REKLAMA

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

2021-11-15 13:40
publikacja
2021-11-15 13:40
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.
fot. pikselstock / / Shutterstock

Decydując się na konto osobiste, bierze się pod uwagę wiele czynników. Cena za poszczególne usługi to jedna strona medalu, jednak w obecnych czasach nie mniej istotne są dodatkowe rozwiązania usprawniające założenie konta, dokonywanie płatności czy szybki przelew środków.

Konto osobiste to o wiele bardziej złożony produkt niż jeszcze przed kilkoma laty. Obecni klienci liczą nie tylko na niski koszt użytkowania, ale również i wygodę. Możliwość otwarcia rachunku „od ręki” przez aplikację mobilną, płatności za zakupy i usługi bez konieczności wyciągania portfela czy możliwość szybkiego przekazania środków na konto bliskiego bez dodatkowych kosztów – między innymi na te udogodnienia klienci zwracają szczególną uwagę. Sprawdziliśmy, w jakim stopniu spełniają te oczekiwania darmowe konta dostępne na rynku.

Jak powstał ranking?

Poszczególne pozycje w rankingu wybraliśmy na podstawie analizy dziewięciu parametrów. Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 8 punktów. Lista badanych czynników wraz z punktacją przedstawia się następująco:

  • opłata za kartę debetową – jeśli bank nie pobiera opłaty za kartę debetową, przypisane zostają 2 punkty, jeśli jest możliwość uzyskania zwolnienia – 1 punkt,
  • opłaty za wypłaty z bankomatów: łącznie można zyskać 2 punkty w następującym układzie:
  1. opłata za wypłatę kartą z bankomatu własnego – 0,5 punktu, jeśli bank nie stosuje żadnych ograniczeń ilościowych lub kwotowych w przypadku wypłat z bankomatu własnego,
  2. opłata za wypłatę kartą z krajowego bankomatu obcego – 0,5 punktu za spełnienie tych samych warunków co w przypadku maszyn własnych,
  3. opłata za wypłatę Blikiem z obcego bankomatu w kraju – 0,5 punktu, jeśli bank nie nalicza opłat za tę formę podjęcia środków,
  4. opłata za wypłatę kartą z bankomatu zagranicznego – punktacja taka sama jak w przypadku pozostałych wypłat,
  • opłata za przelew na numer telefonu Blik – 1 punkt, jeśli bank oferuje usługę i posiadacz konta może korzystać z niej za darmo,
  • dostępność otwarcia konta na tzw. selfie w aplikacji mobilnej banku – za możliwość otwarcia rachunku tym kanałem dodajemy 1 punkt,
  • możliwość podejrzenia rachunków w innych bankach (otwarta bankowość) – taka usługa jest wyceniona na 1 punkt,
  • dostępne płatności mobilne – jeśli bank posiada dostępne co najmniej trzy różne rozwiązania spośród najpopularniejszych płatności mobilnych (Apple Pay, Google Pay, Blik, Fitbit Pay, Garmin Pay), otrzymuje 1 punkt.

Użytkownik poszukuje taniego konta, dlatego do analizy włączyliśmy wyłącznie ROR-y, za których prowadzenie bank nie pobiera żadnej opłaty. Pod uwagę wzięliśmy flagowe rachunki banków dostępne dla wszystkich klientów bez względu na ich wiek. Analiza nie objęła tym samym tzw. kont dla młodych, ale również kont dla beneficjentów programu rządowego „Rodzina 500+” czy rachunków typu VIP. Poszczególne miejsca w tabeli zostały przypisane na podstawie liczby osiągniętych punktów.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.*

L.p.

Bank

Konto

Suma punktów

Punkty za opłaty

Punkty za nowoczesne rozwiązania

A. Darmowa karta debetowa lub zwolnienie z opłaty za obsługę

B. Darmowe wypłaty kartą z bankomatów własnych

C. Darmowe wypłaty kartą z bankomatów obcych

D. Darmowe wypłaty Blikiem z bankomatów krajowych

E. Darmowe wypłaty kartą z bankomatów zagranicznych

F. Darmowe przelewy na numer telefonu Blik

G. Możliwość otwarcia konta na tzw. selfie w aplikacji

H. Możliwość podejrzenia kont w innych bankach

I. Dostępne płatności mobilne

A

B

C

D

E

F

G

H

I

1.

PKO Bank Polski

PKO Konto za Zero

6,5

1

0,5

0

0,5

0,5

1

1

1

1

2.

mBank

eKonto osobiste

6

1

0

0

0,5

0,5

1

1

1

1

3.

Alior Bank

Konto Internetowe

5,5

1

0,5

0

0,5

0,5

1

0

1

1

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

5,5

1

0,5

0

0

0

1

1

1

1

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

5,5

1

0,5

0

0

0

1

1

1

1

4.

Nest Bank

Nest Konto

4

2

0,5**

0

0,5

0

0

0

0

1

5.

BNP Paribas Bank Polska

Konto Otwarte na Ciebie

3,5

1

0,5

0

0

0

0

1

0

1

Citi Handlowy

CitiKonto

3,5

2

0,5

0

0

0

0

1

0

0

Inteligo

Konto Inteligo

3,5

1

0,5

0

0

0

1

0

0

1

6.

Aion Bank

Konto w ramach Planu Light

3

2***

0

0

0

0

0

1

0

0

7.

PlusBank

Konto Plus

1,5

1

0,5**

0

0

0

0

0

0

0

*Tabela zawiera wyłącznie konta osobiste, za których prowadzenie nie jest pobierana żadna opłata

**Dotyczy wypłat z bankomatów Euronet

***Wydanie karty debetowej kosztuje jednorazowo 11,99 zł
Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie tabel opłat i prowizji i stron internetowych banków, stan na 9 listopada 2021 r.

Pierwsze miejsce w tabeli zajmuje PKO Bank Polski i PKO Konto za Zero. Bank zdobył 6,5 punktu na 8 możliwych, co jest najlepszym wynikiem wśród wszystkich analizowanych kont. Za parametry dotyczące opłat zebrał 3,5 punktu na 5, opuszczając jedynie bonus za wypłaty ze wszystkich bankomatów obcych, choć warto podkreślić, że żadnemu z ROR-ów na liście nie udała się ta sztuka. Karta debetowa nie jest darmowa, ale klienci mogą ubiegać się o otrzymanie zwolnienia z opłaty miesięcznej, a do ich dyspozycji pozostają także bezpłatne wypłaty z bankomatów własnych, wypłaty z bankomatów Blik w całej Polsce oraz możliwość podjęcia gotówki z bankomatu zagranicznego bez opłat. Darmowe są także przelewy na numer telefonu Blik. Biorąc pod uwagę rozwiązania dla osób poszukujących wygodnych rozwiązań, PKO BP zdobywa w tej części maksymalną liczbę punktów. Klienci mogą założyć konto na tzw. selfie oraz dzięki otwartej bankowości kontrolować saldo na rachunkach w kilku wybranych bankach. Dostępne płatności mobilne to Apple Pay, Blik oraz Garmin Pay.

Oczko niżej uplasowało się eKonto osobiste od mBanku z niewiele gorszym rezultatem od lidera. Rachunek oferuje kartę debetową z opłatą umożliwiającą zejście do 0 zł po spełnieniu dodatkowych warunków. Konto daje możliwość dokonywania darmowych wypłat z bankomatów Blikiem oraz nie pobiera opłaty za skorzystanie z bankomatu za granicą. W przypadku tej propozycji możliwe jest także wysłanie przelewu na numer telefonu Blik i to za darmo. Bank może się również pochwalić pełnym wachlarzem dostępnych płatności mobilnych oraz opcją założenia konta przez tzw. selfie. mBank od niedawna należy również do grupy instytucji, które przygotowały rozwiązania pozwalające na podgląd rachunków z innych banków. eKonto osobiste traci do zwycięzcy na polu dotyczącym wypłat z bankomatów własnych.

Najlepszą trójkę zamykają Alior Bank, Bank Pekao i ING Bank Śląski. Konto Internetowe, Konto Przekorzystne i Konto z Lwem Direct mogą sobie zapisać na swój rachunek 5,5 punktu. Propozycja Alior Banku przegrywa z wyżej punktowaną konkurencją nieco gorszą dostępnością rachunku – Konta Internetowego nie można założyć przez tzw. selfie – taką opcję bank przygotował dla innego ROR-u ze swojej palety. Rachunek można natomiast otworzyć za pomocą np. przelewu weryfikacyjnego.

W przypadku pozostałych kont w TOP3 rzut okiem na tabele pozwala szybko ocenić, w jakim obszarze straciły najwięcej – posiadacze Konta Przekorzystnego i Konta z Lwem Direct nie mają możliwości dokonywania darmowych wypłat z bankomatów Blikiem czy bezpłatnych wypłat z bankomatów zlokalizowanych poza granicami naszego kraju. Bank Pekao i ING Bank Śląski zdobyli natomiast „maksa” za parametry związane z nowoczesnymi rozwiązaniami. Przy ich nazwie można odhaczyć możliwość otwarcia konta na selfie, dodawanie rachunków w ramach otwartej bankowości i możliwość korzystania z min. trzech różnych usług płatności mobilnych.

Monika Dekrewicz 

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki