REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Tym będą żyły rynki: Fed-Day

Maciej Kalwasiński2023-03-17 13:45analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-17 13:45

W nadchodzącym tygodniu przekonamy się, czy bankierzy centralni - z władzami amerykańskiej Rezerwy Federalnej na czele - przestraszą się wizji kryzysu bankowego. Poznamy również istotne dane ze sfery realnej gospodarki światowej i polskiej.

Tym będą żyły rynki: Fed-Day
Tym będą żyły rynki: Fed-Day
fot. Pool / / Reuters

Poniedziałek, 20 marca

W poniedziałek paczkę ciekawych danych opublikuje GUS. Przekonamy się, jak szybko rosły w lutym (nominalne) wynagrodzenie oraz zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, a także produkcja przemysłowa i ceny produkcji. Analitycy oczekują nieznacznego hamowania rocznych dynamik wszystkich wskaźników w porównaniu do odczytów za styczeń.

Wtorek, 21 marca

We wtorek polscy statystycy poinformują o dynamice sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej w lutym. Ekonomiści szacują, że podobnie jak w styczniu, w ujęciu realnym (czyli przy założeniu stałych cen) sprzedaż była niższa niż przed rokiem.

Osoby zainteresowane danymi z zagranicy mogą zerknąć również na indeks ZEW oraz statystykę sprzedaży domów na amerykańskim rynku wtórnym.

Raporty wynikowe przedstawią m.in. JSW i PGE.

Środa, 22 marca

Na kluczowe dla inwestorów wydarzenie środy przyjdzie nam poczekać do wieczora. O godz. 19:00 - czyli godzinę wcześniej niż zwykle z powodu zmiany czasu na letni, do której w USA już doszło, a w Polsce stanie się to dopiero 26 marca - decyzję ws. stóp procentowych ogłoszą władze Rezerwy Federalnej. W ręce inwestorów trafią również tzw. fedokropki, a pół godziny później głos zabierze prezes Powell.

W ostatnich dniach oczekiwania rynku dot. marcowej decyzji Fedu zmieniały się jak w kalejdoskopie. Na początku miesiąca konsensus przewidywał podwyżkę o 25 pb., po wystąpieniu Powella w Senacie przesunął się w stronę 50 pb., natomiast w (dotychczasowym) apogeum paniki rynkowej po upadku Silicon Valley Banku spadł do 0. W piątkowe południe znów wynosi 25 pb. Podobną ścieżkę przeszły prognozy dot. kolejnych decyzji członków FOMC: inwestorzy oczekują obecnie co najmniej jednej obniżki jeszcze w tym roku. Ciekawe powinny być również wypowiedzi prezesa Powella na temat sytuacji w amerykańskim sektorze bankowym.

Zanim w centrum uwagi znajdzie się decyzja Fedu, opublikowane zostaną dane o inflacji w Wielkiej Brytanii i podaży pieniądza w Polsce oraz raport o koniunkturze konsumenckiej nad Wisłą.

Wyniki zaraportują m.in. KGHM i Bogdanka.

Czwartek, 23 marca

W czwartek trwał będzie festiwal bankierów centralnych. Decyzje ogłoszą władze banków Szwajcarii, Norwegii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii. Najistotniejsze - szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń w sektorze bankowym - będą działania Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz Banku Anglii. Jeszcze niedawno było niemal pewne, że stopy proc. SNB i BoE zostaną w marcu ponownie podniesione. Szwajcarzy powinni pójść w ślady EBC i wykonać ruch o 50 pb. w górę (do 1,5 proc.), a Brytyjczycy spowolnić tempo podwyżek do 25 pb. (do 4,25 proc.).

Wśród danych ze Stanów Zjednoczonych można zerknąć na sprzedaż nowych domów i indeks Kansas City Fed dla przemysłu.

Raporty wynikowe przedstawią m.in. Dino, Asseco Polska, XTB, 11bit, Kęty i Ciech.

Piątek, 24 marca

Ciekawych danych makro nie zabraknie również w piątek. W nocy polskiego czasu Japończycy zaraportują poziom inflacji, następnie rozpocznie się seria publikacji odczytów indeksów PMI z najważniejszych gospodarek rozwiniętych, a po południu Amerykanie podadzą wstępny szacunek dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku.

Rating Polski może w późnych godzinach wieczornych zaktualizować agencja Moody's.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
bha
Rynkowe pudrowanie, granie pozorami i udawanie jarząbka dopóki się da i uda.Niestety
zoomek
Realne dane. No to dla wierzących.
od_redakcji
W zeszłym tygodniu z przecieków dowiadywano się, że w USA. W tym tygodniu może znacjonalizować banki. No i masz: Szwajcaria ich wyprzedza, rozważa nacjonalizację Credit Suisse !
od_redakcji
Kłopoty Credit Suisse. Szwajcaria rozważa pełną lub częściową nacjonalizację banku. Przypominam dla niekumatych, że nacjonalizacja to komuna. Stalin, ale wali w uśmiech gdzieś "z dala".
lightning_network
Digital Gold Digital Gold Digital Gold! - i długo, długo nic, a potem dopiero archeo-złoto czy archeo-srebro :)
Przynajmniej jeśli chodzi o ochronę siły nabywczej od początku roku
polak2
25 tyś przemytników na granicy przynoszą hrywne wynoszą towar lub dolary . Taką zgodę dał PIS...
okragly_stol
Niesamowite.. robią to w biedronce … jestem przemytnikiem
moravietz
Gold Gold Gold! I ostatnio srebro okazuje sie, ze tez.
luckyrich
Znowu bankierzy doprowadzą do kryzysu... kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu Znowu bankierzy doprowadzą do kryzysu... kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
polonu
piękny dodruk dolara , kiedy koniec ,tego śmiecia jak długo jeszcze .

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki