REKLAMA

UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Lux Med spółki Lecznice Citomed

2021-10-26 11:04
publikacja
2021-10-26 11:04
UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Lux Med spółki Lecznice Citomed
UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Lux Med spółki Lecznice Citomed
fot. OleksSH / / Shutterstock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę warunkową na przejęcie przez Lux Med spółki Lecznice Citomed - poinformował we wtorek Urząd. Dodano, że dzięki nałożonemu warunkowi nie pogorszy się sytuacja pacjentów na lokalnym rynku w Toruniu i okolicach.

Jak wskazano we wtorkowej informacji UOKiK, uczestnicy koncentracji świadczą usługi w zakresie opieki zdrowotnej. Lux Med prowadzi kilkaset placówek medycznych na terenie całego kraju, natomiast spółka Lecznice Citomed posiada kilka przychodni w Toruniu. Zwrócono uwagę, że przedsiębiorcy mają w Toruniu i okolicach większość urządzeń takich jak tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny oraz wykonują większość badań w tym zakresie.

"Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja mogłaby spowodować istotne ograniczenie konkurencji. Możliwe było jednak nałożenie warunku, dzięki któremu zniwelowane zostaną negatywne skutki transakcji, a tym samym nie pogorszy się sytuacja osób z Torunia i okolic, które będą korzystać z usług diagnostyki obrazowej" - wyjaśnił cytowany w informacji prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Zaznaczył, że dotyczy to zarówno pacjentów korzystających ze świadczeń NFZ, jak i płacących za usługi medyczne.

Decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd przekazał, że wydając zgodę na koncentrację prezes UOKiK wziął pod uwagę zmiany, które spowodują wzmocnienie pozycji konkurentów uczestników koncentracji. Chodzi m.in. o zakup sprzętu do wykonywania badań rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej planowany przez Wojewódzki Szpital Zespolony im. Rydygiera w Toruniu.

"Zgodnie z nałożonym warunkiem Lux Med w terminie wskazanym w decyzji utrzyma ceny usług diagnostycznych rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej w placówkach Lux Med i Citomed dla pacjentów, którzy płacą za usługi medyczne, nie korzystając z abonamentów (tzw. pacjenci FFS) na poziomie z cennika Lux Med w Toruniu z 31 sierpnia 2021 r." - wyjaśniono. Ewentualna zmiana cen Lux Med w Toruniu, jak wskazano, nie będzie mogła w tym czasie być wyższa niż średnia arytmetyczna cen usług rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej dla pacjentów FFS obowiązujących w placówkach Lux Med w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Zwrócono uwagę, że przejmująca spółka zapewni w tym czasie niedyskryminacyjny dostęp do usług diagnostyki obrazowej. "Pacjenci FFS będą czekać, na badanie diagnostyki obrazowej w czasie zbliżonym do posiadających abonament Lux Med i nie dłużej niż osoby, których badanie jest finansowane przez NFZ" - wyjaśniono.

Warunek dotyczy też współpracy Lux Med ze szpitalami publicznymi w zakresie podwykonawstwa badań diagnostyki obrazowej. Spółka została zobowiązana m.in. do: niewypowiadania umów zawartych ze szpitalami publicznymi z przyczyn dotyczących Lux Med lub Citomed, utrzymania rabatów udzielonych szpitalom publicznym w obowiązujących umowach. Ponadto Lux Med będzie miał obowiązek składania raportów z wykonania zobowiązań.

UOKiK przypomniał, że zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Oceniając koncentrację, prezes UOKiK może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki