REKLAMA

Twitter zawiesza konta przekazujące słowa Trumpa wykluczonego z tej platformy

2021-05-07 10:48
publikacja
2021-05-07 10:48
Twitter zawiesza konta przekazujące słowa Trumpa wykluczonego z tej platformy
Twitter zawiesza konta przekazujące słowa Trumpa wykluczonego z tej platformy
fot. Alex Gakos / / Shutterstock

Twitter zawiesił w tym tygodniu kilka kont, których – jak wskazała firma - "ewidentnym celem" było przekazywanie wiadomości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, wykluczonego w styczniu bezterminowo z tej platformy.

Twitter potwierdził w czwartek, że zainterweniował wobec tych profili po artykułach w amerykańskiej prasie na temat tych kont, na których przekazywano komentarze zaczerpnięte z bloga byłego prezydenta, "Z biurka Donalda J. Trumpa".

Na początku roku były prezydent został usunięty z Twittera, a także z innych serwisów społecznościowych, za groźbę podżegania tłumu swoich zwolenników do wtargnięcia na Kapitol 6 stycznia podczas ceremonii zatwierdzania przez amerykański Kongres zwycięstwa w wyborach prezydenckich Demokraty Joe Bidena.

"Jak określono w naszej polityce dotyczącej prób uniknięcia wykluczenia, podejmujemy działania przeciwko kontom, których widocznym zamiarem jest zastąpienie lub promowanie treści powiązanych z zawieszonym kontem" – przekazał rzecznik kalifornijskiej firmy. Twitter początkowo zawiesił konto Trumpa tymczasowo, a następnie zdecydowała się wykluczyć go z platformy na stałe.

Założyciel i szef Twittera Jack Dorsey zakomunikował na swoim profilu, że była to "właściwa decyzja", ale nadal oznacza – jak to ujął - porażkę w prowadzeniu zdrowej rozmowy.

Większość głównych sieci społecznościowych podjęła podobne środki, ale czy były one tymczasowe, czy stałe, dopiero się okaże - zauważa AFP. Serwis YouTube poinformował, że czeka, aż ryzyko przemocy zmaleje. Panel doradczy Facebooka (Oversight Board) podtrzymał w środę decyzję zarządu firmy, na mocy której konto Trumpa w tym serwisie zostało zawieszone w styczniu, po zamieszkach na Kapitolu, w których zginęło pięć osób. Panel doradczy Facebooka nakazał, by w ciągu pół roku zarząd firmy przyjął "jasne, konieczne i proporcjonalne" zasady określające sytuacje, w których zawiesza się jakieś konto na platformie.

Donald Trump miał prawie 89 mln zwolenników na Twitterze, 35 mln na Facebooku i 24 mln na Instagramie, zanim został zbanowany. Na swojej stronie internetowej nadal twierdzi, że wybory "zostały mu skradzione" poprzez "masowe oszustwa" wyborcze, nie przedstawiając na to żadnych dowodów.

Po przegraniu wyborów prezydenckich Trump nawoływał w mediach społecznościowych do protestów i przekonywał, że zwycięstwo jego rywala było oszustwem. Serwisy, które zawiesiły konta byłego prezydenta uzasadniały to notorycznym rozpowszechnianiem przez niego fałszywych informacji dotyczących wyborów prezydenckich w USA w 2020 roku i ryzykiem podżegania do przemocy.

cyk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: O tym mówią ludzie

Komentarze (9)

dodaj komentarz
langdon25
A kiedy Bankier zaprzestanie przekazywania złotych myśli i kłamstw Szczupłego Mateusza ?
m00zyk
Faszyzm przeżywa drugą młodość.
300_pala
Albicla przyjmie go z otwartymi kontami
lilly
Najstarsza demokracja...w ruinie
Pluralizm fajny...pod warunkiem, że myślisz jak my
endes
Ludzie, zawieście Twittera na zawsze!... po co wam to goowno!?
przemek_opinia
Szczyt zakłamania. Można nie lubić jego polityki, albo nawet jego jako człowieka, ale wypisywanie bzdur i jawne kłamstwo to kpina z dziennikarstwa. Twitter - macie przedsmak "wolności" widzianej oczami lewicowych korporacji. Albo mówisz tak jak my chcemy - albo nic nie mówisz, bo Ciebie usuwamy...z platformy... Szczyt zakłamania. Można nie lubić jego polityki, albo nawet jego jako człowieka, ale wypisywanie bzdur i jawne kłamstwo to kpina z dziennikarstwa. Twitter - macie przedsmak "wolności" widzianej oczami lewicowych korporacji. Albo mówisz tak jak my chcemy - albo nic nie mówisz, bo Ciebie usuwamy...z platformy... z pracy.... z życia społecznego. Tak wygląda szablon postępowania. Hipokryci i manipulanci. Ale fanatycy lewicy tego nie zobaczą. Pofarbują sobie włosy i będą pie#$#%ć że robią "protesty w imię pokoju". Szczyt zakłamania.
jas2
Wolność słowa, demokracja, KONSTYTUCJA!
harrytracz
"nawoływał w mediach społecznościowych do protestów"
Oj ktoś tu poleciał za daleko. Podczas szturmu na kapitol Trump apelował o spokój i rozejście się i w tym momencie już podajecie nieprawdę.
samsza
"Wielka chwila dziennikarstwa", ha ha...

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki