Trump ma na kampanię 30 razy mniej pieniędzy niż Clinton

Kandydujący na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump ma kolejne kłopoty. Na pięć miesięcy przed wyborami biznesmen zgromadził na kampanię 30 razy mniej pieniędzy niż jego rywalka Hillary Clinton.

Donald Trump
Donald Trump (fot. CARLO ALLEGRI / FORUM)

Z najnowszych raportów finansowych wynika, że sztab wyborczy Donalda Trumpa ma na koncie zaledwie 1,3 mln dolarów, a sztab Hillary Clinton - ponad 41 mln. Była sekretarz stanu tylko w maju zebrała dotacje w wysokości 28 mln. W tym samym czasie biznesmen zgromadził tylko 3,1 mln dolarów i musiał udzielić dwumilionowej pożyczki własnemu sztabowi.

Eksperci nie pamiętają tak dużej dysproporcji pomiędzy kandydatami głównych partii w wyborach prezydenckich. Sztab Hillary Clinton zatrudnia w całym kraju ponad 700 pracowników, Donald Trump mniej niż 70.

Prowadząc kampanię przed prawyborami w poszczególnych stanach Trump wzywał swoich zwolenników, by nie wspierali go finansowo. Wyśmiewał jednocześnie swych partyjnych rywali za przyjmowanie pieniędzy od grup interesów i bogatych ofiarodawców. Starając się obecnie uzyskać pełne poparcie establishmentu Partii Republikańskiej Trump wskazuje, że swą kampanię prezydencką może poprowadzić tak jak w przypadku prawyborów, czyli bez nadmiernych wydatków.

"Mogę iść inną drogą. Mógłbym po prostu wydawać moje własne pieniądze, mieć dużo gotówki i robić tak jak robiłem poprzednio, wydawać po prostu pieniądze na siebie i podążać pomyślnie naprzód i sądzę, że w ten sposób wygram" - powiedział we wtorek telewizji Fox News.

Trump poinformował, że w ubiegły weekend zebrał 12 mln dolarów na rzecz Partii Republikańskiej. Od rozpoczęcia swej kampanii w ubiegłym roku wydał na nią 46 mln dolarów i nie wyklucza sięgnięcia po dalsze własne środki.

"Mogę zrobić to samo w wyborach prezydenckich. Ale byłoby miło mieć jakąś pomoc od partii" - powiedział Trump w programie Today telewizji NBC.

Kampania wyborcza Donalda Trumpa jest w kryzysie. W ostatnich tygodniach miliarder wywołał szereg kontrowersji, miedzy innymi atakując sędziego z Kalifornii za jego pochodzenie oraz sugerując, że Barack Obama bardziej sprzyja muzułmanom niż Amerykanom. Hillary Clinton wysunęła się na wyraźne prowadzenie w sondażach, uzyskując średnio 6 p. proc. przewagi nad biznesmenem. Wczoraj Donald Trump zwolnił szefa swego sztabu wyborczego Coreya Lewandowskiego.

IAR/ Marek Wałkuski/ PAP/ dmi/ ap/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Bolek

Hillary Clinton wspiera rodzina najbogatszych ,jako zaprzyjaźnionych sponsorow na Swiecie.
W takiej sytuacji Donald Trump nie ma szans konkurować finansowo z wyżej wymienioną do
urzędu prezydenta .Dla niektórych ludzi pieniądz odgrywa rolę boga tego swiata.

! Odpowiedz
3 6 ~toffi

Trump ma też swoje pieniądze, które chyba może częściowo przeznaczyć na kampanię. Wszystko wskazuje na to, że Trump, nawet pomimo mniejszych pieniędzy i tak wygra wybory!

! Odpowiedz
2 1 ~franek

Tak bardzo chcialbym sie mylic.Raczej Trump podzieli los Kennedego.H.Clinton ma wygrac wybory.Tak mowia bankierzy i 99% mediow w ich rekach.Nie bedzie inaczej.Jakis zaklad?

! Odpowiedz
2 19 ~gość

Ale srają i szczają żeby choć Trump nie wygrał wyborów. Pozabiera kolesiostwu intratne stołki.

! Odpowiedz
3 11 ~franek

Widze ze P.Trump jest sola w oku bankierow.W lipcu 2015 bankier.pl zamiescil artykul,gdzie nie ma zadnej wzmianki o Trumpie. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rekordy-finansowe-kampanii-prezydenckiej-w-USA-3380788.html
Cytat: In October, Trump demanded that super PACs backing him close up shop—though only after the Post spotlighted the close ties between the Trump campaign and one of the super PACs. In April, Trump’s campaign sent a cajoling letter to Great America PAC, a new super PAC backing him, complaining that the group could confuse backers and muddy his message. http://www.theatlantic.com/politics/archive/2016/05/trumps-self-funding-lie/482691/
Dlaczego bankier.pl nie wyjasni co to jest super PAC’s?
Wyjasnie: Before Super PACs became "super," they were just PACs, or Political Action Committees. The groups could support a candidate or a cause, but were heavily regulated under the terms of campaign finance law. Individuals were allowed to give $2,500 -- no more -- and corporations and unions were strictly forbidden from making donations.In 2010, that all changed. http://abcnews.go.com/Politics/OTUS/super-pac-short-history/story?id=16960267
According to public records, Clinton gave 92 speeches between 2013 and 2015. Her standard fee is $225,000, and she collected $21.6 million dollars in just under two years. Clinton made 8 speeches to big banks, netting $1.8 million, according to a CNN analysis.http://money.cnn.com/2016/04/20/news/economy/hillary-clinton-goldman-sachs/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~franek

Napisz mi szanowny adwersarzu dlaczego sie se mna nie zgadzasz?Chcialbym poznac Twoja opinie.Dorosnij,nie rzucaj piaskiem po oczach jak w piaskownicy.

! Odpowiedz
0 2 ~franek odpowiada ~franek

Powiem wam analitycy bankowi czym to sie konczy.W 1938 roku wowczas prywatny Bank of England przekazal Hitlerowi zdeponowane w UK Czeskie zloto.How Bank of England 'helped Nazis sell gold stolen from Czechs'https://www.theguardian.com/business/2013/jul/31/bank-of-england-and-nazis-stolen-gold
Nastepnie przez B.I.S USA I UK finansowaly Hitlera przez dostawy stali,paliw etc,niezbednych do prowadzenia wojny Swiatowej.Ty szanowny analityku bankowy bedziesz wkrotce miesem armatnim jak miliony podczes WW2 http://www.independent.co.uk/news/the-nazis-british-bankers-1275885.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 19 ~ii

Kiedyś o emigracji do USA marzył każdy Polak, teraz nikt. Obama nie zniósł wiz dla Polaków mimo że u nas nie ma muzułmanów.. To jest dowód pogardy jaką dla nas mają.

! Odpowiedz
1 5 ~franek

Ameryka to byla w PRL.Za np:rok pracy w USA,RFN,Libji,Iraku mozna bylo kupic M3 lub dzialke i wybudowc dom. Obecnie co siodmy Amerykanin otrzymuje pomoc w postaci paczek zywnosciowych.http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-02-03/food-stamps-still-feed-one-in-seven-americans-despite-recovery

! Odpowiedz
1 26 ~irek

pieniądze dla Clintonowej to nie żadne dotacje tylko inwestycja firm zbrojeniowych i bankierów na przyszłość. Po każdego dolara zgłoszą się wyborach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil