Niektórym pracownikom szef nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej. Chodzi o nowe przepisy, które wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 roku. Sprawdzamy, kogo dotyczą.


Wielu pracowników przeszło na tryb zdalny w 2020 roku i pracuje tak do dziś, a w tym czasie ich sytuacja mocno się zmieniła. Chodzi np. o rodziców dzieci, które w ostatnich latach otrzymały orzeczenie o niepełnosprawności lub o kształceniu specjalnym. Tych ostatnich w tym roku szkolnym w całej Polsce jest ponad 277 tysięcy. Można założyć, że do tej pory wielu pracodawców nie zdawało sobie sprawy z tego, że ich pracownicy są rodzicami dzieci z takimi orzeczeniami i że obejmą ich wyjątki od nowych przepisów.
Przeczytaj także
7 kwietnia wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która na stale wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zgodnie z przyjętą definicją praca zdalna to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Komu nie można odmówić pracy zdalnej?
Ustawodawca przygotował listę wyłączeń, dzięki którym część pracowników w specyficznej sytuacji życiowej nie będzie zagrożona niespodziewanym przywołaniem do biura. Szef będzie zobowiązany uwzględnić wniosek następujących pracowników:
- pracownicy w ciąży,
- pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia,
- pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 kodeksu pracy – chodzi tu o:
- pracownika-małżonka albo pracownika-rodzica dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej,
- pracownika-rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2020 r. poz. 1329),
- pracownika - rodzica:
b) dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 oraz z 2022 r. poz. 655 i 1079) – o wykonywanie pracy w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139 system przerywanego czasu pracy, lub rozkładzie czasu pracy, o którym mowa w art. 1401 ruchomy czas pracy albo w art. 142 indywidualny rozkład czasu pracy, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.
Przepisy te stosuje się także do pracowników, o których mowa w ustawie, również po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty
Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Kogo dotyczy orzeczenie o kształceniu specjalnym?
Uczniów i przedszkolaków posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w całej Polsce w tym roku szkolnym jest ponad 277 tysięcy - wynika z danych MEiN. Część z nich uczy się w szkołach specjalnych, a część w placówkach ogólnodostępnych, najczęściej z pomocą nauczycieli wspomagających.
W placówkach ogólnodostępnych uczą się dzieci i młodzież, którym wystarczy wsparcie nauczyciela wspomagającego, np. osoby niedowidzące, słabo słyszące, posiadające orzeczenie z uwagi na ADHD, autyzm czy zespół Aspergera, z chorobami przewlekłymi, niepełnosprawnością ruchową.
Można założyć, że do tej pory wielu pracodawców nie zdawało sobie sprawy z tego, że ich pracownicy są rodzicami dzieci z takimi orzeczeniami i że obejmą ich wyjątki od nowych przepisów.
Nowe przepisy przewidują także furtkę dla pracodawców. Mogą oni odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 1 artykułu 142 Kodeksu pracy, jeżeli jego uwzględnienie nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Chodzi np. o służby mudnurowe.
O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca poinformuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w ciągu 7 dni od złożenia wniosku przez pracownika.
Więcej szczegółów dotyczących pracy zdalnej, które wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy, znajduje się w tym artykule.
Pracownicy otrzymają więcej pieniędzy. Od kwietnia obowiązuje dodatek za pracę zdalną
Ekwiwalent za pracę zdalną już wkrótce wejdzie w życie. Pracodawcy będą musieli pokryć m.in. koszty usług telekomunikacyjnych oraz energii elektrycznej. Obowiązek wypłaty dodatkowych pieniędzy dla pracowników wykonujących swoje zadania z domu wynika z nowelizacji Kodeksu pracy.