REKLAMA
PILNE

Podwyżki rachunków za gaz. URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny

2021-07-16 15:08, akt.2021-07-16 15:38
publikacja
2021-07-16 15:08
aktualizacja
2021-07-16 15:38
Podwyżki rachunków za gaz. URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny
Podwyżki rachunków za gaz. URE zatwierdziło zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę nr 2 taryfy spółki PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie obrotu paliwami gazowymi. Podwyżka ceny w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy dla wszystkich grup taryfowych wynosi 12,4 proc. - podała grupa PGNiG w komunikacie.

Taryfa PGNiG Obrót Detaliczny obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych. Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian.

"W części rachunku płaconej PGNiG OD spowoduje to wzrost średnich płatności o 11,4 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls oraz o 11,5 proc. dla odbiorców używających gazu zaazotowanego Lw" - podało URE w komunikacie.

Jak podano, dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 5,35 proc., co oznacza kwotowy wzrost jego płatności o ok. 1 zł miesięcznie.

Dla odbiorców z grupy W-2.1 (również podgrzewanie wody gazem) płatność wrośnie o 7,45 proc. i wyniesie 6,71 zł/miesiąc.

Z kolei odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, tj. ogrzewający także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok. 20 złotych miesięcznie więcej (wzrost płatności o 7,9 proc.).

Podwyżka cen gazu o 12,4 proc. podbija ścieżkę CPI o ok. 0,15 pkt. proc. i zwiększa prawdopodobieństwo, że na koniec roku inflacja osiągnie 5 proc. - napisali na Twitterze ekonomiści PKO BP, w komentarzu do zatwierdzenia przez URE zmiany taryfy PGNiG .

Ekonomiści mBanku ocenili, również na Twitterze, że zmiany taryfy podbiją inflację o co najmniej 0,1 pkt. proc.

Zmiana będzie obowiązywać od 1 sierpnia do 31 grudnia 2021 roku.

PGNiG OD wystąpiło do regulatora z wnioskiem o zmianę taryfy na sprzedaż gazu w lipcu. Spółka motywowała konieczność podwyżki cen dalszym wzrostem kosztów zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie od początku roku - jak podano – obserwowany jest stały wzrost cen gazu.

To druga w tym roku zmiana taryfy zatwierdzonej temu przedsiębiorstwu przez URE. W kwietniu regulator zatwierdził taryfę zwiększającą ceny gazu o 5,6 proc. - przy niezmienionych stawkach dystrybucyjnych oznaczało to wzrost średnich płatności od 2,3 proc. dla grup W-1 do 3,5 proc. dla grup W-3.

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (86)

dodaj komentarz
kris74keh
Gaz zdrożał . zapłacę 2 złote więcej i niech ten znienawidzony rząd upadnie . Przyjdzie PO.podyższy mi o 50 złotych w ramach spójnego programu Eu to przyjmę to bez grymasu. Takie są zasady w EU/
jkl777
Ach ta idea komunizmu! Podwyzki dla kazdego... za wode, za gaz, za prad, za benzyne. I wszyscy beda wtedy rowni... Kaczynskiemu, czyli bez zebow, bez pieniedzy, bez ubrania, bez rodziny i bez pracy (pierwszy nierob RP nigdy nie przepracowal uczciwie nawet godziny).
1984
Jak długo będziemy tkwili w Związku Socjalistycznych Republik Europejskich tak długo mamy zagwarantowane podwyżki. Za nic, a własciwie za ideolo. Kilka dni temu Timmermans przedstawił nowy "zielony ład" gdzie:

1) Chce zwiększyć udział OZE z 32 do 40%
2) Redukcja emisji CO2 z 40% do 55%
3) Zakaz samochodów
Jak długo będziemy tkwili w Związku Socjalistycznych Republik Europejskich tak długo mamy zagwarantowane podwyżki. Za nic, a własciwie za ideolo. Kilka dni temu Timmermans przedstawił nowy "zielony ład" gdzie:

1) Chce zwiększyć udział OZE z 32 do 40%
2) Redukcja emisji CO2 z 40% do 55%
3) Zakaz samochodów osobowych.

Tylko ostatni punkt gwarantuje obniżenie kosztów zakupu. Niestety tylko benzyny bo po prostu bedzie zakazana. Pozostałe oznaczają kolejne podwyżki. A PiS tak bardzo zakleszczył sie w tym ZSRE, że nie wyobraża sobie zycia poza nim. I godzi się na wszystko podwyższając koszty życia Polaków do absurdalnych rozmiarów!

Jedyna nadzieja, że ZSRE zawali się pod własnym cieżarem. Jeżeli najbliższa zima bedzie równie mroźna jak miniona nie trzeba będzie długo czekać. Europejskie magazyny gazu są zapełnione w najniższym stopniu od wielu lat. Lada dzień niektóre państwa (np. Austria) utracą możliwość ich napełnienia bo teoretyczna przepustowość jest zbyt mała. Nie zostaje nam nic innego jak kupić górę drewna, rozpalić zimą w kominku, usmażyć popcorn i obserwować upadek kolejnego komunistycznego molocha...
1984 odpowiada 1984
Oczywiście miało być:
3) Zakaz samochodów spalinowych, a nie osobowych.
Ale to może być freudowski bład bo ekoideolo prędzej czy później osobówek też się przyczepi. Nawet elektrycznych lub wodorowych. Może takie dziecinne na pedały będą dozwolone. Pewnie tak bo pedałowanie jest w głównym nurcie unijnego
Oczywiście miało być:
3) Zakaz samochodów spalinowych, a nie osobowych.
Ale to może być freudowski bład bo ekoideolo prędzej czy później osobówek też się przyczepi. Nawet elektrycznych lub wodorowych. Może takie dziecinne na pedały będą dozwolone. Pewnie tak bo pedałowanie jest w głównym nurcie unijnego ideolo więc tego nie zabronią.
marxs
hehe śmichu warte 12,4 % to jest podwyzka? to bułka z masłem za okolo rok z końcem rosyjskiego gazu to zobaczycie dopiero podwyżki po 100-200% już teraz kupujta śpiwory górskie,ciepłe kurtki i swetry
palestrina
czemu będzie drożej? - bo będzie, zawsze jest drożej - ale to dla naszego dobra, Matousz dostanie bukiet kwiatów, a reszte wytłumaczy biskup z ambony. trzeba sie uczyć ekonomii a nie religii w szkołach to zrozumiecie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Bełkot bez jakiegokolwiek związku z powyższym tekstem!

jkl777
Bez kozery powim pincset! / Pelagia

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki