Koniec polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii?

Tylko 38 proc. Polaków na Wyspach Brytyjskich wystąpiło o prawo do pobytu po brexicie. Większość myśli o powrocie - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita”.

(FOTORZEPA/FORUM)

Gazeta przypomniała, że zgodnie z umową rozwodową obywatele UE, którzy do końca 2020 roku nie uzyskają statusu osoby osiedlonej lub ubiegającej się o taki status nie będą mieli, m.in. prawa mieszkać i pracować legalnie w Wielkiej Brytanii. 80 proc. Rumunów czy Bułgarów wystąpiło o taki dokument. Ale Polacy nie.

"W negocjacjach umowy brexitowej zachowanie praw Polaków żyjących na Wyspach było naszym najważniejszym celem. Brytyjczycy uwzględnili bardzo wiele naszych sugestii, w tym to, że formularz dla uzyskania statusu osoby osiedlonej jest bardzo prosty. Aby zmobilizować Polaków do podjęcia tej procedury napisałem list otwarty, który spotkał się z poważnym odzewem w mediach brytyjskich i polskich. Udział naszych rodaków, którzy wypełnili ten wniosek skoczył z 27 do 38 proc. Mimo to wciąż jest to mało – mówi „Rz” ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

Dodał, że w ubiegłym roku 116 tys. Polaków wyjechało z Wielkiej Brytanii, przez co liczba tych, którzy pozostali, spadła do nieco ponad 900 tys. "Z naszych szacunków wynika, że 80 proc. rodaków, którzy opuszczają Wielką Brytanię, przenoszą się do Polski. Danych za ten rok jeszcze nie ma, ale sądzimy, że trend powrotów trwa, o ile się nie nasilił. Można to usłyszeć w polskich parafiach, polskich szkołach sobotnich, polskich sklepach. Polacy wracają, bo spadł kurs funta, panuje niepewność z powodu brexitu, styl i jakość życia w Polsce się przeobraża. Ale najważniejsza jest zmiana stosunku do własnego kraju, coraz większa pewność Polaków – tłumaczy ambasador Rzegocki. (PAP)

nmk/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 and00

"... Aby zmobilizować Polaków do podjęcia tej procedury napisałem list otwarty... którzy wypełnili ten wniosek skoczył z 27 do 38 proc. Mimo to wciąż jest to mało"
To chyba żart mam nadzieję? Staramy się o powrót emigrantów do kraju, nawet rząd o tym oficjalnie mówi, a ambasador zachęca ich do pozostania za granicą???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 bt5

Karabindel. W Irlandii i Szwecji od conajmniej 10 lat robol jeszcze emigrant jest śmieciem i nikt mu raju nie otworzy. Jeszcze praca dorywcza na dodatek.

! Odpowiedz
28 14 karbinadel

Jak ktoś się przyzwyczaił do życia w normalnym kraju, to do PiSlandii nie wróci. Chyba że na krótko, dopóki się nie przekona o jakie postępy poczyniła "dobra zmiana" - i szybko da dyla do Irlandii lub Szwecji

! Odpowiedz
9 12 grab

Bo wielu Polaków pracuje na czarno i myślą ,że tak zawsze będzie. Podobnie jak w USA.

! Odpowiedz
15 16 --__hubert__---__--__--__--__-

Jedni wrócą bo o tym myślą , drugich wypier-lą bo stracą prawo pobytu.
Ci którzy myślą aby zostać już się zabezpieczyli . A prawda jest taka że tak jak po II WOJNIE Anglicy nie trawili polaków ( nawet tych którzy w takich dywizjonach jak np 303 bronili ich ) tak też teraz ich potomkowie nie trawią polaków .

! Odpowiedz
5 8 bt5

Ziombojmadafaka. Wyjazdy do Australii , Kanady są bardzo skomplikowane . Obowiązuje system punktowy, kwalifikacje, język, stan konta. To po zasięgiem polskiej biedotę w UK. A Nowa Zelandia słynie z tego że tam uciekło procentowo 3 x więcej obywateli niż z Polski.

! Odpowiedz
8 14 ertom

Akurat wrócą. Chyba po resztę rzeczy.

! Odpowiedz
8 14 1as

Już się nie boją Kaczyńskiego?
POtrzebowali na to 12-14 lat.
A teraz marzą o wielkim come backu.
Niestety, "praca na saxach szkodzi na maxa", a "los gastarbeitrera życie poniewiera", dlatego mozna przypuszczać, że "znów się w ojczyźnie poczują jak na obczyźnie, tak to jest, gdy się trochę świata liźnie"...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 15 ziombojmadafaka

Moze ubedzie ploakow w UK, ale czy wroca do polski? Oj nie.. Nie nie
Juz planuja dalszy wojazd do angielskojezycznych krajow typu Australia, NZ, kanada jak ich kurs funta przegoni.

! Odpowiedz
9 9 search

Ma racje bo 35-40 latkowie wyjezdzajcy do UK na poczatku 2000 mysla o powrocie na emeryture

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne