REKLAMA

USA przekażą do 1 mld dol. krajom Trójmorza na inwestycje energetyczne

2020-02-15 10:30, akt.2020-02-15 16:43
publikacja
2020-02-15 10:30
aktualizacja
2020-02-15 16:43

Stany Zjednoczone zamierzają przekazać krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanym w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld USD na inwestycje energetyczne - ogłosił sekretarz stanu USA Mike Pompeo w sobotę, w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

/ fot. Pavel Golovkin/Pool / Reuters

Szef amerykańskiej dyplomacji zapewniał, że środki te zostaną przekazane przez agencję rządową (DFC, International Development Finance Corporation) przy wsparciu Kongresu USA. "Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji" w sektorach energetycznych tych państw - argumentował Pompeo w swoim wystąpieniu na dorocznej konferencji.

Skupił się w nim na obronie roli USA w światowej polityce oraz krytykowaniu Chin i Rosji, a także wzywaniu do jedności Zachodu.

Pompeo odniósł się też do krytyki USA ze strony prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który stwierdził w piątek, że Stany Zjednoczone pod rządami obecnej administracji odrzucają ideę społeczności międzynarodowej. Zdaniem szefa amerykańskiej dyplomacji twierdzenia takie "nie odzwierciedlają rzeczywistości".

"Z radością informuję, że (doniesienia) o śmierci Sojuszu" Północnoatlantyckiego "są mocno przesadzone. Zachód wygrywa i wygrywamy razem" - podkreślił Pompeo.

Wskazując m.in. na aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku, ocenił, że to Rosja, Chiny i Iran podważają światowy porządek. "Obecnie, po ponad 30 latach od upadku muru berlińskiego, wciąż zagrażają nam państwa, które nie szanują suwerenności" - zauważył szef amerykańskiej dyplomacji.

Po raz kolejny ostrzegł przed chińskim gigantem telekomunikacyjnym Huawei. "Huawei i inne wspierane przez rząd chińskie firmy technologiczne to +konie trojańskie+ służące chińskiemu wywiadowi" - ocenił.

Pompeo po raz kolejny wyraził sprzeciw USA wobec gazociągu Nord Stream 2. Przestrzegł też, że "rosyjskie kampanie dezinformacyjne próbują obrócić naszych obywateli przeciwko sobie".

O zagrożeniach ze strony Chin i Rosji mówił również w Monachium szef Pentagonu Mark Esper.

Według niego rozwinięcie przez Zachód własnej technologii 5G, szybkiej sieci bezprzewodowej nowej generacji, przeważy nad zyskami ze "współpracy z silnie subsydiowanymi chińskimi dostawcami, którzy odpowiadają przed partyjnym kierownictwem". "Zachęcamy sojusznicze i amerykańskie firmy technologiczne do rozwijania alternatywnych rozwiązań 5G" - wezwał Esper. Dodał, że rozwiązania w tym obszarze testowane są w amerykańskich bazach wojskowych.

W trwającej do niedzieli konferencji w stolicy Bawarii bierze udział ponad 500 wysokiej rangi przedstawicieli polityki, gospodarki, nauki i ruchów obywatelskich z całego świata. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw członków UE: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. W forum, na zasadzie partnerstwa, brały udział w ostatnim czasie także UE, Niemcy oraz USA. Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz gospodarczej współpracy dla rozwoju infrastruktury w regionie struktury w obszarze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych.

Czaputowicz: Wsparcie USA dla Trójmorza to bardzo ważna deklaracja 

Wsparcie przez USA inicjatywy Trójmorza kwotą 1 mld dol. to bardzo ważna deklaracja - powiedział w sobotę w Monachium polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

"Jest to bardzo ważna deklaracja, świadcząca o poważnym traktowaniu przez Stany Zjednoczone inicjatywy Trójmorza" - powiedział Czaputowicz na briefingu podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodał, że USA chcą zademonstrować wsparcie, angażując się w rozwój infrastruktury w Europie Środkowej.

"Pieniądze będą mogły być przeznaczone na zwiększenie przepływu surowców energetycznych i poprawę stanu infrastruktury" - stwierdził minister. Czaputowicz dodał, że cieszy się, że Stany Zjednoczone będą partnerem w tych inwestycjach.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (25)

dodaj komentarz
xxpp
Oni chyba naprawdę uważają, że mają do czynienia z z eskimosami/
1 mld?
newcommer
Wielki sukces opozycji POKO, USA chcą namieszać w polityce energetycznej szwabów. 1 mld zainwestowany w kołchozy postsowieckie przynosił zawsze państwom kolonialnym 1.5-3 mld zwrotu więc sorry psiory nic nie ma za darmo. Do biznesu z Amerykańcami trzeba mieć niepodległość fajansiarze.
znawca_wszystkiego
A co to takiego trójmorze?
ajwaj
To morze PISy
Ryja rowa jak na Mierzei Wislanej i laczy Kaczynski, Misiewicz Baltyk, Morze Chinskie i Jonskie
prs
W skrocie Trojmorze to taka wielka, silna postac ktora stanie jedna noga w d.pie a druga na szyi tym ktorym sie ten pomysl nie podoba.
loool
Robią to samo co PIS z obywatelami np jako 500+. Najpierw zabrali 4 mld USD za samoloty warte 2 mld USD , a teraz jako dobry wujek dają 1 mld usd.
sel
Ale do podziału i do wydania na bazy amerykańskie.. A przecież w UE mamy 10 mórz co najmniej?
_jasko
1 mld $ to 3,92 mld zł.
Czyli na Polskę przypadnie kwota mniejsza niż ta, którą Sejm przekazał na TVPiS!
anty12
Dadza miliard, beda wypominac i pasowytowac do konta swiata.

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki