REKLAMA

USA: władze tłumią protest Indian przeciw budowie ropociągu

2016-10-28 04:09
publikacja
2016-10-28 04:09

Trwający od kilku miesięcy protest Indian w stanie Dakota Północna przeciw budowie ropociągu grozi siłową konfrontacją. Około 200 protestujących okupuje tam prywatne tereny, domagając się przerwania inwestycji. Władze przystąpiły do likwidacji ogniska protestu.

fot. STRINGER / / FORUM

Przedmiotem sporu jest budowany kosztem 3,8 miliarda dolarów ropociąg, znany pod skrótem DAPL (Dakota Access Pipeline), którym ma płynąć ropa z łupków z Północnej Dakoty do Patoka w stanie Illinois, skąd będzie transportowana do rafinerii nad Zatoką Meksykańską. Indianie z plemienia Standing Rock Sioux mieszkający w Dakocie Płn. twierdzą, że ropociąg grozi zanieczyszczeniem wody pitnej doprowadzanej z rzeki Missouri i bezczeszczeniem ich świętych miejsc.

Latem br. Indianie wnieśli pozew przeciw budowie ropociągu, argumentując, że rozpoczęto ją bez konsultacji z samorządem Standing Rock Sioux. Sąd federalny w Waszyngtonie wydał orzeczenie na niekorzyść plemienia. Ponad 1000 Indian, w tym przedstawiciele innych plemion, i solidaryzujących się z nimi działaczy rozbiło obozowisko na terenie budowy.

Przeciw inwestycji protestują także zwolennicy restrykcji na eksploatację tradycyjnych źródeł energii, jak ropa i węgiel, które przyczyniają się do niebezpiecznego w skutkach ocieplania się klimatu. W obozie protestujących zjawili się m.in. znani lewicowi politycy, jak senator Bernie Sanders, afroamerykański przywódca Jesse Jackson, i kandydatka Partii Zielonych w tegorocznych wyborach, Jill Stein. Na teren budowy przyjechali zaangażowani politycznie aktorzy, jak Mark Ruffalo i Shailene Woodley.

Władze aresztowały ponad 260 uczestników protestu. W czwartek wojsko w pojazdach opancerzonych i policja w oporządzeniu do tłumienia rozruchów (w hełmach, kamizelkach kuloodpornych i z tarczami) przystąpiły do likwidacji obozowiska. Operację rozpoczęto nazajutrz po tym jak demonstranci odmówili dobrowolnego opuszczenia okupowanych terenów, będących własnością budowniczego ropociągu, firmy Energy Transfer Partners.

Wodzowie plemienia Standing Rock Sioux zapowiadają, że nawet jeśli nastąpią kolejne aresztowania, protest będzie kontynuowany.

W Dakocie Północnej znajduje się rezerwat Pine Ridge, znany jako jedno z najbiedniejszych miejsce w USA. W latach 70. ubiegłego wieku był on terenem radykalnego ruchu Indian domagających się uznania ich praw wynikających z traktatów zawieranych przez rząd USA z plemionami, które były systematycznie łamane.

fot. STRINGER / / FORUM

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~edd
Amerykanie zamordują albo zastraszą liderów, jak zawsze.
~bool
Wiecie po co stworzono dolary?Po to aby Ameryka kupowała surowce naturalne,których im brakuje.Obserwujcie Polskę,ciekawe kto doi polską ziemię.Przerzucili się na Odnawialne źródła energii.Kto spija śmietankę?Sterowany centralnie klimat.Niech ten Trump wygra,mniejsze zło,a i ciągłość zachowana,bo facet.
~Walsie
Co tam jakieś indiańskie bożki. Ważniejszy jest bożek korporacji - Dolar
~satyryk
Szuje polityczne nie maja granic przyzwoitosci...Wyzsze sfery upaprane w guano.
~teka
Wolność dla Indian, Państwo dla Indian. Gdzie hołdowanie samo stanowienia sie narodów przez usa! Pamiętam jak Kosowo ogłosiło niepodległość to usa odrazu to poparło a za nią ich wasal Polska, kilka dni po tym wydarzeniu Indianie tez ogłosili niepodległość i co, I NIC! Czemu ich nikt nie poparł? Skoro dali sie stworzyć Wolność dla Indian, Państwo dla Indian. Gdzie hołdowanie samo stanowienia sie narodów przez usa! Pamiętam jak Kosowo ogłosiło niepodległość to usa odrazu to poparło a za nią ich wasal Polska, kilka dni po tym wydarzeniu Indianie tez ogłosili niepodległość i co, I NIC! Czemu ich nikt nie poparł? Skoro dali sie stworzyć po 1945 państwo Izrael to tez można stworzyć państwo Indian do którego maja prawo. Powinniśmy robić protesty przed ambasada usa.
~abc
Demokracja wg. USA jest wtedy gdy amerykański banki mogą na tym zarobić.
Jedni mamią ludzi fałszywą demokracją a drudzy socjalizmem, gdy tak naprawdę chodzi o władzę i pieniądze.
Ludzie to łykają i chocholi taniec trwa.
~Eskimos
Jeżeli ktoś miał styczność z Siouxami albo Navajo ( to ci z New Mexico) to wie, jak od wieków rząd amerykański ich ,,dyma".
Wszystkie umowy staja się nieważne, gdy zachodzi potrzeba
Kiedy Amerykanie chcieli ich wysłać na wojnę to traktat o tym, że indianie w zamian za zgode na rezerwaty mają żyć w pokoju
Jeżeli ktoś miał styczność z Siouxami albo Navajo ( to ci z New Mexico) to wie, jak od wieków rząd amerykański ich ,,dyma".
Wszystkie umowy staja się nieważne, gdy zachodzi potrzeba
Kiedy Amerykanie chcieli ich wysłać na wojnę to traktat o tym, że indianie w zamian za zgode na rezerwaty mają żyć w pokoju i nie mają prawa brać broni do ręki nagle przestał obowiązywać.
W nowym Meksyku wlezli na teren rezerwatu i pobudowali kopalnie, bo okazało się, że ziemia, na której co najwyżej kaktus wyrośnie jednak coś zawiera.

Z drugiej strony indianie mają zupełnie inny system wartości, są też na ogół zdegenerowani przez alkohol.
~abc
Sprawa jest przegrana.
USA mają wiekowe doświadczenie w tego typu sprawach.
Powstały przecież na holokauście Indian.
Indianie mieli pecha zajmując ziemię białego człowieka przed jego przybyciem.
Maverick.
~satyryk
Bez przesady ze swięta Jerozolima i innym miejscami swietymi. Nalezy sie jednak duze odszkodowanie za wkroczenie do rezerwatu.Bez zgody Indian nie ma rurociagu, Swiete prawo własnosci.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki