REKLAMA

Tym będą żyły rynki: w jakiej kondycji jest polska gospodarka?

Maciej Kalwasiński2022-05-13 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-13 12:00
Tym będą żyły rynki: w jakiej kondycji jest polska gospodarka?
Tym będą żyły rynki: w jakiej kondycji jest polska gospodarka?
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

W nadchodzącym tygodniu przekonamy się m.in. o ile powiększyła się polska gospodarka w I kwartale, jak szybko rosną w Polsce ceny w porównaniu z innymi krajami UE oraz czy płace nad Wisłą zaczęły już realnie spadać.

Poniedziałek, 16 maja

Tydzień rozpocznie się od publikacji paczki danych dot. kondycji chińskiej gospodarki w kwietniu, czyli w okresie, gdy znaczna część mieszańców Państwa Środka zmagała się covidowymi lockdownami.

O godz. 14:00 Narodowy Bank Polski zaraportuje poziom inflacji bazowej w kwietniu. Analitycy oceniają, że przyspieszyła ona do 7,6 proc. rdr wobec 6,8 proc. odnotowanych w marcu.

Wtorek, 17 maja

We wtorek GUS opublikuje dane o tempie wzrostu gospodarczego Polski w I kwartale. Zdaniem ekspertów PKB mógł wzrosnąć w tym okresie realnie aż o 8,1 proc.

Po południu poznamy wyniki sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych.

Środa, 18 maja

W środę tempo wzrostu PKB w I kwartale zaraportują Japończycy. Poznamy również dane o inflacji w Zjednoczonym Królestwie oraz Unii Europejskiej.

Czwartek, 19 maja

Czwartkowy kalendarz makroekonomiczny nie obfituje w ciekawe publikacje. Te nadejdą za to ze spółek z GPW, które opublikują wyniki za I kwartał: PKO BP, PZU, JSW i PGNiG.

Piątek, 20 maja

Na koniec tygodnia GUS zostawił publikację paczki danych, w której znajdą się kwietniowe: przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie, produkcja przemysłowa oraz ceny produkcji. Analitycy spodziewają się lekkiego spowolnienia rocznego tempa wzrostu produkcji oraz przyspieszenia inflacji PPI. Z kolei dane o wynagrodzeniu mogą pokazać pierwszy od dwóch lat spadek płac realnych. W kwietniu inflacja CPI wyniosła bowiem aż 12,4 proc. - podał GUS.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
andriej_duda
TO PISOWCY WOLAKOM ZGOTOWALI TEN LOS!

WOLACY! ZOSTALIŚCIE ZDRADZENI O ŚWICIE! 24.02.2022
zops
Polska gospodarka jest w dobrej kondycji. Nawet kryzys pszczeli minął.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zops
Ja myślałem że ona mu te dwa a on ją wylizał z tyłu?
zops
Niech ci będzie. Srebrne łyżki.
od_redakcji
Polska jest pod rządami "rzymian", została sprzedana na rzecz Ukrainy pod dyrekcją zachodnich demonów, a nawet wybiła się przed ich wytyczne. Gospodarki nie posiadamy żadnej to wszystko co mamy to zachodnie obozy pracy wyzyskowej. Polska - Jesteśmy przekupni, sprzedamy wszystko za kawałek lepszej "kiełbasy". Polska jest pod rządami "rzymian", została sprzedana na rzecz Ukrainy pod dyrekcją zachodnich demonów, a nawet wybiła się przed ich wytyczne. Gospodarki nie posiadamy żadnej to wszystko co mamy to zachodnie obozy pracy wyzyskowej. Polska - Jesteśmy przekupni, sprzedamy wszystko za kawałek lepszej "kiełbasy". Tak Polska sprzedała się nie raz, (Solidarność i rozwalenie polskiego przemysłu np.) A obecnie jak stado patogenów sympatyzujemy z Ukrainą. Zagranica o tym wie że jesteśmy dz!wkami świata. Dlatego ja mam odmienne zdanie. Małą łyżeczką ale całe życie. ! Tak zasada. I z Putinem trzeba było żyć w zgodzie a my w imię rozwalenia Polski i naszej gospodarki zrobiliśmy to co można było najgłupszego. Już nie wspomnę o Ukrainie która na żądanie zachodu rozwaliła swój kraj. Pokój nie dla !diotów. Kropka.
kutanga
I tylko głąby nie rozumią... Dokładnie te co minusują.
Ktoś mógłby powiedzieć: taki nasz los, takie mamy położenie, że jak nie Rosja z jednej strony to zachód z drugiej. Wszyscy za nic nas mają od zawsze.
A tymczasem MY jesteśmy w IDEALNYM położeniu, tylko trzeba na to inaczej spojrzeć. Moglibyśmy korzystać z EU i Rosji.
I tylko głąby nie rozumią... Dokładnie te co minusują.
Ktoś mógłby powiedzieć: taki nasz los, takie mamy położenie, że jak nie Rosja z jednej strony to zachód z drugiej. Wszyscy za nic nas mają od zawsze.
A tymczasem MY jesteśmy w IDEALNYM położeniu, tylko trzeba na to inaczej spojrzeć. Moglibyśmy korzystać z EU i Rosji. Ile byś nie wyprodukował, jakie ilości towarów byś nie wytworzył to i tak nic na potrzeby Rosji. Tam jest wór bez dna.
ALE NAMI NIE RZĄDZĄ POLACY i dlatego mamy taki burdel. "ONI" wiedzą, że jesteśmy narodem, w którym serce jest na pierwszym miejscu, przed rozumem. Wiedzą, że w nas się gotuje i zamiast pomyśleć to najpierw działamy. Dlatego jest powiedzenie "mądry Polak po szkodzie".
Moglibyśmy doić 2 krowy (EU i Rosję), ALE K... NIE. Jesteśmy robolem w swoim własnym kraju.
Tak jak napisał poprzednik... NIC nie mamy, każdy z Was mógłby opowiedzieć historię ze swojego miasta jakie to zakłady były i jakich już dawno nie ma. KTO do tego dopuścił? Kto za to odpowiada.
Nie mieliśmy nigdy przyjaciół i NIGDY mieć nie będziemy. Każdy kto takim się zowie tylko załatwia u nas swoje interesy. Począwszy od Francji i Anglii sprzed 2 WŚ, podpisane pakty cuda nie widy, po umowy z sąsiadami, kończąc na KK, ósa i _ydach. Każdy nas doi ile się da.
men24a
Jak 6 lat cudu gospodarczego, najniższego bezrobocia, obniżki pit do 12%, zwiększeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys a pensje znacznie niższe jak w Grecji, 2 x mniejsze jak w Hiszpanii to ja się nie martwię o polską gospodarkę, będzie się kręcić.
zoomek
Gospodarkę w Polin. Za Dudeiro.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki