REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Tel Awiw najdroższym miastem świata w 2021 roku

2021-12-01 02:21
publikacja
2021-12-01 02:21

Tel Awiw wyparł Paryż i Singapur jako najdroższe miasta na świecie, wynika z corocznego badania "The Economist", które wskazuje, że problemy z łańcuchem dostaw spowodowały wzrost cen w wielu miastach.

Tel Awiw najdroższym miastem świata w 2021 roku
Tel Awiw najdroższym miastem świata w 2021 roku
fot. StockStudio Aerials / / Shutterstock

„Tel Awiw, który w zeszłym roku zajął 5. miejsce, po raz pierwszy staje się najdroższym miastem na świecie” – konkluduje "The Economist" publikację wyników badania w swoim środowym wydaniu.

The Economist

Ta pozycja odzwierciedla „siłę izraelskiej waluty, szekla, w stosunku do dolara, ponieważ indeks bierze pod uwagę ceny w Nowym Jorku jako podstawę porównania” – dodaje.

„Po podzieleniu pierwszego miejsca z Zurychem i Hongkongiem w 2020 r. Paryż spada na drugą pozycję, którą w tym nowym wydaniu rankingu zajmuje z Singapurem”- to kolejny wniosek z analiz.

Zmierzony wzrost cen jest najszybszy od pięciu lat i wynosi 3,5 proc.„Problemy z łańcuchem dostaw przyczyniły się do wzrostu cen, a covid-19 i ograniczenia społeczne nadal obciążają produkcję i handel na całym świecie”, zauważa The Economist.

Damaszek pozostaje najtańszym miastem na świecie ze względu na walutę, która kruszy się w stosunku do dolara, a w konsekwencji ceny w dolarach spadają, zaś wojna domowa nadal dziesiątkuje lokalną gospodarkę.

Stolica Syrii cierpi z powodu bardzo wysokiej inflacji, podobnie jak Caracas, Buenos Aires i Teheran, który odnotował największy wzrost w rankingu, z 79. na 29. miejsce, sankcje USA prowadzące do niedoborów i wzrostu cen.

„Ogólnie na szczycie rankingu dominują miasta europejskie i rozwinięte miasta azjatyckie, podczas gdy miasta północnoamerykańskie i chińskie utrzymują stosunkowo umiarkowane ceny” – czytamy w badaniu.

Najtańsze miasta - w dolarach - znajdują się głównie na Bliskim Wschodzie, w Afryce lub uboższych częściach Azji.

Koszty transportu wzrosły w ślad za cenami benzyny, zauważają analitycy, ale tytoń i rozrywka również odnotowały gwałtowny wzrost cen.

„W nadchodzącym roku spodziewamy się, że koszty utrzymania wzrosną jeszcze bardziej w wielu miastach, ponieważ płace w kilku sektorach wzrosną” – zauważa Upasana Dutt, autorka badania.„Oczekujemy jednak, że banki centralne ostrożnie podniosą kluczowe stopy procentowe, aby ograniczyć inflację. Wzrost cen powinien zatem zacząć się zmniejszać” – dodaje.

„Global Cost of Living Index” opublikowany przez The Economist Intelligence Unit (EIU) ocenia 173 miasta na podstawie cen w oparciu o koszyk ponad 200 produktów i usług.(PAP)

wr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
A które jest najtaniższym przyjaznym dla spokojnego finansowego życia ???.Po co ludzi dodatkowo stresować???.
marok
Nie najdroższym , tylko z największym kosztem życia.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki