REKLAMA

Transfery do Polski od emigrantów w III kw. '17 wyniosły 4,3 mld zł

2018-02-05 08:10
publikacja
2018-02-05 08:10

Transfery do Polski od emigrantów w III kwartale 2017 r. wyniosły 4,3 mld zł, a pracujący w Polsce wytransferowali 3,5 mld zł - podał NBP.

fot. / / YAY Foto

"W III kwartale 2017 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 4,3 mld PLN. Kwota ta była o 0,1 mld PLN niższa niż w III kwartale 2016 r. Na odnotowany spadek wpłynęły zarówno niższe przekazy od pracowników krótkookresowych, jak i długookresowych"- napisano w raporcie.

NBP podaje, że zaobserwowany spadek, wynikał w głównej mierze z niższych niż przed rokiem przekazów od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

"Mniej środków napłynęło także od osób pracujących krótkookresowo w Niemczech, został on jednak zrównoważony wyższymi niż przed rokiem transferami od osób pracujących w tym kraju długookresowo. Wzrosty przekazów odnotowano także w przypadku innych państw w tym Holandii i Norwegii" - napisano.

NBP podał, że III kwartał, jest już drugim z rzędu, kiedy odnotowano spadek transferów.

"Jego skala jest jednak bardzo niewielka i w ujęciu długookresowym zanotowana wartość pewnych zmian w transferach z poszczególnych krajów, ogólna wartość środków przekazywanych do Polski nie wskazuje na zmianę trendu. Od początku 2014 r. środki napływające do kraju z tytułu pracy Polaków za granicą utrzymują się na stabilnym poziomie. Również kwota zanotowana w III kwartale 2017 r. jest kontynuacją tej tendencji" - napisano.

NBP podał, że w III kwartale środki przekazane za granicę przez pracujących w Polsce cudzoziemców wyniosły 3,5 mld zł. Była to kwota wyższa o 1,7 mld zł niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Zanotowany wzrost wynikał z rosnących transferów od imigrantów krótkookresowych. Transfery imigrantów długookresowych również istotnie wzrosły, jednak ze względu na dominujący krótkookresowy charakter migracji zarobkowych do Polski, cały czas stanowią one wartość marginalną. W strukturze geograficznej dominowały transfery przekazane na Ukrainę. Wyniosły one 3,2 mld zł i stanowiły 91,0 proc. wszystkich środków" - napisano. (PAP Biznes)

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
fred_
kto zbieral na mieszkanie w Polsce juz oszczedzil, wyslal i kupil. strumien wysycha.
niepelnosprawny_org
za przeproszeniem od emigrantów, imigrantów, uchodzcow w tytule juz sie niedobrze robi czlowiekowi, moze lepiej Polaków ktorzy wyjechali na saksy czy jakos...
qqryk
Czyżby Polacy pracujący za granicami kraju porzucili już swoje nadzieje na przyszłość w Polsce? A może wszyscy wrócili do obiecywanej im przez rząd rajskiej krainy?
cyklotron
zwyczajnie zapomniałem zrobić przelew

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki