REKLAMA

UOKiK chce zakazać sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy

2021-06-15 11:09
publikacja
2021-06-15 11:09
UOKiK chce zakazać sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy
UOKiK chce zakazać sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy i przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy - to niektóre propozycje legislacyjne Prezesa UOKiK, o których poinformował we wtorek urząd. Projekt dotyczy pokazów handlowych.

"Przygotowaliśmy projekt przepisów, które w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieuczciwych praktyk, do których dochodzi podczas pokazów handlowych" – przekazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny we wtorkowym komunikacie.

Jak wynika z informacji prasowej UOKiK, do urzędu co roku trafia kilkaset skarg na nieuczciwe praktyki podczas pokazów handlowych organizowanych np. w hotelach, sanatoriach czy w czasie wycieczek.

"Takie sygnały mieliśmy nawet, gdy tego typu imprezy były nielegalne w związku z obowiązującymi z powodu pandemii obostrzeniami, w tym zakazem zgromadzeń powyżej 5 osób. Na pokazy zapraszani są przeważnie seniorzy, a więc szczególnie wrażliwa grupa konsumentów, kuszeni np. bezpłatnymi badaniami, prelekcją o zdrowym stylu życia, rabatami do hoteli, a ostatnio także darmowymi pulsoksymetrami" – napisano w informacji UOKiK.

Wynika z niej, że telemarketerzy często nie uprzedzają seniorów, że spotkanie będzie miało charakter handlowy. Na pokazach sprzedawane są np. garnki, pościel, urządzenia do masażu, maty, odkurzacze, abonamenty medyczne – zwykle po cenach znacznie wyższych niż rynkowe. Nierzadko naruszane są przy tym prawa konsumentów m.in. do pełnej i rzetelnej informacji czy do odstąpienia od umowy.

"Od lat walczymy z przedsiębiorcami stosującymi nieuczciwe praktyki rynkowe na pokazach. Regularnie ostrzegamy również konsumentów przed pułapkami czyhającymi na pokazach i edukujemy ich na temat przysługujących im praw. Widzimy jednak, że potrzeba także zmian prawnych, które w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieprawidłowości i ochronią konsumentów, szczególnie seniorów, przed nieuczciwymi praktykami" – przekazał prezes UOKiK.

Jak wynika z komunikatu, propozycje zmian chroniących seniorów zostały już wpisane do harmonogramu prac legislacyjnych rządu. (PAP)

ms/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki