REKLAMA

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie ws. przejęcia akcji Orzeł Biały

2019-05-29 13:50
publikacja
2019-05-29 13:50
UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie ws. przejęcia akcji Orzeł Biały
UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie ws. przejęcia akcji Orzeł Biały
fot. leungchopan / / YAY Foto

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez ZAP Sznajder Batterien kontroli nad NEF Battery Holdings, większościowego akcjonariusza Orzeł Biały. W tej sprawie istnieje ryzyko ograniczenia konkurencji - poinformował urząd w środowym komunikacie.

ZAP Sznajder Batterien produkuje akumulatory rozruchowe do m.in. samochodów osobowych, autobusów, motocykli i łodzi. Na własne potrzeby prowadzi również recykling zużytych akumulatorów. NEF Battery Holdings zajmuje się zakupem i sprzedażą akcji spółek oraz zarządzaniem nimi i kontroluje m.in. spółkę Orzeł Biały, która działa na rynku recyklingu zużytych akumulatorów i produkcji ołowiu rafinowanego.

"W tej sprawie konieczne jest skierowanie sprawy do drugiej fazy postępowania. Urząd musi zweryfikować dane zgłoszone przez przejmującą spółkę. Rynek akumulatorów badany był przez UOKiK 10 lat temu przy okazji postępowania, które zakończyło się zakazem koncentracji Orzeł Biały – Baterpol. Aby zdobyć aktualne dane niezbędne jest przeprowadzenie badania rynku" - napisano w komunikacie.

UOKiK podał, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana.

W kwietniu ZAP Sznajder Batterien złożył do Prezesa UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację polegającą na pośrednim przejęciu kontroli nad spółką Orzeł Biały. Uzyskanie zgody jest warunkiem zawieszającym zawartej wcześniej umowy.

Na początku marca spółka informowała o zawarciu warunkowej umowy, która po ziszczeniu się warunku miała doprowadzić do zawarcia umowy przyrzeczonej dotyczącej pośredniego zbycia przez Fundusz PineBridge New Europe Partners i nabycia przez ZAP Sznajder Batterien pakietu akcji spółki Orzeł Biały.

Przed zawarciem umowy fundusz posiadał pośrednio przez NEF Battery Holdings 60,55 proc. akcji spółki, natomiast ZAP Sznajder Batterien miał bezpośrednio 12,34 proc. akcji. (PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki