Szydło: "500 zł dla emerytów" już pod koniec roku

Trwa dyskusja w rządzie i w partii o tym, jaką formę wsparcia można zaproponować emerytom; na pewno jeszcze w tym roku albo w przyszłym, na początku, zostanie przedstawiona - powiedziała w poniedziałek wicepremier Beata Szydło. Dodała, że będzie dotyczyła obecnych emerytów.

(fot. Mateusz Włodarczyk / ZUMA Press)

Beata Szydło zapytana w poniedziałek w TV Republika o zapowiadaną wcześniej propozycję wsparcia dla emerytów, podkreśliła, że "przede wszystkim chodzi o to, żeby skutecznie pomóc tym, którzy są w tej chwili w najtrudniejszej sytuacji, czyli seniorom".

"Z jednej strony musimy się zastanowić, co zrobić, żeby ta ich sytuacja bieżąca uległa poprawie i tu (mamy - PAP) m.in. program darmowych leków dla seniorów czy też program ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego +Dostępność plus+ (...), ale oczywiście najważniejszą sprawą jest wysokość emerytur" - wskazała.

Zauważyła, że obecny rząd "i tak znacząco podniósł najniższe emerytury oraz dał gwarancję najniższej emerytury dla rolników, dla ubezpieczonych w KRUS-ie". "Teraz czas na dyskusję o tym, jaką formę (wsparcia - PAP) można zadedykować tym osobom (emerytom). Ja powtórzę za prezesem Jarosławem Kaczyńskim, że w tej chwili trwa dyskusja w rządzie i w partii" - powiedziała wicepremier.

"Na pewno jeszcze w tym roku albo w przyszłym, na początku, zostanie przedstawiona" - zadeklarowała. Dodała, że ta propozycja będzie dotyczyła obecnych emerytów.

Dopytana o szczegóły, odparła, że są dwa wyjścia. "Może to być albo świadczenie jednorazowe osobne, albo może być też wzrost wynagrodzeń" - poinformowała. Jak jednak dodała, "przy wzroście wynagrodzeń, emerytur, mamy przede wszystkim dyskusję na temat waloryzacji". "Inną sprawą jest w ogóle dyskusja w dłuższym i szerszym wymiarze (...) nad tymi emeryturami w przyszłości - jak mają wyglądać, żeby emeryci mogli godnie żyć i z drugiej strony, żeby ten system był stabilny" - podkreśliła Szydło.

Powiedziała też, że większość projektów społecznych może być realizowana dlatego, że został uszczelniony system podatkowy. "Walka z mafiami vat-owskimi i wypływaniem należności z VAT poza budżet przyniosła efekty i jest bardzo skuteczna" - oceniła. "Kolejna rzecz, która się powiodła w naszym rządzie, to to, że potrafiliśmy połączyć projekty społeczne ze wzrostem gospodarczym" - zauważyła.

Jej zdaniem "środki na programy, które rząd już wprowadził, są zabezpieczone; programy społeczne na pewno będą kontynuowane". "Ja jestem spokojna, jeśli chodzi o stabilność finansów publicznych, bo te zmiany, które zostały przeprowadzone przez Ministerstwo Finansów i wszystkich ministrów (...) są takimi zmianami, które pozwoliły właśnie na znaczącą poprawę sytuacji finansów publicznych" - zaznaczyła wicepremier Szydło.(PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ wus/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 oko1

Coś mi się wydaje że te rozdawnictwo szybciej się skończy jak zaczęło wystarczy że Polacy pokapuja się że jednym dają drugim odbierają a ogólnie wszystkim zabierają podwyższając ceny w sklepach itp.

! Odpowiedz
7 18 wektorwg

Ta Pani na emeryturę wybiera się do Brukseli

! Odpowiedz
27 30 samsonn

Czy juz czujecie jak blisko nam do GRECJI-CZUJECIE SMROD KATASTROFY-TE CZYSTKI KTORE TRZEBA BEDZIE ROBIC.
BIEDRONIU RATUJ !!!!!!

! Odpowiedz
23 46 asiarrrrrr

Komu zabiorą żeby dac A przy okazji sobie pranie rozdać. Naród nasz jest tak ciemny że tego nie widzi propagada PiS. Trleraz rządzi w tym kraju Jarek Rydzyk i Antoni. Obudzcie sie

! Odpowiedz
12 50 maryjanek

jest szczyt cyklu koniunkturalnego a Polska ma DEFICYT BUDŻETOWY!

! Odpowiedz
7 27 maryjanek

pomysły ktorych sam Nikodem Dyzma by sie nie powstydził

! Odpowiedz
7 20 marekzu

Wzrost składek ZUS i tak ciągle przewyższa wzrost emerytur. Przy inflacji 2 % rocznie ,dać 500 zł jednorazowo na trzy lata to tak jakby mniej kogoś okraść.

! Odpowiedz
10 40 do_niczego

Obiecanki cacanki a głupiemu radość,ile ci POLITYCY już naobiecywali rodakom przed wyborami by tylko dostać się do koryta albo przy nim utrzymać.

! Odpowiedz
13 39 antek10

Opozycja powinna zaproponować 600zł. SZACH MAT.

! Odpowiedz
7 71 mkx

Bohatersko rozwiązują problemy, które sami tworzą. Wysokość (nowych) emerytur spadła po zmniejszeniu minimalnego wieku emerytalnego, to teraz puder idzie w ruch!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne