REKLAMA

Oto najwięksi podatnicy CIT. Resort finansów nagrodził firmy

2022-11-30 15:10
publikacja
2022-11-30 15:10

Ministerstwo Finansów wyróżniło w środę największych podatników CIT w 2021 r. Spośród podatników indywidualnych pierwsze miejsce zajął PKN Orlen, który wpłacił 1,5 mld zł CIT za ub.r. Jeśli chodzi o podatkowe grupy kapitałowe, największą kwotę podatku uiściła grupa KGHM Polska Miedź.

Oto najwięksi podatnicy CIT. Resort finansów nagrodził firmy
Oto najwięksi podatnicy CIT. Resort finansów nagrodził firmy
/ Ministerstwo Finansów

Podczas środowej uroczystości wręczenia dyplomów minister finansów Magdalena Rzeczkowska podziękowała wyróżnionym za to, że w uczciwy i rzetelny sposób podchodzą do swoich obowiązków płacenia podatków.

"To wyraz współczesnego patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj. Jesteście siłą napędową polskiej gospodarki i wzorem dla innych firm w Polsce" - powiedziała. "Płacąc podatki, inwestujecie w Polskę, rozwój naszego kraju. Jesteśmy w stanie dzięki temu zapewnić bezpieczeństwo i sprawne funkcjonowanie państwa" - podkreśliła szefowa MF.

Wiceminister finansów Artur Soboń podziękował za rosnące wpływy z CIT w tym roku.

"One będą rzeczywiście rekordowe" - dodał. "Stoimy w obliczu wielu wyzwań, m.in. spowolnienia gospodarczego. Polska, gdyby patrzeć na ostatnie lata i skumulowany wzrost gospodarczy, będzie jednym z liderów albo liderem w UE, a i za 2022 będziemy w pierwszej piątce najszybciej rozwijających się gospodarek. To jest państwa zasługa" - zwrócił się do wyróżnionych.

W kategorii indywidualni podatnicy CIT pierwsze miejsce zajął PKN Orlen SA, który wpłacił za ubiegły rok 1 mld 525 mln zł podatku.

Drugie miejsce przypadło spółce P4 Sp. z o.o., która zapłaciła 1 mld 421 mln zł CIT, a trzecie - PGNiG z kwotą podatku 1 mld 183 mln zł. Kolejne pozycje zajęły firmy: Jeronimo Martins Polska SA (724 mln zł), Cyfrowy Polsat SA (720 mln zł), Bank Pekao SA (499 mln zł), Santander Bank Polska SA (483 mln zł), ArcelorMittal Poland (457 mln zł), Polkomtel Sp. z o.o. (437 mln zł), FRF-Beteiligungs-GmbH Lidl Sp. z o.o. (364 mln zł).

W kategorii podatkowe grupy kapitałowe pierwsze miejsce zajęła grupa KGHM Polska Miedź SA z kwotą CIT za 2021 r. w wysokości 1 mld 494 mln zł. Kolejne miejsca to: PKO Bank Polski SA (1 mld 433 mln zł), mBank SA (640 mln zł), PZU SA (625 mln zł), PGE SA (616 mln zł), Enea SA (411 mln zł), Energa SA (294 mln zł), Górażdże (94 mln zł), Materiały Budowlane (78 mln zł) i E.ON (75 mln zł).

Jak podkreślił resort finansów na Twitterze, wpływy z CIT rosną z roku na rok. W I półroczu br. wpływy z CIT wyniosły 44,4 mld zł, co oznacza, że były o 14,4 mld zł wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r. (wzrost o 47,9 proc.) i o 27,2 mld zł wyższe niż w tym samym okresie 2015 r. (wzrost o 158 proc.).(PAP)

kmz/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (16)

dodaj komentarz
ministerprawdy
A gdzie niemieckie i francuskie sieci handlowe??? Lidl , Kaufland, Auchan, markety budowlane, duże amerykańskie i korańskie firmy? Gdzie duże banki zagraniczne? NO GDZIE???
ministerprawdy
Sorry - lidl jest w zestawieniu :)
jas2
Płacenie podatków to wyraz współczesnego patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj.
300_pala
CPk nie zbuduje się same
jendreka
Jakim cudem mój komentarz na temat artykułu o Wall Street znalazł się pod artykułem o podatnijach CIT.
jendreka
Przecież nie może być jak zawsze. Na tym polega wtappianie drobnicy. Tak że czekamy na jak zwykle gwałtowny zwrot akcji, jak zwykle ni ż stąd ni zowąd bez przyczyny. Tym razem będzie to bańka nazwijmy ja inflacyjna.
trybuch
Nie wysilił się Orlen firma potężna a Biedronka zapłaciła polowe tego co Orlen. Orlen na takie dojenie ludzi powinien zapłacić co najmniej 10 razy więcej od Biedroniki.
wizytator
A reszta marketów i montowni jedzie na stratach?
Żenada!
qwertas
Przede wszystkim Auchan i Leroy Merlin jedzie na stratach.
gruking
A dlaczego nie ma na liście TVNu ?

Powiązane: Zmiany w CIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki