REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Tarcza nadodrzańska mało popularna wśród firm

2022-10-10 06:56
publikacja
2022-10-10 06:56

Jedynie kilku przedsiębiorców złożyło w ZUS wniosek o wsparcie w związku z sytuacją na Odrze - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Tarcza nadodrzańska mało popularna wśród firm
Tarcza nadodrzańska mało popularna wśród firm
fot. Kacper Kowalski / / FORUM

"Rzeczpospolita" wskazuje, że skażenie Odry to nie tylko cios dla przyrody, ale także problem dla przedsiębiorców, których działalność jest związana z tą rzeką i dodaje, że ci, którzy ucierpieli najmocniej, mogą od 30 września korzystać z pomocy przewidzianej w rządowej ustawie o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.

"Zakłada ona wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego za sierpień w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych przed 31 lipca. Z pomocy mogą skorzystać płatnicy składek (firmy), prowadzący przeważającą działalność pod określonym kodem" - przypomina "Rz". Gazeta zaznacza, że chodzi w szczególności o podmioty z branży gastronomicznej, turystycznej i sportowo-rekreacyjnej.

"Muszą one wykazać jednak m.in. 50-proc. spadek przychodów (w sierpniu w stosunku do jednego z dwóch wcześniejszych miesięcy albo w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego), udokumentować zgłoszenie do ZUS co najmniej jednego ubezpieczonego oraz jednego adresu prowadzenia działalności na terenie nadodrzańskiego powiatu. Okazuje się, że chętnych na razie jest niewielu" - podaje "Rz".

Gazeta, powołując się na dane ZUS podaje, że do tej pory wnioski złożyło 12 podmiotów dla 58 ubezpieczonych. "Jeśli spełnią oni warunki, to potencjalnie w pierwszej transzy ZUS wypłaci około 180 tys. zł pomocy" - podaje "Rzeczpospolita. Jak podkreśla, to o wiele mniej, niż pierwotnie zakładał rząd.(PAP)

mchom/ par/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki