
Po półrocznej przerwie uczniowie idą do szkół. Jak długo będą do nich chodzić, czy - a może kiedy - wróci nauka zdalna? Dziś pytań jest więcej niż odpowiedzi.
To może być bardzo trudny rok szkolny. Nie tylko z powodu pandemii zresztą. Kwestie organizacji nauki w szkołach w dobie COVID-19 to poważny problem samorządowców. Jeszcze większym kłopotem są jednak finanse.
W stolicy – a podobnie jest i w innych miastach – ministerialne dotacje na oświatę nie wystarczają nawet na pensje dla nauczycieli. A są przecież także inne bieżące wydatki, są inwestycje. O tych problemach opowiadają wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska oraz zastępca burmistrza Mokotowa Krzysztof Skolimowski.
Zawód nauczyciela w czasie pandemii staje się zawodem podwyższonego ryzyka, podobnie zresztą jak lekarza, czy pielęgniarki. Być może i im należałoby wypłacać specjalne dodatki, aby chcieli pozostać w zawodzie. Czy budżet państwa udźwignąłby takie wydatki – policzył to Maciej Samcik, autor bloga Subiektywnie o finansach.
Nauczanie masowe to ryzyko także dla uczniów. Rodzice myślą wić coraz częściej o tym, jak takie zagrożenie zmniejszyć. O nauczaniu domowym i o szkole demokratycznej opowiada Marianna Kłosińska, prezeska fundacji Bullerbyn oraz Dzieci mają głos.
Na koniec sięgniemy do podręczników, ale nie tych papierowych, tylko elektronicznych. Ma je w swojej ofercie m.in. WSiP, w którym pracuje Anna Karniej.
Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.
