REKLAMA
WAŻNE

Przeszukanie w Asseco Poland i Comarch Healthcare z powodu podejrzenia zmowy przetargowej

2021-12-29 08:48, akt.2021-12-29 16:10
publikacja
2021-12-29 08:48
aktualizacja
2021-12-29 16:10
Przeszukanie w Asseco Poland i Comarch Healthcare z powodu podejrzenia zmowy przetargowej
Przeszukanie w Asseco Poland i Comarch Healthcare z powodu podejrzenia zmowy przetargowej
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

UOKiK w asyście policji przeprowadził przeszukanie w siedzibie Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects w związku z podejrzeniem zmowy przetargowej - podał urząd w komunikacie prasowym. Asseco Poland i Comarch Healthcare deklarują pełną gotowość współpracy z przedstawicielami UOKiK.

Z informacji UOKIK wynika, że przedsiębiorcy wspólnie z innymi podmiotami mogli zawrzeć zmowę przetargową. Zawarte porozumienie mogło dotyczyć postępowań przetargowych na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych wykorzystywanych przez służbę zdrowia.

"Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu Policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, który ma znaczącą wartość dowodową" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak podano, postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes UOKiK rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Asseco Poland deklaruje pełną gotowość współpracy z przedstawicielami UOKiK w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy.

"W związku z komunikatem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dotyczącym przeszukań w siedzibach Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects, w związku z wszczętym przez Prezesa UOKiK postepowaniem wyjaśniającym, dotyczącym możliwości zawarcia porozumienia ograniczającego prawo konkurencji, które mogło dotyczyć postępowań przetargowych na dostawę i wdrożenie systemów informatycznych, wykorzystywanych przez służbę zdrowia, informujemy, że od początku spółka zadeklarowała pełną gotowość współpracy z przedstawicielami Urzędu prowadzącymi to postępowanie w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy" - poinformowało biuro prasowe Asseco Poland w oświadczeniu przesłanym PAP Biznes.

"Spółka udostępniła kontrolerom UOKiK wszelkie potrzebne dokumenty, informacje oraz udzieliła wszelkich wyjaśnień. Oświadczamy, iż postępowanie ma charakter wyjaśniający i nie toczy się przeciwko Asseco Poland. W pełni szanujemy prawo i obowiązek UOKiK do prowadzenia postępowań wobec przedsiębiorców, których podejrzewa się lub na których został złożony donos o działania mogące ograniczać konkurencję. Zarząd podkreśla jednak, że spółka w swojej działalności zawsze przestrzega przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów" - dodano w komunikacie.

Pełną gotowość do współpracy z urzędem deklaruje również Comarch Healthcare.

"W związku z opublikowaną na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wiadomością informujemy, iż prowadzone przez UOKiK postępowanie ma charakter wyjaśniający i nie toczy się przeciwko spółce Comarch Healthcare S.A. W trakcie postępowania spółka udostępniła kontrolerom UOKiK wszelkie potrzebne dokumenty i informacje oraz zadeklarowała pełną gotowość do współpracy w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy. Spółka Comarch Healthcare w swojej działalności zawsze respektuje przepisy ustawy z dnia 16 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów" - poinformował zarząd Comarch Healthcare w komunikacie przesłanym PAP Biznes.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. (PAP Biznes)

sar/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Ciekawe kto skontroluje Orlen w sprawie zmowy cenowej przy sprzedaży paliwa?
antek10
Komarch to firma co wynajduje koło po raz drugi. Sprzedała swoje drogie oprogramowanie sądom do rozparw online. Oprogramowanie działa tak sobie. A na rynku dostepne są Teamsy od Microsoft, ktore działają świetnie. Nikt tego nie kupił bo było by to za proste. Ten kraj to republika KARTONOWA.
andregru
Dziś ważniejsze kogo znasz w rządzie a nie co sprzedajesz - maseczki ,respiratory , oprogramowanie itd .

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki