Uber jedzie na Wall Street

2019-04-11 22:49
publikacja
2019-04-11 22:49

Uber Technologies Inc. złożył w czwartek oficjalny wniosek o otwarcie pierwszej oferty publicznej (IPO). Będzie to jednak debiut o znaczeniu bardziej medialnym niż inwestycyjnym.

Na ten dzień wielu inwestorów czekało od wielu miesięcy. Jeden z najbardziej "gorących"  technologicznych start-upów wreszcie zdecydował się zostać spółką publiczną. W czwartek wieczorem Uber złożył w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC) wniosek o ofertę publiczną akcji.

/ fot. Tyrone Siu / Reuters

Spółka nie podała ceny ofertowej, ale zapowiedziała zamiar uplasowania papierów za miliard dolarów. To zdecydowanie mniej od kwoty 10 mld USD, o której w tym tygodniu spekulowano w kręgach inwestorskich. Informatorzy agencji Reuters wyceniali Ubera nawet na 90-100 mld USD.

Jak na tak (względnie) małe IPO zaskakuje fakt, że ofertę Ubera przeprowadzi konsorcjum aż 29 banków inwestycyjnych na czele z Morgan Stanley i Goldman Sachs. Giełdowy debiut akcji Ubera oczekiwany jest na początku maja.

Założona dekadę temu w San Francisco firma stała się symbolem rozwoju tzw. gospodarki współdzielenia. W ciągu ostatnich 5 lat lat Uber zdemolował tradycyjny rynek usług taksówkarskich, oferując platformę pośredniczącą między pasażerami a ludźmi gotowymi ich przewieźć za opłatą. Ekspansja Ubera wywołała gniew licencjonowanych taksówkarzy. W wielu krajach europejskich Uber stał się wrogiem lobby taksówkarskiego, które zaczęło się domagać (nierzadko z powodzeniem) zakazania działalności amerykańskiej firmy.

Entuzjazm inwestorów i finansowych mediów budzi fakt, że Uber ma na świecie ok. 100 milionów aktywnych użytkowników - zwłaszcza w dużych amerykańskich i europejskich miastach. Ale nie brakuje też sceptyków, którzy wytykają kalifornijskiej spółce grzech permanentnego braku rentowności. Przez ostatnie 5 lat skumulowana strata operacyjna Ubera wyniosła 12 miliardów dolarów.

Tylko w 2018 roku Uber odnotował 3,03 mld USD straty operacyjnej przy 11,27 mld USD przychodów, z czego ponad połowa przypadła na Stany Zjednoczone i Kanadę. "Na papierze" Uber wprawdzie pokazał blisko miliard dolarów zysku netto za ubiegły rok, ale wynik ten został uzyskany dzięki zaksięgowaniu 5,2 mld USD zysku na zrealizowanych (3,2 mld USD) i niezrealizowanych (2,0 mld USD) inwestycjach.

KK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki