Trumpowi nie podoba się robota Fedu

Prezydent Donald Trump po raz kolejny otwarcie przyznał, że nie podobają mu się podwyżki stóp procentowych dokonywane przez Rezerwę Federalną. Gospodarz Białego Domu uważa, że Fed normalizuje politykę monetarną zbyt szybko.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

„Nie lubię tego. Uważam, że nie musimy iść tak szybko” – tak prezydent Stanów Zjednoczonych odpowiedział na pytanie o podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny. Od początku 2018 roku Rezerwa Federalna dokonała trzech podwyżek stopy funduszy federalnych. Ostatnia miała miejsce 26. września i wyniosła przedział stopy funduszy federalnych do 2,00-2,25%.

Trump uważa, że Fed powinien swoimi decyzjami wspierać go w działaniach na rzecz amerykańskiej gospodarki. Dodał, że będzie krytykował Fed, jeśli będzie on kontynuował cykl podwyżek stóp procentowych.

(Rezerwa Federalna.)

W opinii władz Fedu polityka pieniężna w USA przestała być „akomodacyjna”, czyli wspierająca poprawę koniunktury gospodarczej. Rezerwa Federalna usiłowała w sztuczny sposób pobudzić amerykańską gospodarkę, utrzymując zerowe stopy procentowe w latach 2008-15. Były to czasy nie tylko rekordowo taniego kredytu, ale też eksperymentalnego „ilościowego poluzowania” (QE) monetarnego, zwanego potocznie dodrukiem pieniądza.

„Niepokoi mnie fakt, że oni zdają się lubić podwyżki stóp, choć możemy zrobić inne rzeczy z pieniędzmi” – dodał prezydent Trump. Amerykański prezydent dodał, że nie rozmawiał o tej kwestii  z szefem Rezerwy Federalnej Jeromem Powellem. Formalnie prezes Fedu jest niezależny od prezydenta i Kongresu i nie jest zobligowany do wykonywania poleceń polityków. Dlatego też otwarta i publiczna krytyka Fedu ze strony urzędującego prezydenta zdarza się niezmiernie rzadko. Wiadomo jednak, że na całym świecie rządzący politycy nie lubią wyższych stóp procentowych, bo to ogranicza możliwości wydawania pożyczonych przez rząd pieniędzy.

Krytyka podwyżek stóp procentowych Fedu w wykonaniu Donalda Trumpa nie jest zatem czymś zupełnie nowym. Już w sierpniu gospodarz Białego Domu oznajmił, że nie zgadza się z decyzjami Rezerwy Federalnej i że Fed powinien "robić to, co jest dobre dla kraju".

Jak do tej pory kierownictwo Fedu nie zlękło się słów Donalda Trumpa i we wrześniu podniosło stopy procentowe. Rynek liczy się też z możliwością podwyżki stóp w grudniu i prawdopodobnie jeszcze trzech kolejnych w 2019 roku. W dalszym ciągu oznaczałoby to jednak, że stopy procentowe w USA są na historycznie bardzo niskich poziomach, rzędu 3%.

We wrześniu stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych obniżyła się do najniższego poziomu od grudnia 1969 roku – a więc od blisko 49 lat. Natomiast oficjalnie raportowana inflacja CPI w sierpniu wyniosła 2,7%, utrzymując się blisko wieloletnich maksimów. Trudno zatem o lepsze warunki makroekonomiczne, w których bank centralny mógłby normalizować politykę monetarną, odchodząc od aberracji zerowych stóp procentowych.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 silvio_gesell

Przyszłą walutą są akcje tylko nie wiem jeszcze jakiej spółki :/

! Odpowiedz
12 3 open_mind

Ludzie w USA giełdy się „walą” sprzedawajcie złoto ! Czas obrachunku nadchodzi uciekajcie do dolara.

! Odpowiedz
1 3 vlad_palownik

I co z tym dolarem? Będziemy poduszki wypychać? $1 z 1913 to mniej niż 4 centy w 2018.

Za uncję złota ludzie kupowali togę w starożytnym Rzymie, a dziś za 1 uncję mogę kupić garnitur szyty na miarę u znanego krawca w Krakowie.
(Tak, wybór będzie z "podstawowego" katalogu włoskich materiałów. Podstawowy nie jest w cudzysłowie przez przypadek...)

Dziękuję, postoję. Dolar jest od 1% dla 1%. To nie jest klub dla mnie ani dla Ciebie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 sel

Muszą już płacić 700 mld $ samych odsetek przy 500 mld $ deficycie handlowym , czyli ,1,2 bln $ dodruku obligacji lub waluty gwarantowane, przy założeniu że sytuacja się nie pogorszy... a w zasadzie musiałaby się mocno polepszyć..

! Odpowiedz
1 11 open_mind

I choćby Trump nie wiem jak się naprężał to USA i świat nie udźwigną tego długu – taki to ciężar.
Z tym że Trump chce przeprowadzić regulowana transformację bogactwa od elit które zagrabiły je społeczeństwom. Powodzenia Potus.

"Nadchodzi katastrofa" – Dostrzegam że złoto tak jak udowodniło to dużo razy w historii zabłyśnie ponownie oślepiając Arogantów i malwersantów finansowych "Drukowanie pieniędzy bez pokrycia a w szczególności jak obecnie podpartych długiem nigdy się nie sprawdzało w dłuższym terminie czasowym"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 4 silvio_gesell

„Trudno zatem o lepsze warunki makroekonomiczne, w których bank centralny mógłby normalizować politykę monetarną, odchodząc od aberracji zerowych stóp procentowych.”

Zerowe stopy były dłużej niż dodatnie, bo przez setki lat. To dodatnie stopy są aberracją, a zerowe starą normą.

! Odpowiedz
0 15 pull_up_terrain_ahead

Jeśli przychodzisz do sklepu, bierzesz towar z półki i twierdzisz że nie należy za niego płącić to jak należałoby to nazwać? Bynajmniej nie sprawiedliwością społeczną. To komuna którą cały czas promujesz pod płaszczykiem górnolotnych i szlachwetnych stwierdzeń.

! Odpowiedz
6 9 open_mind

Ogólnie to świat jest w takiej fazie jak przedstawia ta grafika na linku.
https://pokazywarka.pl/08svrp/

! Odpowiedz
31 17 open_mind

To co zawsze piszę, o życiu w umiarkowanej zgodzie z Rosją – nawet zachodni komentujący pod tym artykułem nie zostawiają na nas suchej nitki za naszą głupotę. Jeden komentujacy np. pisze Nawet Ukraina nie jest taka głupia.

Polska kupuje Nigeryjską ropę to najnowsza próba odcięcia się Rosyjskiej od ropy.
„Poland Buys Nigerian Oil In Latest Attempt To Cut Russia Oil Dependence”

https://www.zerohedge.com/news/2018-10-09/poland-buys-nigerian-oil-latest-attempt-cut-russia-oil-dependence

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 29 prs

Na koncu Zerohedge pisze ze wplyw na te decyzje miala rowniez pogarszajaca sie jakosc ropy Ural...
Chyba jest jakas umiarkowana zgoda miedzy nami, oni nie chca naszej zywnosci a my ich ropy..
Na noze jeszcze nie idziemy..

! Odpowiedz
USD/PLN 0,07% 3,8245
2019-02-22 15:53:00
EUR/PLN 0,04% 4,3342
2019-02-22 15:53:00
EUR/USD -0,03% 1,1332
2019-02-22 15:51:00
CHF/PLN 0,11% 3,8215
2019-02-22 15:53:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil