REKLAMA

UAM bez limitów dla zagranicznych studentów. To sposób na wyższe miejsce w rankingach i subwencje

Marcin Kaźmierczak2021-07-22 12:45redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-22 12:45
UAM bez limitów dla zagranicznych studentów. To sposób na wyższe miejsce w rankingach i subwencje
UAM bez limitów dla zagranicznych studentów. To sposób na wyższe miejsce w rankingach i subwencje
fot. Maciej Jarzebinski / / FORUM

Poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza podczas tegorocznej rekrutacji na studia otworzył szeroko ramiona do studentów z zagranicy, których nie objęły limity miejsc – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Większa liczba obcokrajowców na wydziałach ma przełożyć się na wyższe miejsce w rankingach i subwencje.

Zachwiane stosunki międzynarodowe

Proporcje między polskimi a zagranicznymi kandydatami, którzy tego lata zakwalifikowali się na studia na UAM, są szczególnie zachwiane na stosunkach międzynarodowych. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w pierwszej pięćdziesiątce zakwalifikowanych osób aż 80 proc. stanowią osoby z zagranicy, głównie z Ukrainy i Białorusi.

Wszystko przez brak limitów miejsc dla obcokrajowców chcących studiować na UAM. W tym przypadku to suwerenna decyzja uczelni, jak tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, nie istnieją bowiem centralnie ustalane limity przyjęć cudzoziemców, a decyzja w tym zakresie należy do władz uczelni.

Jak wylicza „DGP”, jeszcze w poprzednim roku akademickim odsetek studentów z zagranicy na UAM nie odbiegał od sytuacji obserwowanej na pozostałych największych polskich uczelniach.

W roku akademickim 2020/2021 wśród 35 501 osób studiujących na UAM było 1226 obcokrajowców (3,5 proc.), spośród których niemal połowę stanowili Ukraińcy (ok. 1,7 proc. ogółu studentów). W roku akademickim 2019/2020 studentów z Ukrainy było 539 (ok. 1,5 proc. ogółu studentów).

Dla porównania na Uniwersytet Jagielloński w 2019 r. aplikowało 1150 kandydatów z zagranicy, spośród których przyjętych zostało 550 osób. W ubiegłym roku liczba osób z zagranicy, które dostały się na studia na UJ, była identyczna. Podczas obecnej rekrutacji aplikacje złożyło 1000 osób z zagranicy, spośród których do tej pory prawo studiowania na UJ wywalczyło 220 osób.

Na Uniwersytecie Warszawskim w roku akademickim 2020/2021 wśród 40 247 studentów znalazło się 710 osób z Ukrainy (ok. 1,7 proc.).

Zarówno w Krakowie, Warszawie, ale także we Wrocławiu dla studentów z zagranicy prowadzone są jednak osobne rekrutacje, podczas których obowiązują limity miejsc. Na Uniwersytecie Jagiellońskim rekrutacja odbywa się poprzez rozmowy kwalifikacyjne sprawdzające oprócz kwalifikacji także znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie na danym kierunku.

Zagraniczni studenci podnoszą subwencję

Rosnący udział studentów z zagranicy, głównie z Ukrainy i Białorusi, na UAM ma wynikać z chęci poprawy pozycji w światowych rankingach, które szczególny nacisk kładą właśnie na wskaźnik umiędzynarodowienia uczelni. Większa liczba studentów spoza Polski ma być także jednym z czynników wpływających na wysokość subwencji ministerialnej.

Władze UAM nie widzą problemu w rosnącej liczbie studentów z zagranicy. Jak w rozmowie z „DGP” zauważyła Małgorzata Rybczyńska, rzecznik UAM, dyplomy kandydatów z Polski i Ukrainy są traktowani jednakowo w oparciu o umowę o wzajemnym uznawaniu akademickim dokumentów o wykształceniu i równoważności stopni, która funkcjonuje od 2005 r.

Choć rosnący odsetek studentów zza granicy na UAM jednych może cieszyć, a innych bulwersować, trudno nie zauważyć, że współczynnik umiędzynarodowienia polskich uczelni jest jednym z najniższych w Europie oraz wśród państw należących do OECD. W 2020 r. wyniósł on 6,8 proc. i był o 0,3 pp. wyższy niż rok wcześniej.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (10)

dodaj komentarz
qonradx
I oczywiscie powiekszyć kierunek gender Studies. Polska jest w ogonie państw europejskich odkrywających nowe płcie! XD
1a2b
ale chyba nie na bezpłatne studia? bo jeżeli tak to ja nie jestem zainteresowany finansowaniem tej uczelni z moich podatków.
onlyv8engine
błąd w myśleniu, finansować jak najbardziej tak, nie pozwolić odpłynąć po studiach
kozey
jak to mówią w światku, polska matura za łatwa, a ukraińska za tania
iluminata
Jak najwięcej mośków przyjąć!
I koniecznie nadawać obywatelstwo w komplecie i mieszkanie za złotówkę!
iandrew
Chwila, chwila, uczelnia jest finansowana z POLSKICH podatków, a nie zagranicznych. Więc dzieci polskich podatników powinny mieć pierwszeństwo, a wolne miejsce dla najlepszych z zagranicy!
demeryt_69
Czy UAM oferuje kursy politologii?
demeryt_69
Wiosną 2004 roku podczas trwającego egzaminu do dr. Ryszarda Sowińskiego, adiunkta na Wydziale Prawa i Administracji UAM, wszedł polityk LPR (prywatnie: kolega Sowińskiego ze studiów prawniczych).

Jedną z egzaminowanych studentek miała być żona Giertycha Barbara. Według relacji Sowińskiego Giertych miał powiedzieć:
Wiosną 2004 roku podczas trwającego egzaminu do dr. Ryszarda Sowińskiego, adiunkta na Wydziale Prawa i Administracji UAM, wszedł polityk LPR (prywatnie: kolega Sowińskiego ze studiów prawniczych).

Jedną z egzaminowanych studentek miała być żona Giertycha Barbara. Według relacji Sowińskiego Giertych miał powiedzieć: "Za chwilę wejdzie tu moja żona. Chcę, żebyś wiedział, że egzaminujesz właśnie ją". Na pożegnanie Giertych powiedział, "że LPR przygotowuje właśnie nowy program dla Polski i potrzebuje ekspertów. - Takich jak ty - rzucił ".

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,2492996.html


demeryt_69
https://www.shanghairanking.com/rankings/arwu/2020

Na którym miejscu jest UAM ??

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki