Zabawki pod lupą UOKiK. Sporo nieprawidłowości

2020-06-02 11:00
publikacja
2020-06-02 11:00

35 proc. skontrolowanych przez UOKiK zabawek nie powinno zostać dopuszczonych do sprzedaży. Pracownicy laboratoriów sprawdzili ponad pół tysiąca przedmiotów. Natomiast Inspekcja Handlowa wykryła w 26,7 proc. zabawek nieprawidłowości.

35 proc. niebezpiecznych zabawek na rynku / fot. Mike / Pexels

Inspektorzy Inspekcji Handlowej skontrolowali ponad 2,6 tys. zabawek, z których 26,7 proc. wykazało nieprawidłowości. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził badaniami laboratoryjnymi pół tysiąca zabawek. Co trzecia z nich nie powinna zostać dopuszczona do sprzedaży ze względu negatywne przejście testów bezpieczeństwa.

- W zeszłym roku inspektorzy IH przebadali 2636 zabawek, z których zakwestionowali 703 (26,7 proc.). Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło spraw formalnych. Przykładowo brakowało informacji o producencie zabawki, ostrzeżeniach, instrukcji użytkowania lub znaku CE. Zamieszczając ten znak, producent potwierdza, że jego zabawka spełnia wymagania określone w przepisach europejskich - czytamy w komunikacie UOKiK.

U 35 proc. przebadanych laboratoryjnie zabawek przez UOKiK, czyli w 181 z 517 sztuk kontrolerzy stwierdzili nieprawidłowości, które dyskwalifikowały z dopuszczenia do sprzedaży. Za wypuszczanie niebezpiecznych dla zdrowia i życia zabawek nakładane są kary finansowe na producentów.

- Najczęściej odpadały z nich małe części, które dziecko łatwo mogłoby połknąć, w maskotkach pękały szwy i w związku z tym wystawało wypełnienie. Popularne slime’y miały przekroczoną dopuszczalną wartość migracji boru - ten pierwiastek jest składnikiem boraksu i nadaje zabawce elastyczność, ale płynny slime nie może mieć go więcej niż 300 mg/kg. W przeciwnym razie może powodować mdłości, wymioty, pobudzenie i nawet zaburzenia układu nerwowego - przeczytamy w komunikacie UOKiK.

DF

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki