REKLAMA

USA: republikanie proponują obniżkę podatków

2017-11-02 16:38
publikacja
2017-11-02 16:38

Amerykańscy republikanie przedstawili plan największej od 30 lat reformy podatkowej. Jego głównym punktem jest obniżka podatków dla firm i korporacji. Plan przewiduje też uproszczenie systemu podatkowego w Stanach Zjednoczonych.

fot. Chris Fitzgerald / / FORUM

Powołując się na uzyskany dokument w tej sprawie, Reuters pisze, że komisja Izby Reprezentantów ds. podatków zaproponowała m.in. podwojenie standardowej kwoty wolnej od podatku dla osób rozliczających się indywidualnie i rodzin, wprowadzenie limitu 10 tys. dolarów odpisu od stanowych i lokalnych podatków od nieruchomości.

Reuters odnotowuje, że dokument, który uzyskał, zawiera szczegóły projektu ustawy, który - jak się oczekuje - będzie jeszcze modyfikowany i że miną jeszcze tygodnie, a może i miesiące, zanim Kongres podejmie rozstrzygające działania.

Według Republikanów projekt zakłada redukcję podatków o ok. 1,5 biliona dolarów w ciągu dekady.

Agencja odnotowuje, że proponowane rozwiązania są w znacznej mierze zgodne z oczekiwaniami wobec planu redukcji podatków, nad którym Republikanie pracują od tygodni.

"New York Times podaje, że utrzymano najwyższą stopę podatkową 39,6 proc. - dla opodatkowujących się wspólnie małżonków z grupy najwięcej zarabiających (powyżej 1 miliona dolarów rocznie). Przewidziano też zwiększenie ulg podatkowych na dzieci, ale także likwidację niektórych ulg podatkowych, w tym odpisu kosztów opieki medycznej.

Proponuje się ograniczenie odpisu odsetek od kredytów hipotecznych, przy czym miałoby to dotyczyć dopiero tych, którzy zaciągną takie kredyty po wejściu w życie zmian w systemie podatkowym.

Agencja Associated Press pisze, że plan przewiduje, iż typowa czteroosobowa rodzina z dochodem brutto w wysokości 59 tys. dolarów oszczędzi w przyszłym roku na podatkach 1182 dolary. Przedstawioną przez Republikanów reformę podatkową popiera Donald Trump. Prezydent chciałby, aby uchwalona przez Kongres ustawa trafiła na jego biurko do podpisu przed Bożym Narodzeniem. Mówiąc o swym poparciu dla reformy podatkowej, Trump wyraził nadzieję, że będzie ona prezentem świątecznym dla Amerykanów.

Demokraci twierdzą, że plan podatkowy faworyzuje przedsiębiorstwa i bogatych. Ostrzegają, że wzrośnie obciążenie podatkowe klasy średniej.

az/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki