REKLAMA

Szwecja: samojeżdżące samochody już za 2 lata

2015-02-23 09:33
publikacja
2015-02-23 09:33
fot. Lucy Nicholson / FORUM

Firma Volvo poinformowała o opracowaniu w pełni samojeżdżącego pojazdu. Szwedzi mają apetyt na rozpowszechnienie tego rozwiązania na swoich drogach jeszcze w 2017 roku.

Autonomiczne samochody Volvo mają podbić szwedzkie drogi już w 2017 roku (fot. Lucy Nicholson / FORUM)Volvo deklaruje, że potrzebuje tylko dwóch lat na wprowadzenie swojego projektu w życie. Jest to póki co jedna z niewielu marek chcących udostępnić klientom koncepcje autonomicznych pojazdów. W tej materii musi liczyć się z krokami podejmowanymi przez japońskiego Nissana i amerykańskiego Google'a – donosi serwis The Local Sweden.

Peter Mertens, szef działu badań  i rozwoju w Volvo tłumaczy, że to na nowo zdefiniuje sposób, w jaki postrzegamy poruszanie się pojazdami. Wyjaśnił w The Local, że tak szybkie ukończenie ich projektu było możliwe dzięki zastosowaniu gęstej sieci czujników, systemowi pozycjonowania opartego na mechanizmie chmury oraz inteligentnym hamulcom i technologii sterującej.

Program pilotażowy autonomicznych samochodów Volvo ma odbyć się w 2017 roku na okolicznych drogach miasta Göteborg.

/mg

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Spiderek
Mnie ciekawi inna kwestia.
Powiedzmy, że coś nawala i dochodzi do kolizji.
Kto za to odpowiada? Właściciel czy producent systemu?
I z czyjego OC będą szły odszkodowania?
~rtr
tego jeszcze nie ustalili, a na początku tej ery moze być takich przypadków dosyć dużo, choć na końcu tej drogi (pewnie za jakieś 100 lat) liczba poszkodowanych i ofiar śmiertelnych powinna zmniejszyć się co najmniej o dwa rzędy, pamiętajcie 99% wypadków to bezpośrednia wina człowieka
~rtr
Polaki już dawno wiedziały że samochody będą same chodzić stąd nazwa !!! ale kto by pomyślał że same będą mogły jeździć, może trzeba będzie nazwę zmieić na samojezdy.
~mysla
no a jeśli ktoś "niewygodny" dla władzy zasiądzie za kółkiem czegoś takiego, i nagle samochód przyspieszy do 200km/h i w drzewo to będzie to wina kierowcy? czy nieszczęśliwy wypadek zhakowanej elektroniki?
~PEO
To już zależy od władzy - w Rosji robią takie rzeczy bez konieczności tak zaawansowanych technologii :)
~Term
Władza raczej będzie miała problem, że nie zbiorą z mandatów i fotoradarów...... i co będzie? W Polsce takich samochodów nie będzie.....
~bądźpierdzielony
Wielki Architekt zaciera ręce.
Bądź pozdrowiony Johnie Spartan!
~AA
Po pijaku bedzie można jeździć. Koń mechaniczny bedzie jak żywy, sam do domu zawiezie.
~Janusz
Na pewno nie w 2017, ale w 2025 zapewne takie samojeżdżące miejskie wozidło A-B będę chciał mieć, jak juz troche takich będzie, problemy początkowe będą naprawione, stanieją.
~rowerzysta
Samochód będzie mnie sam woził i prawo jazdy już nie będzie potrzebne, fajnie będzie. :-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki