REKLAMA

Telewizja w internecie. Ile kosztują usługi VOD?

2017-04-10 06:00
publikacja
2017-04-10 06:00
FORUM

Netflix, Showmax czy Amazon Prime to tylko kilka serwisów VOD, które dopiero co pojawiły się na polskim rynku. Portali sprzedających wideo na żądanie jest jednak więcej – rośnie również strona popytowa, bo nad Wisłą coraz częściej sięgamy po płatne treści wideo.

"House of Cards", "The Grand Tour" z gwiazdami "Top Geara", "Gra o Tron" czy nowe filmy Patryka Vegi i Wojtka Smarzowskiego - tym kuszą obecne na polskim rynku serwisy VOD. Tytuły filmowe i seriale, które biją rekordy popularności, są do obejrzenia tylko tam i tylko na wyłączność. Czy Polacy kupują taki układ?

"House of Cards", "The Grand Tour" z gwiazdami "Top Geara", "Gra o Tron" czy nowe filmy Patryka Vegi i Wojtka Smarzowskiego - tym kuszą obecne na polskim rynku serwisy VOD / FORUM

Sześciu na dziesięciu Polaków chciałoby, aby pakiet telewizyjny umożliwiał im dostęp do konkretnych programów zamiast całych kanałów – podało PwC na podstawie badania konsumentów przeprowadzonego w grudniu 2016 r. Młodzi chcą mieć swobodę w wyborze treści wideo, zamiast uzależnienia od zaplanowanych przez kanały telewizyjne pór emisji. Serwisy udostępniające takie usługi już działają od dłuższego czasu – nierzadko trzeba zapłacić za nie tyle, co za skromny abonament telewizyjny od operatora cyfrowego.

Polacy coraz częściej sięgają po VOD

W mediach zachodzi duża zmiana. Telewizor coraz rzadziej zostaje centrum domowej rozrywki, bo użytkownicy przechodzą do internetu – na tej zmianie zarabiają ci, którzy zaczęli w ten kanał inwestować. Dziś serwis VOD to już nie tylko portal, który odpłatnie udostępnia filmy zewnętrznych wytwórni – to marki, które same tworzą nowe treści, nierzadko z sukcesem w branży.

Plakat filmu "Westworld" (HBO) / fot. CAP/FB / FORUM

Polacy coraz częściej sięgają po tego typu usługi. Młode pokolenie nie jest już tak mocno zainteresowane tradycyjną ofertą telewizji kablowej lub satelitarnej i przewiduje, że w ogóle nie będzie nią zainteresowane za 10 lat – wynika z badania „Wideo: więcej, szybciej, lepiej” opracowanego przez PwC. Zwolennicy internetowych wypożyczalni wideo mają w Polsce całkiem niezły wybór.

Telewizja w internecie. Ile kosztują usługi VOD?

Jeszcze do niedawna na rynku polskim funkcjonowało tylko kilku wydawców serwisów VOD, ściśle powiązanych ze swoimi spółkami matkami. TVP.VOD, ipla.pl, Player.pl i VOD.pl miały oferty zawierające głównie pozycje odpowiadających stacji telewizyjnych lub portali internetowych. Dziś jednak się to zmienia, szczególnie że na polskim rynku pojawili się gracze z zagranicy, którzy mogą pochwalić się znacznie bardziej urozmaiconą ofertą, jak np. Netflix czy Showmax.

"Ksiądz", nowy krótkometrażowy film Wojtka Smarzowskiego (Showmax) / fot. Showmax / Facebook

W przypadku ipla.pl i Player.pl (serwisy Polsatu i TVN-u) dostępne pakiety dotyczą głównie kanałów telewizyjnych online – w ramach poszczególnych serwisów można oglądać na bieżąco ich transmisje. Poszczególne pozycje filmowe i odcinki seriali trzeba natomiast wykupywać osobno – płatność rozliczana jest za każdą pozycję premium. Podobnie jest w serwisie VOD TVP.pl należącym do TVP i VOD.pl należącym do Onet.pl.

Ceny usług VOD serwisów działających w Polsce

Serwis VOD

Cena

Uwagi

Amazon Prime Video

2,99 euro/m-c (przez pierwsze 6 m-cy)

5,99 euro/m-c

nd.

HBO GO

cena uzależniona od pakietu operatora telewizji cyfrowej

dostępny tylko w ramach usług operatorów telewizyjnych

ipla.pl

kilka złotych za pozycję (cena zależna od tytułu); pakiety telewizyjne od 4,90 do 19,90 zł/m-c

dostępne pakiety kanałów telewizyjnych strumieniowanych na żywo; dostęp wykupywany bezpośrednio do danego tytułu

Netflix

34 zł/m-c

(1 miesiąc za darmo)

pełna oferta, dostęp jednocześnie tylko na jednym ekranie, materiały w jakości SD

43 zł/m-c

(1 miesiąc za darmo)

pełna oferta, dostęp jednocześnie na dwóch ekranach, materiały w jakości HD

52 zł/m-c

(1 miesiąc za darmo)

pełna oferta, dostęp jednocześnie na czterech ekranach, materiały w jakości UHD

Player.pl

kilka złotych za pozycję (cena zależna od tytułu); pakiety od 9,99 zł/m-c do 19,99 zł/m-c

dostępne pakiety kanałów telewizyjnych strumieniowanych na żywo; dostęp wykupywany bezpośrednio do danego tytułu

Showmax

19,99 zł/m-c

(14 dni za darmo)

pełna oferta, dostęp jednocześnie na dwóch ekranach, materiały w jakości HD

VOD.pl

kilka złotych za pozycję (cena zależna od tytułu)

dostęp wykupywany bezpośrednio do danego tytułu

VOD TVP.pl

5 zł (przelew)/6,15 zł SMS) za pozycję

dostęp wykupywany bezpośrednio do danego tytułu

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie stron serwisów VOD

W przypadku serwisów VOD, które skupiają się wyłącznie na oferowaniu treści premium, dostęp opłaca się w rozliczeniach miesięcznych – kwoty obejmują całe portfolio filmowe, przy czym w Netfliksie obowiązuje rozróżnienie pakietów ze względu na jakość przesyłanego wideo i liczbę urządzeń, na których można korzystać z usługi jednocześnie.

Ile kosztuje Netflix, Showmax, Amazon Prime i HBO GO?

Showmax po 14-dniowym okresie próbnym zaproponuje dostęp do swojej filmoteki za 19,99 zł miesięcznie – w ramach tej opłaty klient otrzymuje treści wideo w formacie HD i możliwość dzielenia usługi na dwa urządzenia. Netflix najtańszy pakiet wycenia z kolei na 34 zł – w tym przypadku dostępna jest jedynie jakość SD na jednym urządzeniu – wersje HD na dwa ekrany to koszt 43 zł. Klienci chcący mieć możliwość oglądania czterech różnych pozycji na różnych urządzeniach jednocześnie muszą zapłacić 52 zł/m-c (w tym pakiecie filmy udostępniane są w jakości Ultra HD). Podobnie jak Showmax, Netflix również kusi potencjalnych odbiorców darmowym okresem próbnym – trwa on 1 pełny miesiąc.

Przykładowe produkcje na wyłączność w serwisach VOD w Polsce

Serwis VOD

Przykładowa zawartość unikalna

Amazon Prime Video

"The Grand Tour", "Człowiek z Wysokiego Zamku", "Mozart in the Jungle", "Transparent"

HBO GO

"Gra o Tron", "Westworld", "Rodzina Soprano", "Kompania Braci", "Pakt"

ipla.pl

produkcje filmowe, serialowe i telewizyjne Polsatu

Netflix

"House of Cards", "Stranger Things", "Orange is the New Black", "Narcos", "Iron Fist", "Czarne Lustro" (3. sezon produkcji Netfliksa)

Player.pl

produkcje filmowe, serialowe i telewizyjne TVN

Showmax

"Ucho Prezesa" (premiera na Showmax, kilka odcinków na wyłączność), "Ksiądz" Wojtka Smarzowskiego, "Czerwony Punkt" Patryka Vegi, "SS-GB"

VOD.pl

programy autorskie Onet.pl

VOD TVP.pl

produkcje filmowe, serialowe i telewizyjne TVP

Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie stron serwisów VOD

W Polsce niedawno pojawił się także jeszcze jeden gracz – Amazon Prime Video. Jego oferta jest jednak najuboższa, co potęguje fakt, że mało jest produkcji dostępnych w języku polskim. Amerykański gigant życzy sobie 2,99 euro/m-c (ok. 13 zł), ale taka stawka obowiązuje tylko przez pierwsze 6 miesięcy korzystania z usługi. Potem cena rośnie do 5,99 euro/m-c (ok. 25,50 zł).

"House of Cards", jeden z najpopularniejszych seriali produkcji Netfliksa / fot. CAP/NFS / FORUM

HBO GO wyróżnia się z wymienionych już marek tym, że forma jego działalności jest gdzieś pomiędzy iplą a Netfliksem – dostęp do jego bazy filmowej (na zasadzie konkretnych pozycji filmowych na żądanie) w Polsce jest oferowany tylko w ramach usług operatorów cyfrowych i kablowych. Klienci nie mają możliwości wykupienia tego pakietu poza abonamentem.

Dostęp do VOD czy pakiet telewizyjny u operatora?

Choć młode pokolenie chętnie zaczyna korzystać z serwisów VOD i przestaje zauważać potrzebę wiązania się z operatorem cyfrowym czy kablowym, całkowite odejście od tradycyjnej telewizji jest w najbliższych latach raczej mało prawdopodobne. Szczególnie, że miesięczny dostęp do serwisu VOD kosztuje niemal tyle samo, co podstawowe abonamenty platform telewizyjnych. Dopóki ich oferta się nie zwiększy i nie zaczną produkować podstawowych treści, jakimi są programy informacyjne, serwisy VOD pozostaną jedynie alternatywą dla telewizyjnych pakietów premium jako źródła dostępu do kinowych i serialowych hitów.

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~jxjd
Showmax na dwóch ekranach? Mam dostępne 5 urządzeń i 10zmian urzadzen
~flame
Showmax zdecydowanie wygrał na "Uchu Prezesa", to był znakomity krok zarówno dla samego zarobku, jak i rozreklamowania platformy https://questus.pl/blog/ucho-prezesa-jak-na-nim-zarobic/
~rob07
TVP VOD to bardzo słaba oferta filmowa, Konkurencyjne kanały bez przerwy dają starsze i nowsze filmy polskie a TVP VOD w zasadzie prezentuje tylko seriale. Sprywatyzowano państwowe zasoby. Na dodatek dużo zdigitalizowano za państwowe pieniądze, ale tylko po to, żeby prywatni nadawcy zarabiali.
~wswswsw
jak mozna ogladac seriale ??? trzeba miec cos nierowno pod sufitem zeby zostac niewolnikiem serialu... pamietam z dziecinstwa ile osob bylo zniewolonych przez izaure... masakra...
~normalny
To są propozycje dla mlodych ludzi ktorzy chcą oglądać nowości. Jak ktos poszukuje kanalow typu Mezzo to dupa blada. Jedyne wyjscie dzisiaj to kupic tylko internet bez zadnej telewizji.
~nie_fan_seriali
Netfilx kasuje wszystkich Narcosem I Stranger Things. Poza Grami o Tron to jedyne dobre serial ostatnich 5 lat.
~Adf
Okres testowy jest ale jak bez tego jak sprawdzić "Czy król jest nagi"? Konta już się nie da usunąć, GIODO nie ma tu siły przebicia. Zna ktoś miejsce, gdzie można porównać wielkość biblioteki filmów?
~tomiga
Troche slaba ta analiza rynku brakuje np ChiliTV i Cineman.pl
~apost
przybijam piątkę. słaba analiza, no ale pozycjonować się będzie...
~gf
A ilu ma regularnych użytkowników że jest tak istotny?

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki