REKLAMA

Total FIZ sprzedał we wtorek i środę na GPW łącznie 1,56 mln akcji PZ Cormay

2017-09-15 12:12
publikacja
2017-09-15 12:12

Total FIZ sprzedał we wtorek i środę na GPW łącznie 1,56 mln akcji PZ Cormay - podał fundusz w komunikacie, zaznaczając, że Cormay pozostaje jego strategiczną inwestycją. Total FIZ ma objąć nowe akcje Cormay w zamian za akcje Orphée.

Notowania spółki PZ Cormay mocno zaczęły spadać we wtorkowe popołudnie. Spadek ten był kontynuowany w środę, co spowodowało, że kurs spadł w ciągu dwóch dni o około 20 proc. W czwartek notowania spółki straciły jeszcze 4,3 proc.

"Zmniejszenie stanu posiadania akcji producenta analizatorów laboratoryjnych ma związek z trwającą ofertą akcji Cormay, adresowaną do akcjonariuszy Orphée. TOTAL FIZ, akcjonariusz Orphée, obejmie nowe akcje Cormay w zamian za akcje Orphée" - podano w komunikacie.

Konrad Łapiński, zarządzający Total FIZ poinformował w komunikacie, że sprzedaż akcji przez giełdę nie ma związku z sytuacją fundamentalną i perspektywami spółki.

"W wyniku przeprowadzanych transakcji zamierzamy zwiększyć ilość posiadanych akcji PZ Cormay. Wysoko oceniamy potencjał wzrostu Grupy Cormay. Wierzymy, że po latach wytężonej pracy nad strategicznymi projektami nowych analizatorów: Equisse i Hermes, dziś Cormay zbliża się do etapu zbierania owoców wykonanej pracy" - poinformował Łapiński.

"Z punktu widzenia akcjonariuszy PZ Cormay uważam, że kluczowym i strategicznym jest wchłonąć Orphée w jak największym stopniu. Zamieniając akcje Orphée na Cormay nie mogliśmy sobie pozwolić, by po zakupie akcji serii L przekroczyć obowiązujące nas limity inwestycyjne. Stąd też dostosowanie pozycji na PZ Cormay do odpowiednich poziomów" – dodał.

Jak wynika z raportu półrocznego spółki Total FIZ przed zbyciem 1,56 mln akcji PZ Cormay miał 14,63 mln akcji tej spółki.

PZ Cormay jest znaczącym akcjonariuszem notowanego na NewConnect Orphee, a jednym z głównych akcjonariuszy obu spółek jest fundusz Total FIZ.

W lipcu KNF zatwierdziła prospekt emisyjny PZ Cormay sporządzony w związku z ofertą publiczną 16,7 mln akcji serii L, kierowaną do akcjonariuszy spółki Orphée. Cena emisyjna akcji s. L w ofercie publicznej PZ Cormay została ustalona na 3,24 zł

Jak wcześniej podawano, zarząd spółki ustalił wycenę jednej akcji Orphee według wartości godziwej na 2,59 zł. Zgodnie z przyjętym parytetem wymiany 1 akcja Orphee ma uprawniać do objęcia 0,80 akcji Cormay.

Emisja związana jest z planami przejęcia pełnej kontroli nad szwajcarską spółką zależną. To element realizowanego od końca 2015 r. programu, który ma uporządkować grupę, osiągnąć synergie kosztowe i przywrócić rentowność całej grupie. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki