REKLAMA

Tesla ogłasza emisję akcji. Musk okłamał inwestorów?

2020-02-13 14:14
publikacja
2020-02-13 14:14

Tesla ogłosiła program emisji akcji o wartości 2 miliardów dolarów dwa tygodnie po tym, jak Elon Musk ogłosił, że nie widzi potrzeby pozyskiwania nowych środków. 

fot. Toru HanaI / / Reuters

Spółka Elona Muska zamierza pozyskać 2 miliardy dolarów z emisji akcji zwykłych. Dodatkowo obsługujące emisję banki Goldman Sachs i Morgan Stanley mogą dokupić akcje za kolejne 300 mln dolarów. Nowych inwestorów dla Tesli pozyskiwać mają także Barclays, BofA Securities, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank Securities oraz Wells Fargo Securities.

Zgodnie z treścią komunikatu prasowego, środki pozyskane w drodze emisji akcji mają zostać przeznaczone na „wzmocnienie bilansu spółki” oraz działalność bieżącą. Jak podano w komunikacie prasowym, prezes Tesli Elon Musk zobowiązał się do objęcia akcji wartych 10 mln dolarów. Członek rady nadzorczej Larry Ellison wyłoży na nowe akcje milion dolarów.

Ogłoszenie planu emisji akcji stoi w sprzeczności z deklaracjami Elona Muska. Pod koniec stycznia miliarder zapowiedział, że jego spółka nie planuje podnoszenia kapitału. W trakcie sesji pytań i odpowiedzi, założyciel Tesli odpowiedział na pytanie brzmiące: „Zważywszy na ostatni wzrost cen akcji, dlaczego nie zwiększyć kapitału i istotnie przyspieszyć dzięki temu wzrost produkcji?”.

- Wydajemy pieniądze tak szybko, jak możemy to robić z głową. Jeżeli jest jakieś sensowne działania wymagające wydawania pieniędzy, to wydajemy je. Nie ma sztucznego ograniczenia wydatków. Sądzę, że wydajemy pieniądze w sposób efektywny i nie ograniczamy sztucznie naszego wzrostu. Co więcej, generujemy pozytywne przepływy gotówkowe. W efekcie pozyskiwanie nowych środków nie ma sensu, ponieważ oczekujemy, że będziemy generować gotówkę – powiedział Musk 29 stycznia tego roku.

Odpowiadając na dalsze pytania dotyczące ewentualnej emisji, Musk dodał, że nie widzi „okazji do akwizycji”, zaś „spłata długu spółki poprzez rozwodnienie akcjonariatu nie wydaje się najlepszym pomysłem”.

Informacja o emisji akcji pojawiła się przed rozpoczęciem czwartkowej sesji na Wall Street. W handlu przedsesyjnym akcje Tesli tanieją natomiast o ponad 4 proc., do poziomu 735 USD. To i tak o ponad 75 proc. więcej niż kurs z końca 2019 r. Równocześnie to o 233 dolary mniej od historycznego rekordu, odnotowanego 4 lutego.

MZ

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Hahaha, tylko głupi nie emitowałby akcji frajerom po tak absurdalnych cenach jak obecnie. Jak ta amerykańska giełda wreszcie walnie to będzie trzęsienie ziemie, a ceny polskich akcji to chyba spadną poniżej zera.
mooooo
Jedyna nadzieja w przemyśle amerykańskim to
kimdzongtusk
Tesla to chyba największa piramida finansowa w historii cywilizacji
igła
Bezsensu. emisja kosztuje. Niech zrobią od razu emisję za 100 mld usd.
kimdzongtusk
Elon przepali każdą ilość :-)
sammler odpowiada kimdzongtusk
Tym wybiciem się kursu powinien się zająć SEC. A Musk ustawia się w kolejce największych hochsztaplerów w historii. Przyjmuję zakłady, na której pozycji skończy ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki