UOKiK nałożył 135 mln zł kary dla producentów płyt meblowych za zmowę

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 135 milionów złotych kary na producentów płyt meblowych. Firmy miały ustalać wspólnie ceny i wymieniać się poufnymi informacjami. W zmowie cenowej uczestniczyły: Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów oraz Swiss Krono.

- W zmowie uczestniczyły 3 koncerny, a w praktyce 5 przedsiębiorstw. Jedna z firm uniknęła kary, która wynosiłaby prawie 100 milionów złotych, z tego tytułu, że skorzystała z programu łagodzenia kar. Natomiast pozostałe zapłacą łącznie 135 milionów. Prawo stanowi, że kara może wynieść do 10 proc. obrotów. Tutaj nie wykorzystaliśmy całego możliwego spektrum kary. Natomiast kara zależała od wielkości firmy - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

Informacje potrzebne do wszczęcia postępowania urząd zdobył podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibach przedsiębiorców. Jednak szczegóły dotyczące porozumienia dostarczyła urzędowi również spółka Swiss Krono. Firma zdecydowała się na skorzystanie z programu łagodzenia kar i w zamian za informacje, które pomogły udowodnić istnienie zmowy, uniknęła kary.

- Pierwsze sygnały mieliśmy z rynku, że może coś się dziać niepokojącego na rynku płyt wiórowych i pilśniowych. Na podstawie tych danych weszliśmy do przedsiębiorstw z tzw. przeszukaniem, zdobyliśmy tam dowody i później, miesiąc po tym przesłuchaniu, jedna z firm, które uczestniczyły w zmowie, dostarczyła dodatkowych dowodów w ramach tzw. programu leniency, czyli mówiąc językiem kolokwialnym, to jest jakby odpowiednik świadka koronnego w prawie karnym. Czyli firma, która uczestniczyła w zmowie, ale dostarczy dowody, które ułatwiają prowadzenie postępowania, może liczyć na złagodzenie kary, łącznie z tym, że nie zapłaci, a konkurenci zapłacą - dodaje Niechciał

Justyna Smolińska

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 danny_fizz

Taka kara za którą nie idą wyroki więzienia to po prostu urząd który inkasuje swoją działkę za istniejący kartel. Do tego SWISS KRONO, które wykasza konkurencję idąc na układ. Państwo to mafia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne