REKLAMA

Szwecja zamyka granicę z Norwegią

2021-01-24 17:12
publikacja
2021-01-24 17:12
Szwecja zamyka granicę z Norwegią
Szwecja zamyka granicę z Norwegią
/ Shutterstock

Rząd Szwecji ogłosił w niedzielę zamknięcie granicy z Norwegią w związku z wykryciem w Nordre Follo pod Oslo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. W niedzielę w tej gminie potwierdzono 11 kolejnych przypadków tej odmiany SARS-CoV-2.

Jak poinformował szwedzki minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg zakaz wjazdu z Norwegii obowiązywać będzie od północy z niedzieli na poniedziałek do 14 lutego.

"Chcemy uniknąć sytuacji, w której Norwegowie będą przyjeżdżać do Szwecji, gdy ich sklepy są zamknięte. Zależy nam na ograniczeniu ryzyka rozprzestrzenienia się mutacji koronawirusa w naszym kraju" - stwierdził Damberg.

Rząd Norwegii w sobotę ogłosił zamknięcie Oslo oraz dziewięciu sąsiadujących gmin, w tym Nordre Follo, gdzie wykryto ognisko brytyjskiego szczepu koronawirusa. W niedzielę w tej gminie potwierdzono kolejnych 11 przypadków tej mutacji, łącznie jest ich 17.

W wyniku zakażenia zmarło dwóch starszych pensjonariuszy domu opieki. Nie przebywali oni w Wielkiej Brytanii, nie jest znana droga ich zainfekowania. Obecnie analizowanych jest 250 próbek pobranych wcześniej od mieszkańców Nordre Follo.

Władze Szwecji przedłużyły do 14 lutego również zakaz wjazdu z Danii oraz Wielkiej Brytanii, czyli krajów, gdzie rozprzestrzeniła się już brytyjska mutacja koronawirusa.

Do tej pory w Norwegii znanych jest 70 przypadków brytyjskiego szczepu koronawirusa, żadna z zakażonych osób nie podróżowała do Wielkiej Brytanii. W Szwecji potwierdzono 55 takich przypadków, w 16 z nich nie ma znanego połączenia z Wielką Brytanią.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (4)

dodaj komentarz
secundus
a co północnokoreańską odmianą, ta to jest dopiero groźna, choć kazachska i mongolska też są przerażające
carlito1
Czyli ciągniemy szopkę na nowych "odmianach" całymi latami
demeryt_69
"Chcemy uniknąć sytuacji, w której Norwegowie będą przyjeżdżać do Szwecji, gdy ich sklepy są zamknięte" - oczywiście chodzi o sklepy monopolowe :)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki