REKLAMA

Trzaskowski: Za most pontonowy na Wiśle zapłaci Warszawa

2020-09-01 16:57
publikacja
2020-09-01 16:57
fot. Daniel Gnap / FORUM

Most pontonowy na Wiśle postawi wojsko, ale nadzór i pokrycie wszystkich kosztów będą po stronie miasta - poinformował po spotkaniu z szefem KPRM Michałem Dworczykiem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent stolicy poinformował, że ratusz zwrócił się do premiera o pomoc w budowie mostu pontonowego na Wiśle w związku z awarią oczyszczalni "Czajka".

"Ten most pontonowy zostanie postawiony przez wojsko, natomiast cała reszta, jeśli chodzi o organizację całego procesu, przerzucenia rur, spoczywa na nas" - powiedział Trzaskowski.

"Rządzący powiedzieli, że oczywiście nam pomogą, jeśli chodzi o ekspertyzy, prześledzenie tych doświadczeń, które mieli rok temu, natomiast tym razem proszą nas po pierwsze o nadzór i wykonanie tego wszystkiego poza mostem, który zostanie postawiony przez wojsko, oraz o poniesienie kosztów związanych z mostem pontonowym" - dodał. 

Będziemy działali ze wszystkimi służbami państwa, żeby wyjaśnić, co się stało w "Czajce" - powiedział Rafał Trzaskowski.

Jak dodał, prokuratura zaczęła postępowanie. "Będziemy jednak współpracowali ze wszystkimi służbami państwa, żeby wyjaśnić, co się stało w Czajce. Będzie tak, jak przed rokiem, kiedy awarię badały m.in. prokuratura, CBA i NIK. Pracujemy teraz usiłując naprawić projekt, który został przed laty źle przygotowany" - zaznaczył.

Na środę rano, na godz. 8, zostało zwołane kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji w oczyszczalni "Czajka" z udziałem wojska, MPWiK i wiceprezydenta stolicy Roberta Soszyńskiego - poinformował we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

We wtorek w kancelarii premiera odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego. Po jego zakończeniu szef KPRM potwierdził, że zapadła decyzja, iż wojsko zbuduje tymczasowy most pontonowy na Wiśle, który będzie podtrzymywał alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do oczyszczalni "Czajka". Po południu wtorkowe ustalenia Dworczyk przekazał Trzaskowskiemu.

Prezydent Warszawy poinformował z kolei, że w środę odbędzie się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. "Jutro, na godz. 8 jest zwołany sztab z udziałem wojska, wszystkich instytucji rządowych. Po naszej stronie MPWiK (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji), który będzie gospodarzem tego spotkania, pan prezydent Soszyński, który będzie reprezentował miasto. Po pierwszych ustaleniach będzie można rozpocząć pracę" - powiedział po spotkaniu z Dworczykiem.

Potwierdził również, że koszty budowy mostu prawdopodobnie pokryje miasto. "Wszystko na to wskazuje, że pan premier podjął decyzję o tym, że my mamy ponieść wszystkie koszty" - powiedział Trzaskowski. Dodał, że w zeszłym roku, przy poprzedniej awarii kolektora w "Czajce" budowa mostu kosztowała 40 mln złotych. 

Zależy nam, aby bardzo szybko doprowadzić do awaryjnego rozwiązania przecisku pod Wisłą; są dwie oferty, czekamy na dwie kolejne, myślę, że już jutro będziemy mogli podejmować decyzje - powiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski odpowiadał na pytania dziennikarzy po spotkaniu z szefem KPRM Michałem Dworczykiem. Jak zapewnił, "zależy nam przede wszystkim na tym, aby bardzo szybko doprowadzić do tego rozwiązania awaryjnego, tego przecisku pod Wisłą". "Tutaj naprawdę wygląda na to, że będziemy to w stanie zrobić w ciągu kilku miesięcy i żeby jak najszybciej zatamować zrzut ścieków ozonowanych do Wisły" - dodał.

Pytany o składane oferty przez ewentualnych wykonawców prac, Trzaskowski przekazał, że "są dwie oferty, czekamy na dwie kolejne". "Myślę, że już jutro będziemy mogli podejmować decyzje" - zapowiedział.

Jak wskazał, zarówno prace nad awaryjnym przeciskiem pod Wisłą, jak i budowa doraźnego, i tymczasowego mostu pontonowego "będą organizowane równolegle". 

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lorelie
Trzaskowsky dymisja !! Albo do pierdla
prs
Niech zaplaca ci, co wystawili ekspertyze ze rury sa ok..

Powiązane: Awaria oczyszczalni ścieków Czajka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki