REKLAMA

USA: Polacy wracają do kraju na emeryturę, przyjeżdża też mniej młodych

2020-09-26 07:31
publikacja
2020-09-26 07:31
fot. Ryan Rahman / ZUMA Press

Wśród Polonii w Michigan popularne stały się powroty do Polski na emeryturę – mówi w rozmowie z PAP dyrektorka Piast Institute, Virginia Skrzyniarz. Dodaje, że przyjeżdża też coraz mniej młodych Polaków. W USA trwa obowiązkowy spis powszechny, do 30 września jest czas na podanie danych.

Choć wyniki spisu nie są jeszcze znane, Skrzyniarz przypomina, że w 2010 roku (rok przeprowadzenia ostatniego spisu w USA - PAP) w blisko 10 milionowym Michigan mieszkało nieco poniżej 939 tys. Polaków lub osób o polskim pochodzeniu. Tym razem liczba ta będzie niższa. „Odkąd polska gospodarka zaczęła się zmieniać odnotowaliśmy, że wielu Polaków wyjeżdża; to kwestia dwóch lat. Oni teraz przechodzą emeryturę. Powrót do Polski jest dla nich łatwy, bo mają oszczędności” – wyjaśnia.

Szefowa Piast Institute jest przekonana, że opisana przez nią tendencja zostanie potwierdzona w danych z tegorocznego spisu. „Porównując 2010 z 2020 zobaczymy, że jest mniej Polaków w Michigan. Nie tylko z powodu powrotów, ale także dlatego, że młodzi ludzie przestali przyjeżdżać. Wcześniej - przez poprzednie 40 lat - z powodu przemysłu motoryzacyjnego młodzi tu przyjeżdżali, zostawali, robili karierę, zakładali rodziny” – mówi.

Dodaje, że polonijne społeczności „codziennie to widzą (spadek przylotów i powroty na emeryturę do kraju - PAP).

Skrzyniarz przypomina, że w tegorocznym spisie powszechnym można przekazać dane przez telefon, drogą pocztową czy - po raz pierwszy w historii - w internecie.

Szefowa Piast Institute przyznaje, że epidemia przesunęła spis na drugi plan. „Prezydent Donald Trump nigdy o nim nie mówił. Nie ma o nim w mediach, rzadko o nim się słyszy. Może gdzieś są reklamy, ale i tak giną wśród kampanijnych” – mówi. Jej zdaniem to sytuacja nie do porównania z poprzednią ogólnokrajową ewidencją. W 2010 roku „każdy mówił o spisie” - ocenia.

„Ludzie nie myślą teraz o spisie, ale o swoim życiu i rodzinach. Bardzo ciężko podkreślić wagę ewidencji, gdy wszyscy słyszą bilans zmarłych z powodu koronawirusa” – mówi Skrzyniarz.

Zgodnie z amerykańskim prawem wypełnienie spisu jest obowiązkowe, ale Skrzyniarz nigdy nie słyszała, by komuś postawiono o to zarzuty. W ostateczności ankieterzy pukają do drzwi. Gdy problemem jest bariera językowa, to na amerykańskim rządzie spoczywa obowiązek wysłania tłumacza.

Skrzyniarz zachęca do wpisywania w spisie swojego pochodzenia. I przypomina, że na podanie danych został czas jedynie do 30 września.

Piast Institute to jedno z kilkudziesięciu biur informacji na temat spisu powszechnego w USA. Może przekazywać dane każdej organizacji, która potrzebuje demograficznych statystyk. Wśród nich są te dotyczące pochodzenia, dochodu czy edukacji.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
mirek6504
Dziś USA to brud głód smród i ubóstwo i 100 metrów mułu ?? Co czeka emerytów jak zostaną w USA miasteczko kartonowe pod wiaduktami , wracając do polski te jeszcze za ta śmieszna emeryturkę można trochę pożyć dopóki jeszcze dolar ma wartość ale jak kiedy Polska gospodarka przejdzie Euro to jeszcze będą szukać Dziś USA to brud głód smród i ubóstwo i 100 metrów mułu ?? Co czeka emerytów jak zostaną w USA miasteczko kartonowe pod wiaduktami , wracając do polski te jeszcze za ta śmieszna emeryturkę można trochę pożyć dopóki jeszcze dolar ma wartość ale jak kiedy Polska gospodarka przejdzie Euro to jeszcze będą szukać pracy w lidlu i biedronce
anna_domagalczyk
W USA skasowali Obama Care, więc jadą do Polski tanio się leczyć. Jak kogoś stać, to nie wyjeżdża. A te głupoty o patriotyźmie... no proszę...:-)))
and00
Co ty komentujesz? Bo w tym artykule słowa nie ma o patriotyzmie
Ogarnij się kobieto
abcx
A po co do Polski? u nas nic ciekawego, żadnego szabrowania sklepów, podpaleń, żadnego dreszczyku emocji po wyjściu z domu, nikt nie napadnie, nikt nie okradnie, umrzeć z nudów można, zupełnie nie ma po co wracać...
prs
Wszedzie dobrze, ale w domu najlepiej :)
anty12
Pojechali sie dorobic do kapitalistycznego kraju a wracaja leczyc sie do socjalistycznego za pieniadze podatknikow a nie swoje. W PL nie zaplacili pewnie ani zlotowki na NFZ z podatkow. Idealny plan. Polak ktory haruje jak wol i jedyne co o dostaje od MAteuszka to nowe odatki to teraz ma stado emerytow za ktorych zaplaci na leczenie Pojechali sie dorobic do kapitalistycznego kraju a wracaja leczyc sie do socjalistycznego za pieniadze podatknikow a nie swoje. W PL nie zaplacili pewnie ani zlotowki na NFZ z podatkow. Idealny plan. Polak ktory haruje jak wol i jedyne co o dostaje od MAteuszka to nowe odatki to teraz ma stado emerytow za ktorych zaplaci na leczenie ze swoich podatkow. Cudownie. Takie rzeczy tylko w republikach bananowych.
dr_zweig
Pisałem o tym wielokrotnie, że jak ktoś przyjeżdża po latach emigracji i niepłacenia w Polsce podatku dochodowego i składek na NFZ to powinien płacić za leczenie albo zapłacić wszystkie składki do tyłu od 1999 r. odkąd wprowadzono składkę zdrowotną
Jeden w okolicy wrócił a wyemigrował jeszcze w latach 60-tych
Pisałem o tym wielokrotnie, że jak ktoś przyjeżdża po latach emigracji i niepłacenia w Polsce podatku dochodowego i składek na NFZ to powinien płacić za leczenie albo zapłacić wszystkie składki do tyłu od 1999 r. odkąd wprowadzono składkę zdrowotną
Jeden w okolicy wrócił a wyemigrował jeszcze w latach 60-tych jako młody chłopak. Amerykański sen mu sie przeżarł?
ajwaj
Propaganda PAPy
- do "powrotów" sa piekniejsze, duzo tansze, stabilne kraje, bez dlugów
W PISa-PL czai sie sekta satanistów jak by wydoic, skroic, opodatkowac, strzyc
Np. Act 447 > komornik Pompeo popedza
takeda83
Polacy zrealizowali amerykański sen i teraz zarobieni na starość mogą spokojnie wracać do komunistycznego raju niezależni bo swoje zarobili tam i dorobili się jak miliony Polaków za granicą.
and00
Ta, dorobili się.
Przy azbeście

Powiązane: Imigracja do USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki