REKLAMA

Trudny powrót do szkoły [Podcast]

Bartek Mayer2020-08-29 06:00redaktor
publikacja
2020-08-29 06:00
Puls Biznesu

Po półrocznej przerwie uczniowie idą do szkół. Jak długo będą do nich chodzić, czy - a może kiedy - wróci nauka zdalna? Dziś pytań jest więcej niż odpowiedzi.

To może być bardzo trudny rok szkolny. Nie tylko z powodu pandemii zresztą. Kwestie organizacji nauki w szkołach w dobie COVID-19 to poważny problem samorządowców. Jeszcze większym kłopotem są jednak finanse.

W stolicy – a podobnie jest i w innych miastach – ministerialne dotacje na oświatę nie wystarczają nawet na pensje dla nauczycieli. A są przecież także inne bieżące wydatki, są inwestycje. O tych problemach opowiadają wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska oraz zastępca burmistrza Mokotowa Krzysztof Skolimowski.

Zawód nauczyciela w czasie pandemii staje się zawodem podwyższonego ryzyka, podobnie zresztą jak lekarza, czy pielęgniarki. Być może i im należałoby wypłacać specjalne dodatki, aby chcieli pozostać w zawodzie. Czy budżet państwa udźwignąłby takie wydatki – policzył to Maciej Samcik, autor bloga Subiektywnie o finansach.

Nauczanie masowe to ryzyko także dla uczniów. Rodzice myślą wić coraz częściej o tym, jak takie zagrożenie zmniejszyć. O nauczaniu domowym i o szkole demokratycznej opowiada Marianna Kłosińska, prezeska fundacji Bullerbyn oraz Dzieci mają głos.

Na koniec sięgniemy do podręczników, ale nie tych papierowych, tylko elektronicznych. Ma je w swojej ofercie m.in. WSiP, w którym pracuje Anna Karniej.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuro
Źródło:
Bartek Mayer
Bartek Mayer
redaktor

Dziennikarz ekonomiczny od 1995 roku, w „Pulsie Biznesu” jednak dopiero od lutego 2017 roku. Pisze o szeroko rozumianym przemyśle, a także o gospodarce Europy Środkowej, w czym bardzo pomocna jest znajomość kilku języków słowiańskich. Z urodzenia krakowianin, z wykształcenia psycholog. Oprócz tego miłośnik rodzinnych gier planszowych i dobrego polskiego kina.

Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
carlito1
Wystarczyło wycofać się z występu w cyrku kowid i problemu by nie było
ula02
Czy ktoś rok temu myślał czy dzieci posłać do szkoły? Czy do dla nich bezpieczne?
uczen_manueli_g
Podkład muzyczny już stonowany. Dobrze.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki