REKLAMA

UE wykreśla Dominikę z czarnej listy podatkowej

2019-06-14 12:48
publikacja
2019-06-14 12:48

Unia Europejska zdecydowała w piątek o usunięciu Dominiki ze swojej czarnej listy rajów podatkowych. Karaibski kraj zrealizował swoje zobowiązania i odpowiedział na zastrzeżenia UE dotyczące automatycznej wymiany informacji finansowych.

/ Trivago

Jak poinformowała Rada UE, Dominika dopełniła niezbędnych czynności, by podpisać i ratyfikować wielostronną konwencję OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej. Dzięki temu została usunięta z unijnego wykazu.

W efekcie unijny spis jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej skurczył się do 11 terytoriów. Na liście są: Belize, Fidżi, Guam, Oman, Samoa, Samoa Amerykańskie, Trynidad i Tobago, Vanuatu, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Wyspy Marshalla i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Unijna "28" stworzyła czarną listę rajów podatkowych w grudniu 2017 r., po tym gdy w UE ożywiła się debata na temat systemów unikania opodatkowania stosowanych przez korporacje i osoby zamożne w celu obniżenia zobowiązań podatkowych.

Wykaz jest elementem działań mających zapobiegać unikaniu opodatkowania i propagować zasady dobrego zarządzania, takie jak przejrzystość podatkowa, sprawiedliwe opodatkowanie czy międzynarodowe standardy przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków.

W 2019 r. Rada UE ma nadal regularnie weryfikować i aktualizować listę, natomiast od 2020 r. procedura ma się ograniczać do dwóch aktualizacji rocznie.

Państwa z czarnej listy mogą zostać objęte bardziej rygorystycznymi kontrolami transakcji z UE. Ci, którzy zobowiązują się do zmiany zasad podatkowych, są usuwani z wykazu.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ jo/ bjn/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
sloneczkodzg
Moja dziewczyna ma na imię Dominika . Niezły z niej raj podatkowy , gwarantuję .
carlito1
Dominika, a Dominikana to dwie różne wyspy.....
elear
A Kaśka dopisana do czarnej listy!
Dominikana
pomorzaninm
oj Ci obecni redaktorzy ...tez sie usmialem ... która Dominika ? :D
szlachta-nie-pracuje odpowiada pomorzaninm
była nieletnia złamałeś 200 KK

Powiązane: Optymalizacja podatkowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki