REKLAMA
ZAGŁOSUJ

UOKiK: nie płacący kontrahentom na czas mają 100 dni na spłatę zaległości

2019-09-23 12:50
publikacja
2019-09-23 12:50

Dłużnicy, którzy zalegają kontrahentom z płatnościami, mają jeszcze 100 dni na uregulowanie zaległości; 1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie pakiet przepisów ograniczających zatory płatnicze - przypomina w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

fot. Krzysztof Serafin / / FORUM

"Nowe przepisy zdecydowanie poprawią płynność finansową przedsiębiorców. Mam na myśli głównie średnie, małe i mikro firmy, którym więksi kontrahenci nie płacą na czas" - wskazał wiceprezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w poniedziałkowym komunikacie.

W efekcie, jak dodał, mniejsi przedsiębiorcy często kredytują działalność potentatów gospodarczych. "Przepisy przeciwdziałające zatorom to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, ale również dla zatrudnianych przez nich pracowników i ich rodzin. Ograniczenie zatorów płatniczych to lepsza płynność przedsiębiorstw, łatwiejsze inwestycje oraz stabilne warunki do zapewnienia bezpiecznych i wysokopłatnych miejsc pracy" – zaznaczył.

UOKiK podkreślił, że jedną z największych przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej jest nieterminowe regulowanie należności za wykonane usługi lub towary. "Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymują pieniędzy, bardzo często nie są później w stanie zapłacić swoim kontrahentom i pracownikom, muszą również sami poszukiwać finansowania zewnętrznego, ponosząc przy tym znaczne koszty" - wskazano.

Ma to zmienić ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r. Celem nowych przepisów jest ograniczenie zatorów płatniczych, a co za tym idzie - poprawa płynności finansowej polskich przedsiębiorców. Główne założenia ustawy to skrócenie terminów płatności i kary dla największych dłużników.

W myśl nowych przepisów zostaną skrócone terminy płatności w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami lub innymi podmiotami objętymi zakresem działania ustawy. Instytucje publiczne będą musiały regulować swoje należności w 30 dni. Wyjątek przewidziano dla podmiotów leczniczych, które będą miały 60 dni na zapłatę. W przypadku transakcji, w których na pieniądze czekają mikro, małe lub średnie firmy, a ich dłużnikiem jest większy kontrahent, termin płatności ustalony w umowie nie może przekroczyć 60 dni. Zwiększona została też wysokość odsetek, jakich może domagać się przedsiębiorca, jeżeli druga strona transakcji handlowej nie płaci terminowo za towary lub usługi.

Od nowego roku UOKiK będzie mógł nakładać kary finansowe na największych dłużników - kiedy suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł. "Taki próg ustalono dla postępowań wszczynanych do roku 2021. W późniejszych latach działania będą podejmowane, jeśli wartość zaległości przekroczy 2 mln zł" - przypomniano.

Jak zaznaczył urząd, postępowania będą wszczynane z urzędu i będą musiały zakończyć się w ciągu pięciu miesięcy. "Zawiadomienie o braku zapłaty w terminie będzie mógł złożyć do UOKiK każdy, nie tylko podmiot, który padł ofiarą zatorów. Dane tej osoby nie będą ujawniane dłużnikowi" - zaznaczono. Wyjaśniono, że w trakcie postępowania urząd będzie kontrolował płatności z dwóch lat poprzedzających wszczęcie postępowania.

UOKiK zwrócił uwagę, że głównym założeniem nowych przepisów ma być pomoc przedsiębiorcom, którzy nie otrzymują na czas należnych pieniędzy. Dlatego ma nie karać podmiotów, które same są ofiarami zatorów płatniczych. Ustawa przewiduje też obniżenie sankcji dla podmiotów współpracujących z UOKiK.

Jak podkreślono, urząd będzie mógł obniżyć karę o 20 proc., jeżeli przedsiębiorca spłaci należności wraz z odsetkami w ciągu 14 dni od doręczenia mu postanowienia o wszczęciu postępowania czy zastosować dodatkową obniżkę o 10 proc., jeżeli dłużnik niezwłocznie zapłaci karę i zrzeknie się prawa do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez urząd. "Jeśli UOKiK stwierdzi, że ukarany już wcześniej przedsiębiorca ponownie dopuszcza się nadmiernych opóźnień, to może podwyższyć karę o 50 proc." - podkreślono. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
xazoir
Widzę tutaj potencjał, na nieuczciwych "grubych" graczy na rynku, którzy w ten sposób próbują wykańczać potencjalną konkurencję. Jestem jak najbardziej za, a nawet za zwiększeniem kar dla wielkich korporacji, bądź potężnych graczy rynkowych.
onurb
Szanowny moderatorze. Jeżeli słowo matoł spowodowało usunięcie mojego wpisu to Bankier zaczyna się mocno ocierać o cenzurę. Nie uważam, że był to hejt, jedynie dobitne nazwanie tych, którzy głosują na, tych którzy tworzą takie prawo jak w powyższym artykule. Już od dłuższego czasu zauważam i od czasu do czasu Szanowny moderatorze. Jeżeli słowo matoł spowodowało usunięcie mojego wpisu to Bankier zaczyna się mocno ocierać o cenzurę. Nie uważam, że był to hejt, jedynie dobitne nazwanie tych, którzy głosują na, tych którzy tworzą takie prawo jak w powyższym artykule. Już od dłuższego czasu zauważam i od czasu do czasu piszę o tym, że nie jesteście obiektywnym, portalem. Bliżej wam do obecnie rządzących. Jedyna osoba, która stara się pisać prawdę bez sprzyjania partii rządzącej to pan Kolany. Szkoda, że powoli zmierzacie w kierunku gruzu i mułu. Ciekawe czy za słowo idiota też byście usunęli wpis?
jes
To automat usuwa wg słownika wybranych słów. Nikt żywy tego nie robi.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
Od zaległych płatności powinna być wprowadzona opłata skarbowa, nie uznaniowa tylko obligatoryjna. Poza odsetkami dla wierzyciela obowiązek odprowadzenia do skarbówki kwoty od zaległych płatności, np 10% zaległości - co miesiąc.
Tylko u nas się nie da bo naczelnik skarbówki musi sam o tym decydować by dawać ulgi
Od zaległych płatności powinna być wprowadzona opłata skarbowa, nie uznaniowa tylko obligatoryjna. Poza odsetkami dla wierzyciela obowiązek odprowadzenia do skarbówki kwoty od zaległych płatności, np 10% zaległości - co miesiąc.
Tylko u nas się nie da bo naczelnik skarbówki musi sam o tym decydować by dawać ulgi znajomym, kolegom partyjnym itd.
marianpazdzioch
Taa... przedsiębiorca nie ma co robić, tylko zbierać po 50 zł odsetek po kontrahentach, z którymi musi jednoczesnie dobrze żyć, bo drugi raz nie wezmą towaru LOL Jedną ręką wprowadzają takie działania pozorowane, a drugą masowo ustrawami oddłużają jakichś oszustów którym nie chce się płacić i wprowadzają coraz Taa... przedsiębiorca nie ma co robić, tylko zbierać po 50 zł odsetek po kontrahentach, z którymi musi jednoczesnie dobrze żyć, bo drugi raz nie wezmą towaru LOL Jedną ręką wprowadzają takie działania pozorowane, a drugą masowo ustrawami oddłużają jakichś oszustów którym nie chce się płacić i wprowadzają coraz wyższe opłaty sądowe za windykację.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki