REKLAMA

Gaz od PGNiG będzie droższy. URE zaakceptował podwyżkę cen

2021-09-16 15:30, akt.2021-09-16 15:44
publikacja
2021-09-16 15:30
aktualizacja
2021-09-16 15:44
Gaz od PGNiG będzie droższy. URE zaakceptował podwyżkę cen
Gaz od PGNiG będzie droższy. URE zaakceptował podwyżkę cen
fot. Marian Weyo / / Shutterstock

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę ceny gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych - podało PGNiG. Zmiana będzie obowiązywać od 1 paździenika do 31 grudnia 2021 roku.

Prezes URE zatwierdził w czwartek zmiany w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie obrotu paliwami gazowymi. Podwyżka ceny za paliwo gazowe w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy dla wszystkich grup taryfowych wynosi 7,4 proc.

Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

Zmiana dotyczy jedynie odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych.

Zmieniona taryfa będzie obowiązywać od 1 października do 31 grudnia 2021 roku.

URE podał na stronie internetowej, że zmiana taryfy oznacza wzrost średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 6,8 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego i gazu zaazotowanego Ls oraz o 6,9 proc. dla gazu zaazotowanego Lw.

Urząd wyjaśnił, że powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD.

"Po spadkach cen gazu na TGE w 2020 r., którym towarzyszyły spadki cen w taryfach PGNiG OD (do poziomu 8,543 gr/KWh), od początku bieżącego roku do teraz notowania gazu wzrosły - w zależności od instrumentu - o nawet 234 proc." - napisano w komunikacie.

"Zauważalny jest również znaczny wzrost cen gazu od lipca br. (tzn. od momentu zatwierdzenia drugiej zmiany taryfy w lipcu br.) do teraz. Przykładowo 14 września 2021 r. cena gazu dla kontraktu GAS_BASE_Q-4-21 wyniosła 311,71 zł/MWh, podczas gdy w lipcu 2021 r. cena ta wyniosła 174,7 zł/MWh, co oznacza wzrost o ponad 78 proc." - dodano.

Według danych URE dla statystycznego odbiorcy gazu w grupie W-1.1, zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 3,4 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie.

Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność wrośnie o 4,6 proc. i wyniesie 4,48 zł miesięcznie.

Odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, ogrzewający także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o 13,76 złotych miesięcznie więcej (wzrost płatności o 4,9 proc.).

kuc/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (44)

dodaj komentarz
michaska8
Mieszkam z rodziną w domu wolnostojącym, z finansami bywa rożnie ale ciesze się ze nie muszę się martwić drożejącym gazem, mamy w domu kozę zakupiona w https://kratki.com/pl/ którą ogrzewamy cały budynek . Jest bardzo wydajna ładnie się prezentuję a my możemy w niej palić np drzewem które póki co jest tanie
gabczasty
teraz wszystko idzie w gore wiec bylo to kwestia czasu. wybor ogrzewania nie jest prosty dlatego postawilismy na prad z zamyslem fotowoltaiki ktorej jeszcze nie mamy ale są na nia plany. grzejemy sie kominkiem z firmy kratki.com plus ogrzewacz na taras podpinany pod gaz z butli
filipolek
To było do przewidzenia ze opaly i gaz pojda w gore. Mielismy w planach kominek gazowy ale ostatecznie mamy powietrzny z kratki.com i to byl dobry wybor
aleksander8
Przyznam ze te wszystkie podwyżki były do przewidzenia, dla tego sam wcześniej już zacząłem sie rozglądać za oszczędnościami, i zakupiłem do domu wkład kominkowy z kratki.com. teraz już się tak nie martwię o wzrost cen gazu czy prądu
daniel889
to co się dzieje u nas to masakra ceny coraz wyższe i to wszystkiego jedzenia i mediów tylko pensje stoją w miejscu mamy w domu gaz ale idzie zima i aż boję się rachunków za gaz montyjemy w salonie kozę piec wolnostojący znalazłem fajna i w dobrej cenie na Kratki.com będę palił drewnem na szczęscie mieszkam przy lesie trzeba mieć to co się dzieje u nas to masakra ceny coraz wyższe i to wszystkiego jedzenia i mediów tylko pensje stoją w miejscu mamy w domu gaz ale idzie zima i aż boję się rachunków za gaz montyjemy w salonie kozę piec wolnostojący znalazłem fajna i w dobrej cenie na Kratki.com będę palił drewnem na szczęscie mieszkam przy lesie trzeba mieć jakąś alternatywę bo by człowiek oszalał
250
Dzień dobry. Pgnig w styczniu wystawiała fakturę w kwocie 14gr za 1kwh. Dziś dostałem fakturę ze stawka 34gr za 1kwh. Czy tak można? To jest wzrost o 250%!
robertk82
mnie już to wszystko denerwuje co ten rząd wyprawia prąd , gaz ,benzyna art spożywcze wszystko drożeje na potęgę szkoda tylko że pensje nie rosną dlatego ostatnio kupiłem do salonu piec typu koza na kratki.com będę palił drewnem opałowym , brykietem drzewnym i pelletem i niech gaz drożeje mam to w nosie
ertom
Dlaczego piszecie, że ogrzewającym gazem rachunki wzrosną średnio o 13,76 złotych miesięcznie? To jest wyliczenie jedynie z ostatniej podwyżki, a nikt w lecie nie grzeje. Wzrost rachunku za ogrzewanie gazem trzeba wyliczyć dla 28% podwyżki za gaz w tym roku, czyli około 1 tys. zł na gospodarstwo (ponad Dlaczego piszecie, że ogrzewającym gazem rachunki wzrosną średnio o 13,76 złotych miesięcznie? To jest wyliczenie jedynie z ostatniej podwyżki, a nikt w lecie nie grzeje. Wzrost rachunku za ogrzewanie gazem trzeba wyliczyć dla 28% podwyżki za gaz w tym roku, czyli około 1 tys. zł na gospodarstwo (ponad 80zł/miesiąc)
bgiem
Rozrośnięty do granic absurdu Parlament i kancelaria prezydencka podnieśli sobie uposażenia.
-A co z nami? - Zapytał Suweren.
-Wam też podniesiemy, opłaty za gaz, hahaha, zaśmiał się Premier.
basterek
Czy jest na świecie ktoś głupszy od Polaka? Czy jeśli macie wodociąg i kanalizację w działce to też wozicie wodę beczkowozem a ścieki szambiarką plskie bezmyślne rusofoby żeby było po hamerykańsku?

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki