REKLAMA

Turcy nie podnieśli stóp. Lira rekordowo słaba

2020-10-22 14:02
publikacja
2020-10-22 14:02
fot. Umit Bektas / FORUM

Bank centralny Turcji nie po raz pierwszy rozczarował inwestorów i nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. W efekcie notowania liry spadły do najniższego poziomu w historii.

TCMB utrzymał główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 10,25% po tym, jak we wrześniu dokonał podwyżki o 200 pb. Tymczasem rynkowy konsensus domagał się kolejnej podwyżki – tym razem o 175 pb., czyli do 12%.

Zamiast tego tureckie władze monetarne rozszerzyły różnicę między stopą podstawową a stopą pożyczkową (Late Liquidity Window) o 300 pb.

/ Bankier.pl

Jednakże ta podwyżka stóp „tylnymi drzwiami” nie spodobała się inwestorom. Rynek walutowy zareagował gwałtownym osłabieniem liry tureckiej. O 13:56 dolar amerykański wyceniany był na ponad 7,94 lir wobec ok. 7,80 lir tuż przed ogłoszeniem decyzji TCMB.

W porywach kurs USD/TRY sięgał dziś 7,97 lir za dolara, co jest najwyższym poziomem w historii. Tylko w tym roku turecka waluta straciła 25% względem dolara, a przez ostatnie trzy lata straciła ponad połowę swej wartości wobec USD.

Od kilku lat w Turcji trwa pełzający kryzys walutowy. Lira nieustannie traci na wartości, inflacja CPI utrzymuje się na dwucyfrowych poziomach (we wrześniu wyniosła 11,75%), a rezerwy walutowe tylko w tym roku stopniały prawie o połowę. Tak się kończy nieodpowiedzialna polityka pieniężna w kraju rozwijającym się i uzależnionym od zagranicznego finansowania. To także lekcja dla polskich władz monetarnych, jakich błędów należy się wystrzegać.

KK

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
killgore
Zamiast Turcja wpiszcie Polska, zamiast Erdogan Łon i macie artykuł na przyszłość. A teraz czekam, aż jakiś klakier napisze, że za Tuska jednak było gorzej :)
m00zyk
Najwyraźniej nie zależy Turkom na umocnieniu swojej waluty...
antybolszewik
Generalnie niszczenie własnej waluty powoduje to, że przeciętny Turek jest dużo biedniejszy niż 5 lat temu (bardzo mocny spadek siły nabywczej w ostatnich dwu latach). Ale chcieli wojowniczego Wodza Narodu to teraz mają.

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki