REKLAMA

Trzęsienie ziemi w galeriach handlowych [Podcast]

Marcel Zatoński2020-05-16 08:00redaktor
publikacja
2020-05-16 08:00
Trzęsienie ziemi w galeriach handlowych [Podcast]
Trzęsienie ziemi w galeriach handlowych [Podcast]
/ Puls Biznesu

Nieśmiały powrót Polaków do zakupów, niepewna przyszłość sklepów stacjonarnych oraz trudne do pogodzenia interesy wynajmujących i najemców – to tematy, o których mówią goście „PB do słuchania”.

Gospodarka stopniowo się odmraża. Jeszcze niedawno kto nie musiał, ten nie wychodził z domu, a o stanie epidemii z głośników przypominali jeżdżący pustymi ulicami policjanci. Teraz w szybkim tempie ruszyły sklepy w galeriach handlowych, a w drugiej połowie maja z podziemia wyjdą fryzjerzy. Czy jednak Polacy wrócą do wydawania pieniędzy w sklepach tak, jakby nic się nie stało i jakby ostatnie dwa miesiące były tylko nieprzyjemnym snem, czy też może zdążyli już przyzwyczaić się do kupowania w internecie i wolą unikać tłumów?

To pytania kluczowe dla setek przedsiębiorców i tysięcy ich pracowników, którzy działają w sektorze handlu detalicznego – zwłaszcza w galeriach handlowych, które najmocniej odczuły zamrożenie gospodarki. W najnowszym odcinku „PB do słuchania” o tym, jak Polacy wracają do zakupów i jaka przyszłość czeka sklepy w galeriach mówią eksperci i rynkowi praktycy.

Pierwszym gościem jest Beata Kokeli, szefowa działu powierzchni handlowych w firmie Cushman & Wakefield. Doradcy z branży nieruchomości komercyjnych muszą teraz pomagać w gaszeniu pożarów i w bardzo trudnych rozmowach między wynajmującymi a najemcami - i właśnie o tych negocjacjach oraz o wpływie, jaki wywarła na nie tarcza antykryzysowa rozmawiamy.

Następnie Radosław Knap, dyrektor generalny zrzeszającej branżę Polskiej Rady Centrów Handlowych mówi o tym, jak tłumnie klienci wrócili do galerii i czego można spodziewać się w kolejnych tygodniach. Uzupełnia go Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, który na podstawie danych o wartości transakcji kartowych pokazuje pęd Polaków do zakupów po odmrożeniu gospodarki i przestrzega przed nadmiernym optymizmem, bo skutki kryzysu jeszcze wszyscy odczujemy w naszych portfelach.

Kolejnym gościem jest Grzegorz Pilch, prezes giełdowej grupy VRG, czyli właściciela takich marek, jak Vistula i Wólczanka. W kwietniu grupa – podobnie jak inne spółki z branży odzieżowej i obuwniczej – zanotowała bardzo gwałtowne spadki sprzedaży, bo nawet dynamicznie rosnący e-handel nie jest w stanie zasypać luki, wywołanej zamknięciem sklepów stacjonarnych. Prezes VRG opowiada m.in. o wracaniu do działalności w sklepach i o tym, jak wyobraża sobie relacje między wynajmującymi a najemcami w nowej rzeczywistości.

Na koniec Agnieszka Górnicka, prezes agencji badawczej Inquiry, prezentuje dane o chęci powrotu Polaków do zakupów w galeriach i zastanawia się nad tym, czy dla sklepów stacjonarnych mamy realną alternatywę – a także które branże stosunkowo szybko zapomną o pandemii, a w których można spodziewać się trwałego odpływu klientów i zamykania sklepów. 

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple.

Marcel Zatoński

Źródło:
Marcel Zatoński
Marcel Zatoński
redaktor

W "Pulsie Biznesu" pracuję od wiosny 2011 r. Od samego początku pisałem o sieciach spożywczych i producentach papierosów (ale nie alkoholu!), a z biegiem lat w obszarze moich zainteresowań znalazł się też m.in. rynek telekomunikacyjny i pocztowy. Najchętniej piszę jednak o firmach na skraju upadłości, niezależnie od branży. Po godzinach lekturę bilansów spółek zamieniam na lekturę bilansów drużyn NBA i nudnych powieści, z naciskiem na literaturę obozową, z przyjemnością podyskutuję też z tobą o wyższości gangsterskiego rapu nad każdym innym gatunkiem muzycznym.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
margin50
Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji stara się z żoną Kamilą o dziecko. 500 + zamrozi w banku.
https://poranny.pl/adam-andruszkiewicz-wiceminister-cyfryzacji-stara-sie-z-zona-kamila-o-dziecko-500-zamrozi-w-banku/ar/c1-14973918
Bardzo mily ma usmiech i piekne spojrzenie. Tadzik z Torunia bedzie dumny jak jak mu wyjdzie
Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji stara się z żoną Kamilą o dziecko. 500 + zamrozi w banku.
https://poranny.pl/adam-andruszkiewicz-wiceminister-cyfryzacji-stara-sie-z-zona-kamila-o-dziecko-500-zamrozi-w-banku/ar/c1-14973918
Bardzo mily ma usmiech i piekne spojrzenie. Tadzik z Torunia bedzie dumny jak jak mu wyjdzie Szydlo z worka!
1a2b
Trzęsienie ziemi to jest dobry początek przed zrównaniem z ziemią,
xxpp
W komentarzach wszyscy nienawidzą galerii, ale jak się chciało wjechać na parking, to nie było wolnych miejsc. Ciekawostka.
tomako_lunatic
Ciekawe na ile odpływ z "fizycznych" kanałów sprzedaży na rzecz internetu utrzyma się w dłuższej perspektywie.
Fascynującym jest, jak zdarzenie zupełnie niespodziewane może w tak istotny sposób wpłynąć nasze zachowania.
newcommer
Czasy się zmieniają, kiedyś ludzie chodzili do galerii aby kupić drogo. Teraz gratis tylko wirus czeka. Więc po co ?
tindala
Tak jest skonstruowana współczesna cywilizacja konsumpcyjna. Najprościej jej się przeciwstawić kupując tylko to co rzeczywiście potrzebne. Spróbuj.
A co do galerii to normalny konflikt pomiędzy najemcami ( chcą płacić mało) a właścicielami galerii, którzy chcą jak najwyższych czynszów. Dogadają się i wszystko
Tak jest skonstruowana współczesna cywilizacja konsumpcyjna. Najprościej jej się przeciwstawić kupując tylko to co rzeczywiście potrzebne. Spróbuj.
A co do galerii to normalny konflikt pomiędzy najemcami ( chcą płacić mało) a właścicielami galerii, którzy chcą jak najwyższych czynszów. Dogadają się i wszystko wróci do nowej normy.
Tak toczy się światek.
xxpp
"współczesna cywilizacja konsumpcyjna. "
No tak, bo kiedyś ludzie niczego nie kupowali. Dni targowe robiono bez celu.
gronostaj
"Najprościej jej się przeciwstawić kupując tylko to co rzeczywiście potrzebne."

Z takim podejściem to byśmy nigdy z jaskiń nie wyszli. O kinie czy lądowaniu na księżyc nie wspominając.
Książki to pewnie też nie jest rzecz potrzebna?
tindala odpowiada xxpp
wymiana gęsi na igły, czy żyta na naftę czyli klasyka targów z przed 100 lat i nijak się ma do corocznej zmiany smartfona, ciuszków na jeden sezon i szaf pękających od butów i torebek na jeden wieczór.
Nie mówiąc o zniewieściałych facetach szukających w Victoria`s Secret stringów i depilatorów.
1a2b
Sklepy wielkopowierzchniowe zwane nie wiadomo dlaczego "galeriami" zajmują w miastach zbyt prestiżowe miejsca i powinny być usuwane na przedmieścia. O ile oczywiście forma molochów będzie akceptowalna dla klientów w dobie pandemii w co osobiście wątpię.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki