USA żądają ostrej redukcji irańskiego potencjału wzbogacania uranu

Iran musi bardzo zredukować swój potencjał wzbogacania uranu, jeśli chce osiągnąć porozumienie, które doprowadzi do stopniowego znoszenia międzynarodowych sankcji - powiedział w czwartek w Wiedniu przedstawiciel władz USA, zastrzegając sobie anonimowość.

W stolicy Austrii trwa kolejna runda negocjacji Iranu z sześcioma mocarstwami (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy). Dyplomaci mają niespełna trzy tygodnie na osiągnięcie długoterminowego porozumienia w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego; termin, jaki sobie wyznaczyli, mija 20 lipca. Wtedy właśnie ma przestać obowiązywać wstępne porozumienie zawarte w ubiegłym roku.

Zachodnie źródła dyplomatyczne, na które powołuje się agencja Reutera, nie wykluczają, że konieczne będzie przedłużenie rozmów.

Nawiązując do liczby wirówek wykorzystywanych w Iranie do wzbogacania uranu, by mógł on być wykorzystywany jako paliwo do reaktorów, owa osobistość oficjalna powiedziała, że możliwe do zaakceptowania porozumienie będzie wymagało od Teheranu zachowania "ułamka tego, co obecnie mają".

Porozumienie ma zagwarantować, że irański program będzie miał charakter wyłącznie cywilny.

Cytowany przez Reutera przedstawiciel władz USA odrzucił twierdzenia Iranu, jakoby Waszyngton zajmował "maksymalistyczne" stanowisko w negocjacjach z Teheranem. "Zajmujemy bardzo rozsądne stanowisko - powiedział.

Iran i grupa sześciu mocarstw zawarły w listopadzie 2013 roku wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. zaprzestał wzbogacania uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i UE zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil