REKLAMA
PILNE

Tauron szacuje, że blok w Elektrowni Jaworzno zostanie oddany do 15 listopada

2020-05-04 18:54
publikacja
2020-05-04 18:54
Tauron

Nowe Jaworzno Grupa Tauron, konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa oraz spółka E003B7 podpisały porozumienie związane z realizacją umowy na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie - podał Tauron w komunikacie. Grupa szacuje, że blok w Elektrowni Jaworzno zostanie oddany do eksploatacji do 15 listopada 2020 roku.

"Zawarte porozumienie umożliwia przede wszystkim kontynuację prac przy bloku 910 MW i daje Rafako szansę na zakończenie tej inwestycji w akceptowalnym czasie. Zakończenie tej inwestycji w tym roku jest dla nas bardzo ważne, ponieważ blok od 2021 roku objęty jest rynkiem mocy. W lutym podczas ruchu próbnego bloku uszkodzeniu uległ jeden z elementów kotła, w wyniku czego konieczna jest naprawa dysz palników, ich ponowny montaż oraz testy bloku" - poinformował wiceprezes Tauronu Jarosław Broda.

"W dokumencie zidentyfikowany jest zakres koniecznych do wykonania prac dodatkowych w obszarze kotła, które mają na celu uniknięcie podobnych awarii w przyszłości" - dodał Broda.

Zgodnie z porozumieniem - jak podał Tauron - ustalono przyczyny uszkodzenia jednego z elementów kotła oraz że awaria była następstwem niekorzystnego splotu zjawisk podczas rozruchu bloku. Komisja awaryjna uzgodniła także sposób naprawy uszkodzonych elementów kotła, który pozwoli na uniknięcie podobnych awarii w przyszłości.

"W ramach porozumienia ustalono także harmonogram działań uwzględniający procedury zabezpieczające przed ryzykiem ponownego wystąpienia awarii oraz procedury strojenia i prac rozruchowych bloku. Konsorcjum oraz SPV niezwłocznie przystąpią do realizacji prac przewidzianych w ustalonym harmonogramie oraz do realizacji ustaleń komisji awaryjnej" - dodano.

Tauron podał, że zaawansowanie projektu wynosi obecnie ponad 98 proc.

Nowe Jaworzno Grupa Tauron podpisało 19 grudnia 2019 r. z konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa aneks do umowy na budowę bloku. Główna część negocjacji w sprawie rozszerzenia zakresu prac przy budowie bloku energetycznego w Jaworznie zakończyła się w październiku. Ustalono wtedy, że cena netto określona w umowie zostanie zwiększona o 52,3 mln zł, do 4,54 mld zł, a przejęcie bloku do eksploatacji nastąpi do 31 stycznia 2020 r. Wcześniej zakładano zakończenie budowy w czwartym kwartale 2019 roku.

Uzgodniono m.in., że konsorcjum wykona dodatkowe zadania, w tym: przeprowadzi działania optymalizacyjne w kierunku rozszerzenia pola paliwowego celem uelastycznienia warunków pracy bloku oraz zagwarantowania spełnienia przyszłych wymagań środowiskowych, m.in. dostarczy dodatkową warstwę katalizatora i instalację dozowania addytywu do instalacji odsiarczania spalin w celu redukcji emisji rtęci.

W 2014 roku Tauron Wytwarzanie podpisał z konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa umowę na budowę boku w Elektrowni Jaworzno o wartości 4,4 mld zł netto. Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie i wykonanie w formule "pod klucz" bloku energetycznego o mocy 910 MWe brutto na parametry nadkrytyczne w należącej do grupy Tauron Elektrowni Jaworzno III. Rafako odpowiada za 99,99 proc. prac.

Tauron posiada 84,76 proc. udziałów w NJGT, pozostałe udziały są własnością Polskiego Funduszu Rozwoju. (PAP Biznes)

doa/ pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki