REKLAMA

USA uznały Szwajcarię i Wietnam za kraje manipulujące swoimi walutami

2020-12-16 16:12
publikacja
2020-12-16 16:12
USA uznały Szwajcarię i Wietnam za kraje manipulujące swoimi walutami
USA uznały Szwajcarię i Wietnam za kraje manipulujące swoimi walutami
fot. Tomasz Warszewski / / Shutterstock

Ministerstwo finansów USA uznało w środę, że władze Szwajcarii i Wietnamu manipulują kursem swoich walut. Amerykański resort dodał też trzy kolejne państwa do listy krajów, które monitoruje, ponieważ podejrzewa je o sztuczne zaniżanie kursu swej waluty do dolara.

Według ministerstwa finansów USA czerwcu władze Szwajcarii i Wietnamu interweniowały na rynkach walutowych, aby zapobiec naturalnej korekcie notowań swych walut.

Ponadto, w półrocznym raporcie na temat manipulacji walutami, amerykański resort finansów ocenił, że władze Wietnamu działały, aby "uzyskać nieuczciwą przewagę konkurencyjną w międzynarodowym obrocie handlowym".

Reuters pisze, że analitycy rynków walutowych oczekiwali takiego posunięcia ze strony USA w odniesieniu do Szwajcarii i Wietnamu. Decyzja o oskarżeniu tych krajów o manipulowanie walutami zapadła bowiem w momencie, w którym USA mają rosnący deficyt w handlu zagranicznym, podczas gdy prezydent Donald Trump uczynił likwidację takiej nierównowagi jednym ze swych sztandarowych haseł politycznych - komentuje Reuters.

Kryteria, na podstawie których Stany Zjednoczone oskarżają inne państwa o manipulację walutą, to nadwyżka w handlu z USA przekraczająca 20 mld USD, interweniowanie na rynkach walutowych kosztem sum przekraczających 2 proc. PKB danego kraju oraz nadwyżka w handlu międzynarodowym przekraczająca 2 proc. PKB tego państwa.

Do listy krajów monitorowanych ze względu na podejrzenia o manipulowanie walutą amerykański resort finansów dodał w środę Tajwan, Tajlandię i Indie. Pozostałe państwa na tej liście to Chiny, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Włochy, Singapur i Malezja.

Według raportu ministerstwa finansów USA również Indie i Singapur interweniowały "regularnie" na rynku walutowym. (PAP)

fit/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
karbinadel
Szwajcaria już się nie podniesie po tym ciosie
mirek6504
Jeszcze trochę a za puszczenie baka w Włoszech ,Szweci lub Belgii, Usa będą nakładać sankcje
remo87
Wytłumaczcie mi czemu na tej liście są Niemcy i Włochy, a nie ma pozostałych państw ze strefy euro? Czyżby tylko te dwa kraje odnotowały znaczne nadwyżki w handlu z USA? To jak to się ma do teorii o manipulowaniu kursem EUR/USD?
karbinadel
Oni tam kompletnie nie jarzą, co to jest wspólna waluta, czy wspólny rynek. Przy wniosku o wizę USA kiedyś kazali wypełniać każdy wyjazd za granicę, nie pojmując, że w Europie nie dają pieczątek w paszportach, a ludzie przekraczają granice kilka razy w miesiącu
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mirek6504
Jeszcze raz takie usunięcie a urząd konumecki nałoży na portal karę finansowa a zespół który podjął to nieprawomocna decyzję w zwolnieniem dyscyplinarnym wpisanem do akt personalnych.
atx
dolce tego roku dodrukowali tyle co przez ostatnie 200 lat :) i się dziwią że tracą wartość
....a bitcoin rośnie
warszawyak
ale jaja ale jaja , dobre ! Największy manipulator na świecie krytykuje innych !!!! hahahaha !!!
mkx
Jeszcze trochę a będzie jak w dowcipie o kierowcy jadącym autostradą "sami wariaci, jadą pod prąd" ;)
bankster-kreator
USA zapomniało o sobie ? Czy sami siebie już wpisały na listę w pozycji numer 1 ?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki