REKLAMA

Twitter zawiesił 170 tys. kont związanych z chińską dezinformacją

2020-06-12 08:58
publikacja
2020-06-12 08:58

Amerykańska platforma społecznościowa Twitter ogłosiła w czwartek zawieszenie 170 tys. kont używanych w kampanii dezinformacji, wspieranej przez rząd Chin i polegającej na przekazywaniu korzystnych dla niego treści, w tym dotyczących pandemii koronawirusa.

/ fot. Sattalat phukkum / Shutterstock

Platforma zawiesiła sieć złożoną z 23 750 kont, wykazujących się dużą aktywnością oraz większą sieć około 150 tys. kont, używanych do nagłaśniania tego przekazu – podała agencja Reutera.

Oprócz tego zlikwidowano również dwie mniejsze, wspierane przez rządy państw operacje wpływu, które przypisano Rosji i Turcji. Obie skupiały się na użytkownikach wewnątrz tych krajów.

Według Twittera chińskie sieci były związane z ujawnionymi w ubiegłym roku operacjami wpływu na tej platformie oraz na Facebooku i w należącym do Google serwisie YouTube. Operacje te miały służyć rozpowszechnianiu mylących treści na temat sytuacji politycznej w Hongkongu, gdzie trwały prodemokratyczne protesty.

Najnowsza operacja też skupiała się w dużej mierze na Hongkongu, ale promowała również treści dotyczące pandemii koronawirusa, mieszkającego w USA chińskiego miliardera Guo Wenguia oraz, w mniejszym stopniu, Tajwanu – oceniają analitycy.

Aktywność dotycząca Covid-19 wzrosła pod koniec stycznia i osiągnęła szczyt w marcu. Głównym motywem było wychwalanie Chin za reakcję na pojawienie się koronawirusa, którą czasami porównywano do reakcji USA i Tajwanu oraz wykorzystywano do ataków na aktywistów w Hongkongu – oceniło Obserwatorium Internetu na Uniwersytecie Stanforda.

Twitter jest w Chinach kontynentalnych zablokowany, podobnie jak Instagram, Facebook, YouTube, Google oraz strony internetowe wielu zagranicznych mediów. W ostatnich latach konta na Twitterze i Facebooku zakłada jednak rosnąca liczba chińskich dyplomatów, którzy wykorzystują je do atakowania krytyków komunistycznego rządu Chin na całym świecie.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
plutarch
Symetrysta ajwaj na posterunku
ajwaj
Kazde panstwo cós se tam propaganduje,

jednak propaganda wiednacego "zachodu" tzn. ""wolnych mediów""
ubliza inteligencji nawet IQ jednocyfrowych :)

Przegrywa z "nie-wolnym" swiatem mimo mld. $ swoja infantylna, jaskinowa propaganda odbierana tylko przez siebie
gregzacha
Ciekaw jest to, ze komuna u siebie blokuje zagraniczne media ale za granica szerzy swoje kłamstwo na całego.
nostsherlock
A co z nie-chińską propagandą? Z tym nic nie zrobią :P

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki