REKLAMA

Tchórzewski: Spółki energetyczne na rekompensaty za ceny prądu przeznaczą 1 mld zł

2018-12-10 14:28, akt.2018-12-10 16:15
publikacja
2018-12-10 14:28
aktualizacja
2018-12-10 16:15

Spółki energetyczne w ramach poczynionych oszczędności wyasygnowały ok. 1 mld zł, przeznaczone to zostanie na rekompensaty za ceny prądu - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

fot. Marek Kuwak / / FORUM

Minister na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że prace nad odpowiednim projektem ustawy, który ma stworzyć "poduszkę" dla gospodarstw domowych i sektora MŚP ws. rosnących cen za prąd, są już na ukończeniu.

Powstać ma m.in. fundusz rekompensat, na który ok. 1 mld zł mają wpłacić spółki energetyczne - poinformował minister Tchórzewski.

Ministerstwo Energii szacuje, że koszt programu rekompensat wzrostu cen energii w całym 2019 roku wyniesie ok. 4-5 mld zł - poinformował wiceminister Tadeusz Skobel.

"Szacujemy koszt programu rekompensat za okres styczeń-grudzień 2019 r. na ok. 4-5 mld zł" - powiedział Skobel podczas poniedziałkowej konferencji.

Wiceminister podał, że pierwsze wypłaty rekompensat planowane są na kwiecień 2019 roku.

Źródłami finansowania funduszu, który będzie obsługiwał wypłaty rekompensat, mają być: środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, środki stanowiące zwroty rekompensat, środki z budżetu państwa, darowizny i dobrowolne wpłaty oraz wpływy od koncernów energetycznych.

Powstanie specjalny fundusz na rekompensaty za wyższe ceny prądu

Powstanie specjalny fundusz, z którego rekompensowany będzie wzrost cen prądu - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele resortu energii. Skorzystać z niego będą mogły gospodarstwa domowe i sektor MŚP. 

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że powstanie nowy fundusz efektywności energetycznej i rekompensat, z którego zadaniem będzie stworzenie "pewnej poduszki na ten trudny okres".

W połowie listopada Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski taryfowe na sprzedaż energii na przyszły rok od wszystkich czterech sprzedawców z urzędu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że firmy energetyczne planują podwyżkę cen prądu od nowego roku. Wiceminister energii Tadeusz Skobel poinformował na konferencji, że prezes URE nową taryfę na 2019 r. powinien zatwierdzić ok. 15 grudnia.

Minister energii podkreślił, że za wzrost cen prądu odpowiada m.in. rosnąca cena uprawnień do emisji CO2. Jest ona szczególnie istotna dla gospodarek opartych głównie na paliwach kopalnych, węglu. Według wyliczeń ME cena energii w taryfie G w 2019 roku może wynieść 302 zł/MWh wobec 242,2 zł/MWh w 2018 roku. Skobel poinformował z kolei, że w stosunku do 2013 roku wzrost cen energii w taryfie sięgnie w przyszłym roku około 7 proc. Taryfą G objęte są przede wszystkim gospodarstwa domowe.

Jak wyjaśnili przedstawiciele ME rekompensatami objęte będą gospodarstwa domowe, sektor MŚP, hospicja czy domy opieki społecznej. System obowiązywać będzie przez rok, a jego koszt sięgnąć - według ministerstwa 4-5 mld zł.

Wiceminister Skobel wyjaśnił, że z rekompensat wyłączone będą firmy, które korzystają z pomocy de minimis, a także podmioty, które mają wieloletnie umowy na dostawy prądu. Według resortu, w tym ostatnim przykładzie oferowane ceny za energię są "na tyle atrakcyjne, że nie zachodzi potrzeba wspierania ich w ramach tego sytemu".

Skobel dodał, że w przypadku gospodarstw domowych, rekompensaty będą naliczane "automatycznie". Z kolei w przypadku firm, będą one musiały wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Rekompensaty mają zacząć być wypłacane w kwietniu 2019 roku - wskazał wiceminister.

Ministerstwo wyjaśniło, że do funduszu rekompensat trafią środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, darowizny i zapisy czy wpłaty z koncernów energetycznych posiadających powyżej 1 mln klientów.

autor: Michał Boroń

mick/ je/ pel/ kuc/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (10)

dodaj komentarz
krrzysiek2
nie bez powodu nazywany jest największym szkodnikiem polskiej energetyki, w dodatku w sposób ewidentny manipuluje kursami akcji , przysparzając "lepiej poinformowanym" niezłą kasę.
Ciekawe czy kiedyś za to beknie??
ares-
Zapewne pomogą kopalnie i górnicy w podziękowaniu za ratowanie im czterech liter pare lat wstecz bbuuaahhaaa .
dwam
"Z rekompensat wyłączone będą firmy, które korzystają z pomocy de minimis, " większość firm korzysta z w jakiejś formie z pomocy de minimis np . Gwarancja de minimis, szkolenia, amortyzacja przyspieszona itp
artur17
Prawda jest taka,że odbija nam się czkawką uległość Tuska. Uprawnienia CO2 to już prawie połowa ceny prądu.
https://www.rp.pl/artykul/690642-Pakt-klimatyczny---porazka-Donalda-Tuska.html
jes
Gdy ktoś po latach przeczyta wpisy pisowskich trolli to pomyśle, że ten Tusk to był jakiś wszechmocny i odpowiadał za wszystkie klęski tego świata.
ares-
Tchórzewski i jego ekipa JAJCARZAMI 2018 .Toż to CUD jak za Jezusa- wino z wody- podwyżki bez podwyżki .A ktoś na tym stratny być musi .Pytanie kto?
jes
Jak to kto? Ci lepiej zarabiający, gorszy sort bo przecież z własnej kieszeni nie wyłoży ani towarzysze pisowscy nie zwrócą kasy z Wołomina.
marxs
"Spółki energetyczne w ramach poczynionych oszczędności wyasygnowały ok. 1 mld zł, przeznaczone to zostanie na rekompensaty za ceny prądu"-hahaha bolszewicy z PIS są w poczynaniach nawet lepsi od tych z byłej PZPR więc pytam
czy w ramach "oszczędności" zwolniono Misiewiczów i PISiewiczów a może rydzol przestał
"Spółki energetyczne w ramach poczynionych oszczędności wyasygnowały ok. 1 mld zł, przeznaczone to zostanie na rekompensaty za ceny prądu"-hahaha bolszewicy z PIS są w poczynaniach nawet lepsi od tych z byłej PZPR więc pytam
czy w ramach "oszczędności" zwolniono Misiewiczów i PISiewiczów a może rydzol przestał otrzymywać haracz ?
h-b
Trik niby rekompensat. Jak prąd zdrożeje to wszystko pójdzie w górę na to już tych niby rekompensat na pewno nie wystarczy .
trooper
Rekompensaty są zapisane jedynie na rok wyborczy, przypadek?

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki