REKLAMA

Tyle rząd przeznaczy na dopłaty do prądu. Podano kwoty

2021-10-27 20:26
publikacja
2021-10-27 20:26
Tyle rząd przeznaczy na dopłaty do prądu. Podano kwoty
Tyle rząd przeznaczy na dopłaty do prądu. Podano kwoty
fot. Orso / / Shutterstock

W rezerwie celowej budżetu na 2022 rok na dopłaty do prądu dla odbiorców wrażliwych zarezerwowano 20 mln zł - poinformował w środę wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska. Zapewnił jednocześnie, że trwają prace, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel przynajmniej 1,5 mld zł.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, który brał w środę udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych poinformował, że w specjalnie stworzonej rezerwie celowej budżetu na 2022 rok na dopłaty do prądu dla odbiorców wrażliwych zarezerwowano 20 mln zł.

Zyska podkreślił, że stworzenie tej rezerwy było inicjatywą Ministra Klimatu i Środowiska. Dodał, że w ramach tej rezerwy zabezpieczono 20 mln zł, które mają być przekazane do wojewodów na wypłatę zryczałtowanych dodatków energetycznych dla odbiorców wrażliwych.

Tak wzrosną ceny prądu w 2022 roku

Giełdowe notowania energii elektrycznej w ciągu roku podskoczyły o blisko 40% i są najwyższe w historii. To przełoży się na wzrost stawek dla gospodarstw domowych w 2022 roku. Podwyżki całych rachunków za energię nie będą jednak aż tak drastyczne. WysokieNapiecie.pl policzyło, na jakie wzrosty cen prądu powinniśmy się przygotować.

Wiceminister zapewnił, że trwają obecnie prace nad nową regulacją, która dedykowana będzie właśnie odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej. Podkreślił, że zgodnie z zapowiedzią na dopłaty ma zostać przeznaczone co najmniej 1,5 mld zł.

Chodzi o projekt nowelizacji Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw, która - jak informowało niedawno MKiŚ - został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Następnie projekt trafi do rozpatrzenia przez rząd, a później zostanie przekazany do prac w parlamencie.

Ministerstwo wyjaśniło, że główną zmianą, jaką niesie ze sobą nowelizacja, jest rozszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego (według kryterium dochodowego nieprzekraczające 1563 zł w gospodarstwie 1-osobowym i 1115 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym). Poinformowano, że dodatki przyznawane będą na okres sześciu miesięcy, a do ich otrzymania wystarczy przedstawienie faktury - zamiast kopii umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej. Według szacunków liczba beneficjentów dopłat ma wzrosnąć do ok. 2,63 mln gospodarstw domowych, czyli niemal 20 proc.

Resort dodawał, że na wsparcie odbiorcy wrażliwego rząd planuje przeznaczyć na lata 2022-2031 kwoty zwiększające się w każdym roku od poziomu ok. 1,5 mld zł do poziomu ok. 1,7 mld zł.

Projektowana nowela oprócz dopłat do rachunków zakłada też niefinansowe mechanizmy wsparcia. Odbiorca wrażliwy energii elektrycznej/gazu będzie mógł złożyć do sprzedawcy energii/gazu wniosek dotyczący m.in.: zawarcia umowy ws. zaległych i bieżących należności lub świadczonej usługi obejmującej odroczenie terminu ich płatności, rozłożenia na raty, umorzenia lub odstąpienia od naliczania odsetek za nieterminową zapłatę, a także zawieszenia postępowania egzekucyjnego należności za energię elektryczną/gaz lub świadczone usługi.

Przyszła nowela zakaże także wstrzymania dostaw energii elektrycznej odbiorcy wrażliwemu w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty, w dni uznane ustawowo za wolne od pracy. Na przedsiębiorstwa energetyczne zostanie nałożony obowiązek poinformowania odbiorców o możliwym rozwiązaniu alternatywnym względem odłączenia prądu/gazu. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
czarny_bambo
Jak kreatywny jest PR naszego rzadu w wymyslaniu kolejnych akronimow.
Kto to do cholery jest 'wrazliwy odbiora'? czy chodzi poprostu o 'nierobow'?
anty12
"dla odbiorcow wrazliwych "HAHAHAH czytaj - dla pisowksiej holoty zasilkowej. Oni maja wszytko za darmo na koszt podatnika. A w przyszlym roku wygaszanie oczekiwan. Pinokio lubi to.
wwojtekw
Żarty. 3,5x tyle kosztowały nieudane wybory pana Sasina (co nadal kasę wisi). Ten sam człowiek zapowiadał, że podwyżek nie będzie, potem że będą rekompensaty dla wszystkich, potem dla wybranych, a teraz się okazuje, że ledwo udało się znaleźć 20 mln.
wwojtekw
Żeby nie było. Uważam, że pomysł dopłat dla jednych kosztem drugich to nie jest rozwiązanie problemów energetyki w PL, ale nie mogłem się oprzeć by znów nie pokazać jak ludzi rozgrywają obiecankami.
koba2020 odpowiada wwojtekw
Może i tak, .... myślę jednak że problem jest poważniejszy, od około 30 lat brakuje fachowców w rządzie albo się ich nie zatrudnia, albo się ich nie słucha.
jjmm2u
Dlaczego tylko 20 mln? Nadwyżka w budżecie to podobni 47 mld.
anty12
jakie 47 ? Pinokio powiedzial ze 80
innowierca
Inflacja i drozyzna wszystkiego jest wina lockdawnow i rzadow ktore je wprowadzily.
A teraz jeszcze doplaty z pieniedzy podatnika!!
samsza
Moim zdaniem, w bajce powstała wielka dziura. Były zachwyty min. Kurtyki, bale z Grecią, uśmiechy i zabawy, nawet negocjacje z górnikami w przyjaznej atmosferze... bum... nagle opowieści o podwyżkach, że rząd "ze swojego" coś nam da...
Ja mam pomysł, że skoro nie wiadomo co i jak, żeby tych podwyżek wcale
Moim zdaniem, w bajce powstała wielka dziura. Były zachwyty min. Kurtyki, bale z Grecią, uśmiechy i zabawy, nawet negocjacje z górnikami w przyjaznej atmosferze... bum... nagle opowieści o podwyżkach, że rząd "ze swojego" coś nam da...
Ja mam pomysł, że skoro nie wiadomo co i jak, żeby tych podwyżek wcale nie robić.
vissegard
Kto w tych czasach zarabia 1500 zł na miesiąc? Jak zawsze ludzie uczciwie pracujący wiatr w oczy i ch w d...

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki