REKLAMA

Telefon do niezaszczepionych. Resort zdrowia rusza z nową akcją

2021-06-25 12:00, akt.2021-06-25 12:52
publikacja
2021-06-25 12:00
aktualizacja
2021-06-25 12:52
Telefon do niezaszczepionych. Resort zdrowia rusza z nową akcją
Telefon do niezaszczepionych. Resort zdrowia rusza z nową akcją
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły; w najbliższym czasie zostanie wykonanych blisko milion połączeń - powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Oceniam, że w tej chwili, jeśli nie będzie żadnej mutacji, która by zmieniła tę sytuację, to przewiduję, że dzieci we wrześniu wrócą normalnie do szkoły" - powiedział również szef MZ.

"Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły. Będzie wykonane blisko milion połączeń w najbliższym czasie, to oczywiście zajmie trochę czasu, ale tę akcję już zaczynamy. Więc proszę nie być zaskoczonym, jeśli te osoby, które nie są jeszcze zaszczepione, otrzymają telefon" - przekazał Niedzielski w piątek na konferencji prasowej.

Podkreślił, że będzie to telefon z infolinii zarządzanej przez NFZ. "Chcemy dotrzeć do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, chcemy dać im możliwość. Nie będą musieli wykonać praktycznie żadnego kroku, tylko odpowiedzieć na pytanie, a już konsultant na infolinii umówi bezpośrednio takiego pacjenta" - tłumaczył minister.

Niedzielski wyraził nadzieję, że akcja szczepień doprowadzi do odporności populacyjnej. "Ja przypominam, wszystkie wyniki badań mówią, że na przykład w kontekście wariantu Delta to właśnie szczepienie jest dobrze zabezpieczającym środkiem, bo ona chroni w ponad 90 procentach przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem, więc to są realne efekty" - zaznaczył.

Szef resortu zdrowia mówił też o planach odnośnie wakacji. "Nasze działania, które będziemy realizowali w czasie wakacji to jest z jednej strony ciągła rozbudowa potencjału laboratoryjnego, która z jednej strony oznacza przede wszystkim właśnie możliwość zwiększenia liczby wykonywanych testów, ale też weryfikowania, z jaką mutacją mamy do czynienia" - powiedział.

"Przygotowujemy się logistycznie, mówię tu o przygotowaniu, które jest związane z organizacją czy przeglądem prawnych technicznych aspektów, chociażby z zasileniem tlenem, zakupu leków, które były wykorzystywane w trakcie pandemii" - kontynuował.

Niedzielski apelował też, by w te wakacje w wolnej chwili skorzystać z profilaktyki, by mieć większą świadomość swojego zdrowia.

W środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od północy ze środy na czwartek zmieniają się zasady 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski spoza strefy Schengen; z kwarantanny zwalnia ujemny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy też osób skutecznie zaszczepionych.

Niedzielski pytany był w piątek, czy osoby wracające z Chorwacji - która należy do UE, a nie należy do strefy Schengen - będą objęte kwarantanną.

"Jeżeli chodzi o kwestię Chorwacji, to te osoby nie będą objęte kwarantanną. Chorwacja zostanie zaliczona do tych krajów, które - w skrócie oczywiście myślowym - nazywamy Schengen, tzn. też jako kraj, w którym też jest ta możliwość bycia zwolnionym z kwarantanny poprzez wykonanie szybkiego testu w ciągu tych 48 godzin" - odpowiedział minister zdrowia.

Pytany był też m.in. o ruszającą 1 lipca Loterię Narodowego Programu Szczepień, czy ma zachęcić do szczepienia się. "Widzimy spadek zainteresowania. Ja mówiłem, że czerwiec będzie tym miesiącem, w którym dojdzie do takiego przesilenia, kiedy to już nie ludzie będą czekali na szczepienia, tylko szczepienia będą czekały na ludzi. Teraz termin można naprawdę z dnia na dzień otrzymać" - powiedział Niedzielski.

"Ponieważ widzimy spadek tego zainteresowania, oczywiście uruchamiamy różne instrumenty, które mają zachęcić. Ja mówiłem przed chwilą o takiej akcji obdzwonienia osób, które są jeszcze niezaszczepione. Ale oczywiście też loteria czy dla samorządów, czy dla osób, mamy nadzieję, że zainteresuje" - powiedział.

Ile osób się zaszczepiło?

W Polsce wykonano dotąd ponad 27,6 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 12 mln osób – podano w piątek na rządowych stronach.

Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 27 621 910 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson jest 12 052 910 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 148 655.

Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 33 013 670 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 29 392 120 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 25 956 dawek. Zgłoszono 11 892 niepożądane odczyny poszczepienne.(PAP)

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (62)

dodaj komentarz
karbinadel
Co jeden pomysł to głupszy. Jeśli rząd ma zamiar wkurzyć ludzi i jeszcze bardziej zniechęcić do szczepień, to tym razem zapewne się uda
carlito1
Mutacja będzie ! Bo to się po prostu opłaca...
blind-oln
Proponuje by jeszcze na drzwiach budynków wywieszać listę niezaszczepionych mieszkańców.
zenonn
Niech złożą publicznie samokrytykę jak w czasach minionych. :-)
itso_lucky
Adam Niedzielski

-W latach 1992–1997 studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie,
-W 2003 w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na podstawie rozprawy zatytułowanej Kapitał ludzki a polityka fiskalna.
-kończył różne szkolenia i kursy z zakresu
Adam Niedzielski

-W latach 1992–1997 studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie,
-W 2003 w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na podstawie rozprawy zatytułowanej Kapitał ludzki a polityka fiskalna.
-kończył różne szkolenia i kursy z zakresu finansów publicznych oraz zarządzania, m.in. program „Driving Government Performance: Leadership Strategies that Produce Results” organizowany przez Harvard Kennedy School i IESE Business School (2011)

Przynajmniej wiem gdzie nie kształcić swoich dzieci

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Niedzielski
ja3
"Chcemy dotrzeć do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, chcemy dać im możliwość. Nie będą musieli wykonać praktycznie żadnego kroku, tylko odpowiedzieć na pytanie, a już konsultant na infolinii umówi bezpośrednio takiego pacjenta" - szkoda czasu i pieniędzy. Najlepiej od razu niech czarni wbijają do "Chcemy dotrzeć do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, chcemy dać im możliwość. Nie będą musieli wykonać praktycznie żadnego kroku, tylko odpowiedzieć na pytanie, a już konsultant na infolinii umówi bezpośrednio takiego pacjenta" - szkoda czasu i pieniędzy. Najlepiej od razu niech czarni wbijają do mieszkań, kładą na glebę tych groźnych niezaszczepionych, przykładają broń do głowy i im wstrzykują tę substancję na miejscu. 28 milionów wyborców popisu tak jak miliony much nie mogą się mylić. Na końcu założą im chomąto i będą orać nimi pole, a oni jeszcze będą za to dziękować, że są tak dobrze upodleni.
kenn
"28 milionów wyborców popisu tak jak miliony much nie mogą się mylić"
- to prawda. kto ma władzę ten ma rację ;) a historię i statystyki piszą zwycięzcy :P
zenonn
mutacja odnosi się do zmian w genetyce wirusa, dlatego by być precyzyjnym, powinniśmy mówić o np. o "mutacji w genie kodującym białko S wirusa", a nie o "mutacji koronawirusa" ogółem. To mutacje prowadzą do powstania szczepów lub wariantów wirusa. Pojęcie odmiana jest stosowane potocznie i nie powinno mutacja odnosi się do zmian w genetyce wirusa, dlatego by być precyzyjnym, powinniśmy mówić o np. o "mutacji w genie kodującym białko S wirusa", a nie o "mutacji koronawirusa" ogółem. To mutacje prowadzą do powstania szczepów lub wariantów wirusa. Pojęcie odmiana jest stosowane potocznie i nie powinno być stosowane w odniesieniu do wirusów.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki