REKLAMA

Gaz od PGNiG będzie droższy. URE zaakceptował podwyżkę cen

2021-09-16 15:30, akt.2021-09-16 15:44
publikacja
2021-09-16 15:30
aktualizacja
2021-09-16 15:44
Gaz od PGNiG będzie droższy. URE zaakceptował podwyżkę cen
Gaz od PGNiG będzie droższy. URE zaakceptował podwyżkę cen
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę ceny gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych - podało PGNiG. Zmiana będzie obowiązywać od 1 paździenika do 31 grudnia 2021 roku.

Prezes URE zatwierdził w czwartek zmiany w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie obrotu paliwami gazowymi. Podwyżka ceny za paliwo gazowe w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy dla wszystkich grup taryfowych wynosi 7,4 proc.

Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

Zmiana dotyczy jedynie odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych.

Zmieniona taryfa będzie obowiązywać od 1 października do 31 grudnia 2021 roku.

URE podał na stronie internetowej, że zmiana taryfy oznacza wzrost średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 6,8 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego i gazu zaazotowanego Ls oraz o 6,9 proc. dla gazu zaazotowanego Lw.

Urząd wyjaśnił, że powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD.

"Po spadkach cen gazu na TGE w 2020 r., którym towarzyszyły spadki cen w taryfach PGNiG OD (do poziomu 8,543 gr/KWh), od początku bieżącego roku do teraz notowania gazu wzrosły - w zależności od instrumentu - o nawet 234 proc." - napisano w komunikacie.

"Zauważalny jest również znaczny wzrost cen gazu od lipca br. (tzn. od momentu zatwierdzenia drugiej zmiany taryfy w lipcu br.) do teraz. Przykładowo 14 września 2021 r. cena gazu dla kontraktu GAS_BASE_Q-4-21 wyniosła 311,71 zł/MWh, podczas gdy w lipcu 2021 r. cena ta wyniosła 174,7 zł/MWh, co oznacza wzrost o ponad 78 proc." - dodano.

Według danych URE dla statystycznego odbiorcy gazu w grupie W-1.1, zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 3,4 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie.

Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność wrośnie o 4,6 proc. i wyniesie 4,48 zł miesięcznie.

Odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, ogrzewający także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o 13,76 złotych miesięcznie więcej (wzrost płatności o 4,9 proc.).

kuc/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (37)

dodaj komentarz
ertom
Dlaczego piszecie, że ogrzewającym gazem rachunki wzrosną średnio o 13,76 złotych miesięcznie? To jest wyliczenie jedynie z ostatniej podwyżki, a nikt w lecie nie grzeje. Wzrost rachunku za ogrzewanie gazem trzeba wyliczyć dla 28% podwyżki za gaz w tym roku, czyli około 1 tys. zł na gospodarstwo (ponad Dlaczego piszecie, że ogrzewającym gazem rachunki wzrosną średnio o 13,76 złotych miesięcznie? To jest wyliczenie jedynie z ostatniej podwyżki, a nikt w lecie nie grzeje. Wzrost rachunku za ogrzewanie gazem trzeba wyliczyć dla 28% podwyżki za gaz w tym roku, czyli około 1 tys. zł na gospodarstwo (ponad 80zł/miesiąc)
bgiem
Rozrośnięty do granic absurdu Parlament i kancelaria prezydencka podnieśli sobie uposażenia.
-A co z nami? - Zapytał Suweren.
-Wam też podniesiemy, opłaty za gaz, hahaha, zaśmiał się Premier.
basterek
Czy jest na świecie ktoś głupszy od Polaka? Czy jeśli macie wodociąg i kanalizację w działce to też wozicie wodę beczkowozem a ścieki szambiarką plskie bezmyślne rusofoby żeby było po hamerykańsku?
men24a
Szuka się wszędzie wroga od prawej po lewą stronę a potem można wszystko bez przetargu i z jednego właściwego kierunku po każdej cenie kupować. A potem wyjdzie cieć i będzie przygłupom wmawiał, że nie ma na nic wpływu.
1984
@ajwaj. I co z tego, że 2021 jeszcze trwa? Są dane za poprzednie miesiące br? Są. Zupełnie inne niż w 2020r? Inne. Więc dlaczego mam opierać się na nieaktualnych chociaż w ciągu kilku miesięcy wszystko się odwróciło o 180 stopni?

A może działasz jak Polski Alarm Smogowy który zawsze wie jakie dane przedstawić.
@ajwaj. I co z tego, że 2021 jeszcze trwa? Są dane za poprzednie miesiące br? Są. Zupełnie inne niż w 2020r? Inne. Więc dlaczego mam opierać się na nieaktualnych chociaż w ciągu kilku miesięcy wszystko się odwróciło o 180 stopni?

A może działasz jak Polski Alarm Smogowy który zawsze wie jakie dane przedstawić. Od dawna są raporty wojewódzkie za 2020r, jest dokładny raport ogólnopolski za 2019r. Ba, jest nawet europejski za 2018r. A wiesz na jakie dane ciągle sie powołują? Z 2016 bo wtedy było najgorzej. I cisną na wzrost zużycia gazu, a później ludzie się dziwią, ze to paliwo drożeje. Powiedz czym jest epatowanie przestarzałymi danymi: informacja czy propaganda?
dario-t
To co się obecnie dzieje to przechodzi ludzkie pojęcie. Inflacja w Polsce osiąga realnie jakieś 15-20%. Co z tego że mi buty potaniały jak za paliwo, gaz, wodę, śmieci mam zapłacić 20% więcej??? Namawiają ludzi na ekologiczne formy ogrzewania mieszkań lub domów, a zaraz będzie tak że ludzi na to nie będzie stać.
men24a
Jak Vincent Rostowski mówił że nie ma pieniędzy to się śmiałeś. Wskazała mu miejsce gdzie je na wykopać ?
men24a
Za bezpieczeństwo energetyczne jestem w stanie mieć 15 st. C zimą. Jaś Kowalski z Podkarpacia. (gdy temp spadnie poniżej 15 st odpalę kopciucha, śmieci już zbieram)
drzaraza
28% drożej, żeby pokazać ruskim środkowy palec.
aytek
Podwyżki gazu powinny być bazowane na kalorycznosci gazu, bo z kazdym miesiącem kaloryczność jest coraz gosza zamiast grzania jest świecenie czyli wiecej m3 do płacenia !!!???

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki