WEBINAR

Właściciel Dino najbogatszym Polakiem. W TOP10 jest też wspólnik Elona Muska

2022-06-28 10:31
publikacja
2022-06-28 10:31

Zmiana pozycji lidera w corocznym rankingu 100 najbogatszych Polaków opracowywanym przez tygodnik „Wprost”. Miano najbogatszego przypadło Tomaszowi Biernackiemu, głównemu akcjonariuszowi sieci Dino. Aby znaleźć się w tym roku na liście, trzeba było mieć majątek wart 511 mln zł.

Właściciel Dino najbogatszym Polakiem. W TOP10 jest też wspólnik Elona Muska
Właściciel Dino najbogatszym Polakiem. W TOP10 jest też wspólnik Elona Muska
/ Dino

To już 33 edycja zestawienia setki najbogatszych Polaków, który obok rankingu "Forbesa"jest jedną z najpopularniejszych wycen majątków polskich przedsiębiorców i inwestorów, ale także gwiazd sportu. W rankingu na 89. pozycji z majątkiem oszacowanym na 625 mln zł znaleźli się Anna i Robert Lewandowscy. W przeszłości obecny też był Marcin Gortat, którego tym razem jednak zabrakło na liście.

Pierwsza trójka

Na 15,3 mld zł został wyceniony majątek Tomasza Biernackiego, tegorocznego numeru 1. w rankingu. To główny udziałowiec notowanej na GPW sieci Dino, w której posiada 51 proc. udziałów w akcjonariacie i sprawuje funkcję przewodniczącego rady nadzorczej. W ciągu roku giełdowy kurs Dino wzrósł o ok. 13,3 proc. i o tyle też powiększyła się wycena Biernackiego. To również najbardziej tajemnicza postać wśród polskich miliarderów i jak opisuje jego sylwetkę Szymon Krawiec we "Wprost", to "najbogatszy Polak, którego świat nie widział".

Biernacki zdetronizował zwycięzcę dwóch poprzednich edycji, czyli Zygmunta Solorza kontrolującego takie giełdowe spółki jak Cyfrowy Polsat czy energetyczna Grupa ZEPAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin), w których posiada odpowiednio 62 proc. i 66 proc. w akcjonariacie. W skład portfolio wchodzą jeszcze m.in. Grupa ATM czy Elektrim. Cały majątek Solorza obliczono na równe 10 mld zł – co dało trzecią pozycję. To także największy roczny spadek wartości aktywów wynoszący prawie 26,5 proc.

Zygmunt Solorz musiał ustąpić miejsca jeszcze Michałowi Sołowowi, który jednak większość swoich najcenniejszych spółek zabrał z giełdy (Cersanit, Barlinek, Synthos), przez co wycena majątku na pewno nie był łatwym zadaniem. Majątek kieleckiego miliardera został oszacowany na 11,1 mld zł - o 4,35 proc. mniej niż rok temu. Z giełdowego portfolio biznesmena wymienić należy biotechnologiczny Molecure, a w planach jest przejęcie Rafako.

Główni akcjonariusze i założyciele

W pierwszej 10 zestawienia ponad połowę stanowią najwięksi inwestorzy z warszawskiego parkietu. Oprócz wymienionych pierwszą piątkę uzupełnia Dominika Kulczyk i Sebastian Kulczyk z głównym aktywami w postaci odpowiednio Polenergii i Ciechu. Jest też Zbigniew i Mateusz Juroszkowie kontrolujący Atal - jedną z największych deweloperskich spółek oraz STS Holding – głównego gracza na rynku zakładów bukmacherskich.

Uzupełnieniem są miliarderzy, którzy od podstaw budowali ogromne firmy: Paweł Marchewka z Techlandu, produkującego serię gier Daying Light, czy Wiesław Wawrzyniak - pierwszy gorzelnik III RP, twórca grupy AWW i marek Jarzębiak, Alaska, Eskimo czy Calisia. Jerzy Starak to z kolei twórca potęgi Polpharmy konsolidującej polski przemysł farmaceutyczny.

George S.Clason:Najbogatszy człowiek w Babilonie

Najbogatszy człowiek...

Sprawdź
Daniel Kahneman: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Pulapki myślenia

Sprawdź
Jacek Bartosiak, Piotr: Zychowicz: Nadchodzi III wojna światowa

Nadchodzi III wojna

Sprawdź

Być może mniej znanym nazwiskiem jest sklasyfikowany ex equo na 7. miejscu Łukasz Nosek, który z Maxem Levchinem z Kijowa i Peterem Thielem z Frankfurtu (obecnie udziałowiec m.in. Meta i Palantir) założyli PayPal, a po fuzji z firmą Elona Muska, sprzedali serwis transakcyjny gigantowi e-commerce, platformie e-Bay za 1,5 mld dolarów. Sam Nosek w kolejnych latach inwestował w inne przedsięwzięcia Muska, jak m.in. kosmiczną fimę SpaceX.

Próg wejścia rośnie z każdym rokiem, bo w 2021 r., żeby znaleźć się na liście, trzeba było mieć minimum 450 mln zł. Teraz to aż 13,5 proc. więcej, czyli 511 mln zł. - informuje "Wprost".

W ciągu roku majątki 100 najbogatszych Polaków skurczyły się o ponad 3 mld zł. Z zestawienia wypadło 19 milionerów (m.in Marcin Gortat, Jan Lubomirski-Lanckoroński), ale pojawili się nowi lub wrócili poprzedni jak m.in Igor Klaja (4F), Robert Kamiński (marka Kamis), rodzina Koralów (lody Koral), czy Magdalena i Dariusz Malaczyńscy z Indigo Nails - donosi Szymon Krawiec na łamach tygodnika. 

Pierwsza 10 rankingu WPROST
Miejsce Imię i nazwisko Majątek (mln zł) Różnica r/r Awans/spadek
1 Tomasz Biernacki 15300 13,33% 1
2 Michał Sołowow 11000 -4,35% 1
3 Zygmunt Solorz 10000 -26,47% -2
4 Dominika Kulczyk 8500 4,94% bez zmian
5 Sebastian Kulczyk 7000 -2,78% bez zmian
6 Jerzy Starak 6000 5,26% 1
7 Łukasz Nosek 5000 bez zmian 1
7 Zbigniew i Mateusz Juroszkowie 5000 bez zmian 1
9 Paweł Marchewka 4200 5,00% 2
10 Wiesław Wawrzyniak z rodziną 4100 DEBIUT DEBIUT
Źródło: "100 najbogatszych Polaków Wprost"

MKu

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
pstrzezek
Właściciel Dino to jeden z najbardziej tajemniczych ludzi bo potrafi dbać o prywatność i anonimowość. Nie pcha się na nagłówki gazet ani do polityki. Kasa lubi spokój.
lobotomek
Jakby zsumować majątek Kulczyków, to byliby na I miejscu. Dzieciaki nie roztrwoniły majątku pana Jana. Pocieszające.
zgadujzgadula
Gratuluje sukcesu fajnie ze komus sie udalo!
bha
A czy wszyscy ludzie pracujący w i dla firmy też się ze swojej dla niej od lat sumiennej, fachowej, rzetelnej i wydajnej i dochodowej pracy w niej godnie zarabiają ????? i się bogacą swojej pracy w niej ?????.
bha
A czy wszyscy ludzie pracujący w i dla firmy też się ze swojej dla niej od lat sumiennej, fachowej, rzetelnej i wydajnej i dochodowej pracy w niej godnie zarabiają ????? i się bogacą ze swojej pracy w niej ?????.
bankster-kreator odpowiada bha
Za darmo nie robią
bankster-kreator odpowiada bha
Zawsze mogą otworzyć własny biznes i płacić każdemu pracownikowi po 100tys. złotych miesięcznie.
bha odpowiada bankster-kreator
Człeku nie sap za plecami wciąż i nie odwracaj wygodnie kota ogonem bo to dość prymitywne. A jeśli już to nie musi być to zaraz 100 tyś wystarczy zawsze sprawiedliwie dzielona płaca i stawki za wypracowane zyski z jej wykonywania. Po drugie z założenia szczytna i piękna idea szczególnie fachowej wydajnej profesjonalnej i dochodowej Człeku nie sap za plecami wciąż i nie odwracaj wygodnie kota ogonem bo to dość prymitywne. A jeśli już to nie musi być to zaraz 100 tyś wystarczy zawsze sprawiedliwie dzielona płaca i stawki za wypracowane zyski z jej wykonywania. Po drugie z założenia szczytna i piękna idea szczególnie fachowej wydajnej profesjonalnej i dochodowej pracy to również chyba i za nią w parze godna płaca dla wszystkich ją wykonujących szczególnie, gdy jest ona systematycznie bardzo dochodową !!!.
bha odpowiada bankster-kreator
Człeku nie sap za plecami wciąż i nie odwracaj wygodnie kota ogonem bo to dość prymitywne. A jeśli już to nie musi być to zaraz 100 tyś wystarczy zawsze sprawiedliwie dzielona płaca i stawki za wypracowane zyski z jej wykonywania. Po drugie z założenia szczytna i piękna idea pracy szczególnie tej rzetelnej, fachowej, wydajnej, profesjonalnej Człeku nie sap za plecami wciąż i nie odwracaj wygodnie kota ogonem bo to dość prymitywne. A jeśli już to nie musi być to zaraz 100 tyś wystarczy zawsze sprawiedliwie dzielona płaca i stawki za wypracowane zyski z jej wykonywania. Po drugie z założenia szczytna i piękna idea pracy szczególnie tej rzetelnej, fachowej, wydajnej, profesjonalnej i dochodowej pracy to również chyba i za nią w parze godna płaca dla wszystkich ją wykonujących szczególnie, gdy jest ona systematycznie tak bardzo mocno dochodową !!!.

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki