Technologia 5G w Polsce - wszystko, co musisz wiedzieć

5G to technologia mobilna piątej generacji sieci komórkowej, następca 4G i LTE. Ma zapewnić szybszy internet mobilny, ale i spopularyzować internet rzeczy czy samochody autonomiczne. Prace nad wdrożeniem technologii 5G w Polsce prowadzą m.in. Orange i Play. Czym jest 5G? Jakie są szanse i zagrożenia związane z technologią? Czy 5G jest szkodliwe dla zdrowia?

Technologia 5G w Polsce - wszystko, co musisz wiedzieć
Technologia 5G w Polsce - wszystko, co musisz wiedzieć (fot. Rafael Marchante / Reuters)

Czym jest 5G?

5G jest najnowszym standardem komunikacji mobilnej. Technologia pozwala na szybszy transfer danych oraz obsługę większej liczby urządzeń, odznacza się również minimalnym opóźnieniem. Zgodnie ze standardem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego prędkość pobierania wynosi do 20Gb/s, a wysyłania - 10Gb/s. Do sieci może być podłączonych nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy. Opóźnienie w transferze danych jest ograniczone do kilku milisekund.

Jakie są zalety 5G?

Wdrożenie technologii 5G może się okazać rewolucyjne dla gospodarki i naszego życia codziennego. Obok możliwości szybszego pobierania zdjęć, filmów i innych plików oraz sprawniejszego korzystania z internetu i zestawów wirtualnej rzeczywistości, ma pozwolić również na upowszechnienie tzw. internetu rzeczy. Będzie to możliwie dzięki podłączeniu do sieci ogromnej liczby urządzeń (np. AGD i RTV) i wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Małe opóźnienia i niezawodność sprawią, że urządzenia w sieci 5G będą mogły reagować 100 razy szybciej niż w LTE.

Efektem ma być modernizacja przemysłu, ale i rozwój inteligentnych miast, rolnictwa i transportu. Popularność zyskają samochody autonomiczne, rozwiązania smart home czy urządzenia monitorujące nasz stan zdrowia. Technologia 5G pozwoli także na częstszą częściową automatyzację zabiegów medycznych, tj. zdalne operacje, oraz lepsze zarządzanie miejską infrastrukturą - ruchem drogowym, oświetleniem czy ogrzewaniem, co ma istotny wymiar ekologiczny.

Czy 5G jest szkodliwe dla zdrowia?

Ministerstwo Cyfryzacji wskazuje, że sieć 5G jest niezbędną ze względu na stały wzrost liczby urządzeń łączących się z internetem oraz zwiększenie zużycia transferu danych przez użytkowników, a nowa infrastruktura jest niezbędna do rozwoju Polski. Wiele osób obawia się jednak szkodliwego wpływu 5G na zdrowie człowieka.

Technologia 5G wykorzystuje fale elektromagnetyczne, których wpływ na człowieka został wielokrotnie przebadany i pozostaje stale monitorowany. Sieci 5G opierają się na falach radiowych, podobnie jak 3G, 4G/LTE oraz telewizja, Wi-Fi czy Bluetooth. Nie ma dowodów na to, że pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia korzystające z częstotliwości radiowych może mieć negatywny wpływ na organizm żywy.

Upowszechnienie 5G spowoduje, że ekspozycja człowieka na działanie fal elektromagnetycznych wzrośnie, ponieważ infrastruktura (anteny) będzie musiała być bardziej zagęszczona niż w przypadku starszych standardów.

5G w Polsce

Globalnym liderem rozwoju technologii 5G jest chiński Huawei, a także europejskie Ericsson i Nokia. Testy sieci 5G w Polsce prowadzą operatorzy telekomunikacyjni, m.in. Orange i Play.  

Orange informuje, że wraz z firmą Ericsson uruchomiło testy 5G na warszawskiej Ochocie i Powiślu. "Stacje bazowe są podłączone łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, czyli 10-krotnie większej niż standardowo stosowane w sieci 4G Orange Polska. Umożliwia to pobieranie danych z prędkością do 900 Mb/s" - informuje operator.

Z kolei Play wraz z Huawei przeprowadził testy 5G w Toruniu. Udało się osiągnąć podobną prędkość pobierania danych. Play reklamuje również sieć 5G Ready, ale nie jest to sieć 5G z prawdziwego zdarzenia, a sieć niższej generacji - LTE-A, gotowa na obsłużenie 5G w przyszłości.

W połowie przyszłego roku ma się odbyć aukcja częstotliwości 3,6-3,8 GHz. To pasmo będzie pierwszym zasobem częstotliwości w Polsce przeznaczonym na potrzeby sieci 5G. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla jednak, że to nie rząd buduje sieć 5G w Polsce, ale prywatni operatorzy.

Komisja Europejska zobowiązała Polskę do uruchomienia sieci 5G w jednym z największych miast do końca 2020 roku. Na koniec 2025 r. mają to być wszystkie większe miasta każdego kraju członkowskiego i wszystkie główne szlaki komunikacyjne - podkreśla wiceminister Wanda Buk.

MC/PAP/BPL

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 6 fakpejsy

„Wszystko co musisz wiedziec...” no wlasnie... I najlepiej nie interesuj sie wiecej...
5g to bron elektromagnetyczna (mikrofalowa)testowana juz podczas 2 wojny
swiatowej.
Dzieki tej technologii jeszcze bardziej wzrosnie liczba klientow farmaceutycznych i onkologicznych a przeciez wlasnie o to chodzi.
Ale spoko, przeciez film szybciej sobie sciagniemy,wiec jeszcze zdazymy go obejrzec...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 maciejbieg

Dokładnie! "Technologia niezbędną" koncernom i przekupionym politykom... I przyszłym pacjentom. Co więcej zarobią prywatni operatorzy a samorządy będą musiały udostępnić lokalizacje za free.

! Odpowiedz
7 5 wsolax

Co za bzdury, w kilku państwach 5G działa juz prężnie, w przyszłym roku będzie dostępna w wielu krajach Unii Europejskiej. Nie stwierdzono negatywnego wpływu sieci na nasze zdrowie, więc przestań mydlić ludziom oczy swoimi teoriami bez pokrycia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.