kraju, jaki i poza nim, ale również jeden ze sposobów na zniżki oraz rabaty przy zakupach. Nabywając kartę, otrzymujemy prawo do korzystania z rabatów w kilkudziesięciu tysiącach miejsc na całym świecie. Między innymi ISIC jest honorowana w ponad 5000 punktach w Polsce, w których można liczyć na rabaty do 50 proc. Dzięki takiemu rozwiązaniu studenci mogą zaoszczędzić na transporcie, noclegach w hotelach, w restauracjach, pubach, ośrodkach kultury, a także sklepach i punktach usługowych.

Z kartą Euro26 Student ubezpieczony może liczyć na zniżki w 36 krajach Europy oraz tańsze zakupy znanych marek, np. Answer, Yves Rocher, Pizza Dominium, Ravelo. Natomiast Planeta Młodych oferuje rabaty w restauracjach, barach, zniżki w kinach oraz klubach fitness. Dodatkowo studenci z kartą mniej zapłacą za naukę języków obcych w szkołach językowych, kurs prawa jazdy czy zakup sprzętu sportowego, komputerów, instrumentów oraz książek.

Studenci są wymagającą grupą docelową. Aby sprostać ich oczekiwaniom i nadążyć za aktywnym trybem życia, nie wystarczy zaproponować tradycyjne ubezpieczenie. Karty młodzieżowe są ciekawym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą dopasować ochronę do swoich potrzeb, a przy okazji otrzymać dostęp do licznych rabatów i zniżek, nie płacąc przy tym wygórowanych składek. Dodatkowo liczy się prostota w ich nabyciu. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz przez internet, a już po paru dniach staniemy się posiadaczem karty.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (1)

dodaj komentarz
cr4shydlo
A pierniczenie... http://ugs-unimedwr.pl od 2 lat ceny takie same.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki