REKLAMA

UOKiK: Getin Noble Bank ma wypłacić rekompensaty osobom, które nabyły obligacje GetBack

2020-10-26 13:16, akt.2020-10-26 23:35
publikacja
2020-10-26 13:16
aktualizacja
2020-10-26 23:35
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Prezes UOKiK nałożył na Getin Noble Bank ponad 7 mln zł kary za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów - podał Urząd. Nakazał, by Getin Noble Bank wypłacił po 20 tys. zł rekompensaty osobom, które kupiły obligacje GetBack za pośrednictwem Getin Noble Bank.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w poniedziałek, że prezes Urzędu Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku (GNB). "Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBack" - poinformował w poniedziałkowym komunikacie UOKiK.

Jak dodano, decyzje te mają ułatwić poszkodowanym konsumentom dochodzenie roszczeń w sądzie; po uprawomocnieniu stają się prejudykatem. "Oznacza, że ustalenia prezesa Urzędu co do faktu stosowania przez przedsiębiorcę praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów czy klauzuli niedozwolonej są dla sądu wiążące" - czytamy.

Urząd sprawdzał również w postępowaniu wyjaśniającym, czy i jak Getin Noble Bank rozlicza się z osobami, które wcześniej spłaciły kredyt konsumencki. W wyniku działań UOKiK przedsiębiorca zmienił sposób rozliczania na korzystniejszą dla konsumentów metodę liniową.

W przypadku pierwszej decyzji, dotyczącej jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny, prezes UOKiK uznał, że Getin Noble Bank wprowadzał w błąd, informując o zmianie postanowień umów o kredyt hipoteczny, w tym indeksowanych do franka szwajcarskiego.

UOKiK przypomniał, że w 2016 r. klienci tego banku otrzymali listy, z których mogli się dowiedzieć, że bank zamierza doprecyzować – od nowego roku - sposób wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych. Poza tym zastąpił postanowienia o bankowym tytule egzekucyjnym (BTE) zapisami o możliwym obowiązku złożenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kodeksu postępowania cywilnego, co mogłoby wiązać się z koniecznością zawarcia aktu notarialnego i ułatwiłoby bankowi w przyszłości dochodzenie roszczeń. Miało to związek z uchyleniem BTE przez Trybunał Konstytucyjny, jednak ten wyrok nie daje bankowi prawa do wpisania do umów innych form zabezpieczeń. Urząd zakwestionował takie działania.

"Umowa o kredyt hipoteczny jest umową zawartą na określony, wieloletni czas. Niedozwolone jest dowolne zmienianie jej istotnych warunków, a takimi są postanowienia o zasadach wyliczania kursów czy innych zabezpieczeniach. Każde nowe rozwiązanie powinno być wynikiem obustronnych uzgodnień. Jeżeli klient nie zgodziłby się na nie, to umowa powinna być wykonywana na dotychczasowych zasadach" - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKIK.

Chróstny wskazał, że efektem działania GNB było to, że wiele osób musiało zaakceptować nowe warunki, w przeciwnym razie bank wypowiedziałby umowę i wymagałby spłaty całości kredytu.

"Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na Getin Noble Bank karę finansową ponad 7 mln zł (7 019 640 zł). Zgodnie z decyzją prezesa UOKiK konsumenci otrzymają od banku listy informujące o zakwestionowanych praktykach. Decyzja nie jest prawomocna" - poinformowano.

Jeśli chodzi o decyzję dotyczącą niedozwolonych postanowień, szef UOKiK uznał za niedozwolone postanowienia zawarte we wzorcach umów, dotyczących m.in. wydawania kart płatniczych, udzielania pożyczek, prowadzenia rachunków. Getin Noble Bank przyznawał sobie prawo do bliżej nieokreślonych ich modyfikacji, gdy np. zmienią się przepisy, zapadną wyroki sądów, czy nastąpi korekta omyłek pisarskich.

"Prezes UOKiK Tomasz Chróstny uznał postanowienia za niedozwolone i zakazał ich wykorzystywania. Bank musi wysłać do konsumentów listy, w których poinformuje ich o decyzji i skutkach, jakie z tego dla nich wynikają. Może to oznaczać brak możliwości jednostronnej zmiany warunków umownych w przyszłości i zakwestionowanie przez klientów dotychczasowych modyfikacji. Decyzja nie jest prawomocna" - napisano.

Prezes UOKiK uznał również, że GNB wprowadzał konsumentów w błąd podczas oferowania obligacji korporacyjnych wyemitowanych przez spółkę GetBack. GNB informował, że inwestycja jest bezpieczna, a zysk gwarantowany, podczas gdy tak nie było. Ponadto, bank proponował nabycie tych obligacji osobom, które nie były skłonne do ryzyka – były zainteresowane zwykłymi lokatami. Przedsiębiorca oferował więc produkty, które nie odpowiadały potrzebom jego klientów.

"Prezes UOKiK nakazał, aby Getin Noble Bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GetBack za jego pośrednictwem. Wyniesie ona 20 tys. zł. O tym komu należy się rekompensata, bank poinformuje w osobnej korespondencji. Szczegóły już teraz dostępne są w decyzji. Rozstrzygnięcie nie jest prawomocne" - czytamy.

W komunikacie przekazano, że do dziś szef UOKiK wydał siedem decyzji dotyczących spółki GetBack i innych podmiotów, które brały udział w oferowaniu konsumentom obligacji korporacyjnych wyemitowanych przez tę spółkę.

W odpowiedzi na decyzję UOKiK Getin Noble Bank przesłał do redakcji Bankier.pl swoje stanowisko o następującej treści: "Bank zdecydowanie nie zgadza się z zarzutami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jakoby jego praktyki w zakresie oferowania i sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack S.A. miały naruszać zbiorowe interesy konsumentów. W opinii Banku zarzuty Urzędu są całkowicie bezpodstawne oraz nie znajdują potwierdzenia zarówno w faktycznym przebiegu procesu oferowania obligacji korporacyjnych GetBack S.A., jak i ich nabywania przez poszczególnych konsumentów.  Bank wniesie odwołanie od ww. decyzji Prezesa UOKiK. Bank nie zgadza się również z dwoma pozostałymi decyzjami Prezesa Urzędu i odwoła się od nich w całości. Warto także pamiętać, że ww. decyzje Prezesa UOKiK są nieprawomocne."

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
szczecinianin
Szkoda,że u nas dzieje się wszystko po fakcie ,czemu jak oferowali tego typu produkt nie było szybkiej interwencji i zakaz sprzedaży przez Banki?
a Z DRUGIEJ strony to Getrin się brzytwy chwyta aby nie zatonąć ,a to i tak nie pomoże.
demeryt_69
Decyzja nie jest prawomocna :)
sel
Niestety nie ma żadnych decyzji jak umożliwić ściganie złodziei którzy pobrali kredyty i ich nie spłacają ,a karze się poszkodowane banki i firmy windykacyjne..
minirekin
A za dopuszczenie obligacji i akcji Getbacku do notowań na GPW i zatwierdzeniu prospektów emisyjnych odpowie KNF i wypłaci stosowne odszkodowania? A gdzie kara dla Santandera i Pekao SA. Ja za ich pośrednictwem nabyłem te bezwartościowe papiery!!!!.
rysiek58
przykro to słyszeć. Rekompensaty nie pokryją w 100% strat. Dziś jednak świętujemy zwycięstwo.
alm1956
Niestety nasz aparat państwowy od dłuższego czasu zmierza tylko i włącznie do tego, aby ich całkowicie osłabić i zamknąć
marxs
a kiedy UOKiK nałoży na siebie karę za przyczynienie sie do afery PISowskiego GetBack? a kiedy nałoży karę na PISowski AliorBank i PISowskie PKO ? przecież oni też sprzedawali obligacje GetBack
pstrzezek
No niby tak ale wiesz, PKO i Alior sprzedawali w dobrej wierze. A taka Idea i GetIn to tylko po to by się nachapać. Osoba Czarneckiego nie ma tu nic do rzeczy tak na marginsie
sel odpowiada pstrzezek
Maił zatrudnić kogo trzeba jak Alior i PKO?
rysiek58
tak się musiało stać. To w jaki sposób sprzedawano w getinie i idei to przekraczało wszelkie normy i to nie tylko moralne i etyczne. Cud że jeszcze mają klientów którzy im "wierzą".

Powiązane: Kłopoty GetBacku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki